Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KARABÜK İL OLUŞUNUN 29.YILINI KUTLUYOR

BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÖZKAN ÇETİNKAYA

BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÖZKAN ÇETİNKAYA KARABÜK’ÜMÜZÜN İL OLUŞUNUN 29. YILDÖNÜMÜ DOLAYISI İLE BİR MESAJ YAYIMLADI.

Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya; “Safranbolu’ya bağlı Öğlebeli Köyü’nün 13 haneli bir mahallesi iken, 3 Nisan 1937’de Demir Çelik Fabrikaları’nın temellerinin atılmasıyla birlikte kurulan Karabük, 1941 yılında Safranbolu ilçesine bağlı bucak, 3 Mart 1953’te Zonguldak iline bağlı bir ilçe ve 6 Haziran 1995 gün ve 22305 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Çankırı’dan; Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak’tan; Eflani, Safranbolu ve Yenice ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye’nin 78. ili olmuştur.

1937 yılında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile temelleri atılan Karabük Demir Çelik Müesseseleri Ülkemizin sadece ilk ağır sanayi tesisi unvanıyla değil, Büyük ve Güçlü Türkiye’mizin bugünlere gelmesinde de ‘fabrikalar kuran fabrika’ unvanıyla sanayileşmenin ve gelişmenin en güçlü lokomotifi olmuştur. Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarıyla doğan, bilinen, büyüyen ve büyüten bugün de yine Karabük yöre ve ülke ekonomisinde önemli bir yere sahiptir.

Bu duygu ve düşüncelerle Karabük’ümüzün il oluşunun 29. yıl dönümünü kutlar, ilimizin gelişip kalkınmasında ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım” dedi.

KARABÜK’ÜN İL OLUŞUNUN 29. YIL DÖNÜMÜ

AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin, Karabük’ün İl oluşunun 29. Yıl Dönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi olan ve AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı görevinide sürdüren Şahin, mesajında, Safranbolu’ya bağlı bir bucak olan Karabük’ün 1930’lu yıllarda tren istasyonuna adı verildiği için haritalarda göründüğünü, 3 Nisan 1937’de Türkiye’nin ilk ağır sanayisinin temelinin atılması ile de kaderinin değiştiğini ifade etti.

Çalışmaya gelen işçiler dolayısıyla nüfus yoğunluğunun artmaya başladığı KarabüK’ün 1953’te ilçe olduğunu ve 6 Haziran 1995’te de Çankırı’dan Ovacık ve Eskipazar ile Zonguldak’tan Safranbolu, Yenice ve Eflani ilçelerini bünyesine alarak Türkiye’nin 78. ili haline geldiğini vurgulayan Şahin, Karabük’ün bir “işçi kenti” olarak alın teri, emek ve dayanışmanın sembol şehirleri arasında yer aldığını belirtti.

Bugün Karabük’ün ürettiği katma değer ile ülkenin kalkınmasına omuz verdiğini aktaran Şahin, şunları kaydetti:

“Karabük, Demir ve Çelik Fabrikaları, yani KARDEMİR ile büyüyen, gelişen ve bugünlere gelen bir kenttir. KARDEMİR ile Karabük, her zaman ülke ekonomisinin can damarlarından birisi olmuş, başta savunma sanayisi olmak üzere yerli ve milli üretimde ülkemize önemli katkılar sunmuş, sunmaya da devam etmektedir. Demiryolu tekeri başta olmak üzere bir çok alanda milli üretici konumuna ulaşmış, ürettiği katma değer ile bir çok alanda ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtarmıştır. Sadece demir ve çelik değil, makine ve aksamları, mobilya, orman ürünleri, hazır giyim ve konfeksiyon, elektrik ve elektronik ürünleri gibi sektörlerde de ülke ekonomisine katkı sağlayan Karabük’ümüz, ilçeleriyle beraber sanayisi, sporu, eğitimi, tarımı, orman ürünleri, tarihi, doğası ve turizmiyle bölgemizin yıldızı olmaya devam etmektedir.

Son 20 yıldır hızla büyüyen Karabük’ümüz, KARDEMİR’in yeni yatırımları, Eskipazar ve Yenice’de kurulacak organize sanayiler, Filyos Limanı’nın ticarete açılmasıylada adeta kaderini ikinci defa değiştirecektir.

Ben KARDEMİR’in kurulması talimatını veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere dönemin devlet adamlarını saygı ve rahmetle anıyor, Karabük’ü günümüze taşıyan, Karabük’ün kurulmasında ve il olmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Bu vesileyle Karabük’ümüzün il oluşunun 29. yıl dönümünü kutluyorum.”

