Karabük Üniversitemize,AKTS Ödülü..

Son Güncelleme : 17 Aralık 2014 - 14:19

Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı

tarafından 2013 yılında AKTS ve DE Etiketi alan

Üniversitelere ödülleri verildi.

3

17 Aralık 2014 tarihinde Bilkent Otelde düzenlenen Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS), Diploma Eki (DE) Etiketi ve Erasmus Kalite Belgesi Ödül Törenine;  Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut Kamiloğlu ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşar, Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler Bölüm Başkanı François Begeot, Üniversite Rektörleri ve temsilciler katıldı.

2013 yılında 16 AKTS ve 36 DE etiketi Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarımız tarafından alınmış ve bu sayı ile Türkiye 2013 yılında AKTS ve DE etiketi alma oranında tüm Avrupa’da ilk sırada yer almıştır. Karabük Üniversitesi de genç yaşına rağmen ülkemizin kazandığı bu başarının ortağıdır.

Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal’a ödülünü Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Müsteşar, Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler Bölüm Başkanı François Begeot ve Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof.Dr. Şaban H. Çalış takdim etti.

Bologna süreci kapsamında kurulduğu 2007 yılında uluslararasılaşma ve tanınırlık çalışmalarına başlayan Karabük Üniversitesi Avrupa Komisyonu tarafından yükseköğretim kurumlarına verilen, yükseköğretim kurumlarının kalitesini ve saygınlığını artıran, kurumlara uluslararası güvenilirlik sağlayan belgeler olan Diploma Eki Etiketini 2011 yılında, Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) Etiketini de 2013 yılında almıştır.

Avrupa Komisyonu, Erasmus Üniversite Beyannamesi’ne sahip olan, lisans ve yükseklisans programlarında AKTS’yi uygun şekilde uygulayan kurumlara yaptıkları başvurunun başarılı olması halinde AKTS etiketi veriyor.

2Konuya ilişkin değerlendirme yapan Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal: “ Karabük Üniversitesi’ne bugün 2013 yılında almış olduğumuz AKTS için Türkiye Ulusal Ajansı tarafından ödül verildi. Karabük Üniversitesi’nin 7 yıl gibi kısa bir sürede büyük bir değişim ve gelişim gösterdi ve her geçen günde başarılarına başarı eklemeye de devam ediyor. 2011 yılında Diploma Eki Etiketini alan 14 üniversiteden birisi olan Karabük Üniversitesi 2013 yılında Avrupa Kredi Transfer Sistemi alan Türkiye’de 16, tüm Avrupa’da 25 üniversiteden birisidir. Türkiye 2013 yılında AKTS ve DE etiketi alma oranında tüm Avrupa ‘de  ilk sırada yer aldı ve bu başarıda 2007 yılında kurulan Karabük Üniversitesi’nin de yer alması bizleri ziyadesi ile mutlu etti.  Bu da bizim Avrupa ‘da yükseköğretim alanında önemli bir aktör olduğumuzun da bir göstergesidir. Bu Biz Karabük Üniversitelilerin başarısıdır. Yapmış olduğumuz emeklerimizin karşılığıdır. Bu başarıyı birlikte elde ettiğimiz çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyor, başarılarımızın devamını diliyorum.” dedi.

Karabük Üniversitesi, Avrupa Komisyonu tarafından yükseköğretim kurumlarına verilen Diploma Eki (DE) Etiketi ve Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) Etiketi’ ne sahip bir üniversitesidir.

AKTS (ECTS) Nedir?

Başlangıçta öğrencilerin çeşitli yükseköğretim kurumlarından almış oldukları eğitimlerin, Avrupa’daki diğer yükseköğretim kurumları tarafından da tanınması ile ilgili sorunlara çözüm getirmek üzere ‘kredi aktarım sistemi’ olarak geliştirilmesine karşın, aynı ülkenin yükseköğretim kurumları arasında da ‘kredi biriktirme sistemi’ olarak uygulanmaktadır.

Diploma Eki (DE) Nedir?

Uluslararası saydamlığı pekiştirmek ve yeterliliklerin (diplomalar, dereceler, sertifikalar vs.) akademik ve mesleki açıdan tanınmasını sağlamak üzere yükseköğrenim diplomalarına iliştirilen bir dokümandır. Hiçbir değer yargısı, denklik ve tanıma ifadesi taşımaz. Diploma Ekinin iliştirildiği orijinal diplomada adı bulunan kişinin başarıyla tamamladığı çalışmaların yapısına, düzeyine, kapsamına ve statüsüne ilişkin bilgi sunmak üzere tasarlanmıştır. Yerel gereksinmelere uyarlanabilir bir yapıdadır.

Fotoğraflar İçin Tıklayınız..!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.