Türkiye, 1923 yılında  Cumhuriyet’in ilanı  sonrası,  kalkınma hamlesine başlamış ve 1926 yılında  Mustafa Kemal ATATÜRK’ Ün talimatlarının neticesinde  3 Nisan 1937 de  ‘Karabük Demir-Çelik’  fabrikalarının temeli dönem başvekili (Başbakan’ı) İsmet İnönü tarafından atılmıştır. 

 

Bu yıl 81.yılını kutlayan KARABÜK ve Demir Çelik fabrikaları milli eserlerden milli kaynaklar yaratan ağır sanayi olarak kamu kuruluşu olarak devam ederken 1994 mali kararlar sonrası farklı bir model ile çalışanlara ve yöre halkına verilmiş daha sonra SPK işlem gören senetlerinin el değişimi ile bugün ki halini almıştır.

Eski adıyla TDÇİ yeni adıyla KARDEMİR Karabük’ün kurulmasında ve gelişiminde desteği olurken 3 Nisan günleri de kentte uzun yıllar bir çok şenlikler ile kutlanmaktadır. Ancak son seneler özellikle şehitlerimizin olması ve ekonomik nedenler ile 3 nisanlar sadece kısa törenler ile anılmakta, Karabük’ün kuruluşu kutlanmaktadır.

81 yıl sürecinde,  Karabük uzun süre ilçe konumunda kalmış  demir-çelik fabrikasının özelleştirilmesiyle ekonomik özgürlüğünü kaybettikten sonra da  78. il olarak Türkiye idari coğrafyasında yerini almıştı.…

Kuruluşundan 1995 yılına kadar Karabük sosyo-ekonomik yönden adeta Türkiye’nin küçük bir modeli olarak ülkeye, Karabük’e istihdam ve ekonomik verimlilik deposu olan Karabük Demir Çelik zamanla bu yapısından da uzaklaşmıştı

Karabük  demir-çelik fabrikaları  1995 li yıllara kadar ağır sanayine ev sahipliği yaparken diğer yandan fabrikalar yapan fabrika olarak  Ereğli Erdemir, İskenderun İsdemir,  Sivas DÇ  gibi entegre tesisler yanı sıra Çimento ,şeker fabrikaları, anten direkleri, DDY ait köprüler ve bir çok spor salonları yaparak Türkiye de eserler bırakmıştı.

Özelleşmesi ile birlikte tamamen Kütük imal eden ve DÇ ürünleri ile yan ürünlerine çalışan fabrika bugün 3 milyon ton üretim hedeflerken bölgenin yine ekonomik kaynağı olmaya devam ediyor.

Karabük halının 8 Kasım da fabrikaları için yaptığı haklı eylemler halen dillerde destan olarak konuşulurken Karabük 81.yılın da bir 3 nisan kutlamaları iç bünyede panel ve seminerler ile tamamlayacak.


 

Karabük 81.Yaşını Kutluyor

  Türkiye, 1923 yılında  Cumhuriyet’in ilanı  sonrası,  kalkınma hamlesine başlamış ve 1926 yılında  Mustafa Kemal ATATÜRK’ Ün talimatlarının neticesinde  3 Nisan 1937 de  ‘Karabük Demir-Çelik’  fabrikalarının temeli dönem başvekili (Başbakan’ı) İsmet İnönü tarafından atılmıştır.    Bu yıl 81.yılını kutlayan KARABÜK ve Demir Çelik fabrikaları milli eserlerden milli kaynaklar yaratan ağır sanayi olarak kamu kuruluşu olarak […]

812

BU VIDEOLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.