CEVDET AKAY’IN 29.YIL KUTLAMASI

“Karabük Tarihinde Bir İlk: İl Oluşunun Yıl Dönümünde Karabük’ün Sesi TBMM’de Yankılanacak

Karabük, 6 Haziran 1995 tarihli 22305 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Türkiye’nin 78. ili oldu. İl oluşunun üzerinden 29 yıl geçmiş olmasına rağmen İl Oluşu, il oluş yıl dönümü olan 6 Haziran tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kutlanmadı.

İl oluşunun 29. yıl dönümünde, 6 Haziran’da TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı konuşacak olan CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Karabük’ün İl Oluşunun 29. Yıl Dönümü ‘nü TBMM kutlayacak.”

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, Karabük’ün İl Oluşunun 29. Yılını Kutladı

Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, Karabük’ün il oluşunun 29. yıl dönümünü, yayımladığı mesajla kutladı.

Başkan Köse mesajında şu ifadelere yer verdi; ‘’ 3 Nisan 1937’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile dönemin Başbakanı İsmet İnönü tarafından temellerine ilk harcı dökülen ve Türkiye’nin ilk ağır sanayisi Karabük Demir Çelik Fabrikalarının kurulduğu Karabük 6 Haziran 1995’te il oldu. Bugün, tarihî bir dönüm noktasını kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Bu tarih bölge için yeni bir dönemin başlangıcıydı. Bu, sadece idari bir değişiklik değil, aynı zamanda şehrimizin kalkınması ve gelişimi için atılmış önemli bir adımdır. Karabük, sadece idari bir birim değil, aynı zamanda köklü bir tarih ve kültür mirasına sahip bir şehirdir. Bu mirası korumak ve yaşatmak, bizlerin en önemli görevlerinden biridir.

Bu özel gün vesilesiyle, şehrimizin zengin tarihine ve kültürel mirasına bir kez daha şükranlarımı sunmak istiyorum.

Karabük, sadece bir coğrafi konum değil, aynı zamanda köklü bir tarih ve kültürel çeşitliliğe sahip bir şehirdir. Bu mirası korumak ve gelecek nesillere aktarmak, hepimizin sorumluluğudur.

Bugün, Karabük’ün il oluşunun 29. yıldönümünde, birlik ve beraberlik içinde daha güçlü bir gelecek için çalışacağız.

Tüm Karabük halkımızın bu anlamlı günü kutlu olsun!

Ferhat Salt, Karabük’ün il oluşunun 29’uncu yılını kutladı

AK Parti Karabük İl Başkanı Ferhat Salt, 6 Haziran 1995 tarihinde il olan Karabük´ün il oluşunun 29’uncu yılı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Salt mesajında, “Karabük, 6 Haziran 1995 22305 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan 550 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Çankırı’dan; Ovacık ve Eskipazar ilçeleri ile Zonguldak’tan, Eflani, Safranbolu ve Yenice ilçelerinin birleştirilmesiyle Türkiye’nin 78’inci ili olmuştur.” dedi.

“Karabük Batı Karadeniz’in ve ülkemizin nadide bir kentidir”

Karabük’ün Batı Karadeniz’in nadide bir kenti olduğunu vurgulayan Salt, “Karabük sanayisiyle, UNESCO tarafından koruma altına alınan Dünya Miras Kenti Safranbolu’suyla, Hadrianapolis Antik Kenti ve sarı mermerleriyle ün yapmış Eskipazar’ıyla, dünyanın en güzel ormanlarına ve doğa sporlarının yapıldığı alanlara sahip Yenice’siyle ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Ovacık ve Eflani’siyle, Batı Karadeniz’in ve ülkemizin nadide bir kentidir.” ifadelerine yer verdi. Salt, mesajına şöyle devam etti:

“Türkiye Yüzyılı’nda da şehrimizi büyüteceğiz”

“Demirin, çeliğin, emeğin şehri Karabük’ümüze eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye, spordan kültür ve turizm’e kadar her alanda ihtiyaç duyduğu yatırımlar ve hizmetler yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. İnsanlarımıza imkân oluşturan, refahı ve adâleti tesis etmek için çaba gösteren, yeni fırsatlar arayan bir anlayış içerisindeyiz. Şehrimizin tanıtımı, yatırım yapılan bir şehir olması, ihracat yapması, toplumsal bütünlüğünü koruması, sosyal yapısının güçlenmesi gibi her konuda gayret gösteriyoruz.

Ortaya koyduğumuz projelerle şehrimizin çehresini değiştirdik. Yine Karabük’ümüze aynı gayret ve özveriyle hizmet etmeyi sürdürecek, Türkiye Yüzyılı’nda da şehrimizi büyüteceğiz.

Bu güzel vesile ile Karabük’ümüzün kurulmasında emekleri geçen başta Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dönemin devlet adamlarını saygı ve rahmetle anıyor, tüm hemşehrilerime saygı ve muhabbetlerimi sunuyor, Karabük’ümüzün il oluşunun 29’uncu yıl dönümünü kutluyorum.”