İş Kazası Sonrası Önlemler Sert Alınıyor….

Son Güncelleme : 24 Ocak 2018 - 14:48

 

 

 

Karabük KARDEMİR vardiyasının Kurtuluş Mahallesinde yaptığı kaza sonrası kaybedilen biri sürücü diğer 3 işçi için duyarlı davranıyor ve bu tip kazaların bir daha yaşanmaması adına bir çok STK, KARDEMİR ve son olarak Karabük Milletvekili M.Ali Şahin’in açıklamalarını yakından takip ediyor.

Freni patladı kaza yaptı iddiaları sonrası basın yayın organlarında çıkan haberleri dikkate alan KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Öz, ” “Her şeyden önce hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum ailelerine başsağlığı ve sabır diliyorum. Suçlu kim duyan var mi diye baslık attığınız haberi okudum. Yönetim Kurulu başkanı olarak Şirketimizin iç denetim direktörüne servis ihale şartnamesi sözleşmelerini tetkik etmesini bu sözleşme hükümlerinin uygulanıp uygulamadığının incelemesi, ihmali olanların tespiti ve rapora bağlayarak yönetim kuruluna sunması talimatını verdim. Genel Müdürümüze de bundan sonraki süreçle ilgili denetlemelerin ve gereğinin yapılması konusunda talimatları verdim. Yani idari soruşturma yapılmakta, adli soruşturmada Savcılıkça yapılmaktadır. Hiç bir şey hiçbir kazanç insan hayatından, Kardemir içinde çalışanımızın hayatından daha önemli değildir. Kamuoyu vicdani hassasiyetinize teşekkür ediyorum”  derken ,   Karabük Milletvekili M.Ali Şahin direk Savcıları göreve çağırdı

Şahin’ açıklamasında işim adli boyutuna dikkat çekerek ” Dört kişinin vefat ettiği bir kazada Savcılık muhakkak soruşturma açarak üstüne gitmelidir. Araçların, yaş, bakım, onarım, kontrol ve şoför gibi önemli detayların yasalara uygun olup olmadığının mutlaka araştırılması gerekir. ” dedi.

Konuya yakın kaynaklar “İş kanununa göre, bir işçinin işine gitmek üzere iş yerinin sağladığı servis aracına bindiği andan itibaren sorumluluk işverene geçer. Yani bu kaza tam olarak bir İş kazasıdır. Böylesi  ölümlü iş kazalarında şirketin en üst yönetiminden itibaren alt kademelere kadar bir çok kişiye ciddi cezalar içeriyor. Bildiğimiz kadarı taksirle neden olmuş ise 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası. ile yargılanır” şeklinde yorumlar yapmaları dikkatleri çekiyor.

Kaza sonrası ise KAR-TUR olarak bilinen şirketten yada İşçi temsilcisi Sendikadan yazılı/sözlü bir açıklama yapılmayışına da vurgu yapan aynı kaynaklar Karabük bu konuda duyarlı, bugün yarın adli kanallar harekete geçer,doğru yanlış ortaya çıkar” görüşlerini dile getiriyorlar.

 

ÇELİK İŞ  Açıklama Yaptı 

Çelik – İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Ulvi Üngören, de gazetecilere açıklama yaparak; KARDEMİR işçilerini taşıyan servis araçlarına yönelik sendika ve KARDEMİR tarafından yeni adımların atılacak,  alınan karar doğrultusunda 5. ayda yenilecek sözleşmeye kadar ilk etapta mevcut servis araçları içersinde 2000 modelin altında araçlar artık  olmayak” dedi

KARDEMİR ücretlerini karşılayarak tüm servis araçları yeniden muayeneden geçirilerek de diyen Üngören; ” Tüm  eksiklikleri tespit ediliyor. Şuan 2000 modelin altındaki servis araçları dün itibari ile kaldırıldı. 5’inci ayda servis araçları ile ilgili yapılacak olan yeni ihalede daha net kararlar alacak.  Bunun yanında 60 yaşın üzerindeki şoförler servisi sürücüsü olamayacak, zaten olay sonrası bu kapsamda 4 şoförün işine son verildi” ifadelerinde bulundu 

 

VALİ Çeber’de Açıklama Yaptı ” Birim Müdürünün İş Akti Fesih Edildi” 

KARDEMİR A.Ş.’de servis araçları ile ilgili birim müdürünün iş akdinin sonlandırıldığı ve araç sahibinin tutuklandığını gazetecilere açıklayan  Vali Çeber İl genelinde bir daha böyle bir olay yaşanmaması adına, Emniyet ve Jandarmamızın ilgili birimlerine servis araçlarının kontrollerinin artırılması, denetim sürecinde oldukça hassas davranılarak kanun tüzük ve yönetmelik hükümlerinin aynen uygulanmasını istedim diyerek ;  Ayrıca yapılan soruşturma ile ilgili olarak aracın ruhsat sahibi tutuklanmıştır, KARDEMİR AŞ bütün masrafları karşılamak üzere bütün araçlarının kontrolünü yaptıracak araçlar ve bunları kullanan kişilerin yaşları ile ilgili düzenlemeye gidecek, bizlerde takipçisi olacağız” dedi

Vali Çeber KARDEMİR servis araçları ile ilgili birim müdürü ile iş akdi sonlandırıldığını da ifade etti.

 

İşte Kaza öncesi Mobese Kameralarına Yansıyan Görüntüler

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
karabüklü 25 Ocak 2018 / 11:48 Cevapla

AÇIKLAMA YAPANLARIN HEPSİ DOĞRUDAN YA DA DOLAYLI OLARAK KAZADAN SORUMLU.HELE HELE KARDEMİR YÖNETİMİ , SERVİS ŞİRKETİ YETKİLİLERİ,SENDİKA, EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ , DENETLEMEKLE YÜKÜMLÜ MÜDÜRLER 1.DERECEDEN SORUMLU.DERHAL İSTİFA ETMELİ VE SORGULANMALILAR.