Karabük Valiliği ‘Öğretmenevi’ İçin Açıklama Yaptı!!!

Son Güncelleme : 29 Mart 2020 - 18:47

Karabük Valiliği bazı İnternet haber siteleri ve sosyal medya paylaşımlarında yer aldığını iddia ederek, ‘Öğretmenevi ile ilgili mesnetsiz ve yanıltıcı paylaşımların doğru olmadığını’ belirten bir açıklama yaptı..

Özellikle sosyal medyada yer alan bildirimlerde “Karabük Valiliğinin Öğretmenevini sağlık birimlerine vermesine karşın, bazı STK yada Siyasilerin engel olduğu” şeklinde ki iddialar sonrası yapılan açıklamada şöyle denildi;

“24.03.2020 tarih ve 2280 sayılı “Sağlık Çalışanları Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı”nda; “Sağlık personelinin, mesai kaybını önlemek, zaman tasarrufu sağlamak ve yapılacak çağrılara süratle icabet etmek amacıyla görevli olduğu sağlık kuruluşuna yakın bulunan kamu sosyal tesislerinden yararlanmak isteyenler ile görevli olduğu sağlık kuruluşundan başka bir yere görevlendirilenler, kamuya ait sosyal tesislerden yararlanmada, 31/5/2020 tarihine kadar (bu tarih dâhil), 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır” denilmektedir.

Bu kapsamda İlimizde görev yapan tüm sağlık çalışanları arasında bu haktan faydalanmak isteyenler için bir ön çalışma yapılmıştır. Bu çalışma neticesinde kamu ve özelde çalışan yaklaşık 200 sağlık personelinin belirtilen tesislerde kalmak istediği öğrenilmiştir. Talebin büyük çoğunluğunun geldiği KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanemize yakın mesafede bulunan Polisevi ve Öğretmenevinin ise bu talebi karşılayamayacağı değerlendirilmiş olup, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile temasa geçilerek Taşkent Yurdu (160 kişi) ve Asiye Hatun Kız Yurdu (40 kişi) bu amaçla belirlenmiştir. 30 Mart 2020 tarihinden itibaren sağlık personellerimiz bu yurtları kullanabileceklerdir. Ayrıca özel yurtlardan ve Safranbolu ilçemizdeki bazı konaklardan da bu konuda yardım teklifi gelmiş olup, sağlık personellerimiz ile bunların bilgisi de paylaşılacaktır.

Karabük Öğretmenevimizde 34 oda bulunmakta olup, şu anda il dışından gelen 7 hekimimiz 7 odada ve 3 odada ise başka misafirler kalmaktadır. 24 oda bu süreç kapsamda Sağlık Müdürlüğüne tahsis edilmiştir. Merkez Polisevinde de 24 oda bulunmaktadır ve an itibariyle 5 tanesi doludur. Sağlık personelimiz için hazırlanan yurtların yeterli gelmemesi veya talebin fazla olması halinde Polisevi, Öğretmenevi ve kamu misafirhanelerinin tamamı bu amaçla kullanılabilecektir. Bu tesislerin sağlık personeline tahsisi ile ilgili hiçbir olumsuz durum yaşanmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
dr 29 Mart 2020 / 19:46 Cevapla

Karabük Öğretmenevi iddia ediyorum bu kentin en iyi kamu kurumudur. Eldeki en iyi kurumu da yıpratmak anca Karabük’te olur .

haydar 30 Mart 2020 / 13:13 Cevapla

kurum misafirhaneleri de risk olabilir. kurum içi görevlendirme neticesinde konaklamalar oluyor. virüsün dağılma riski artar. bence esentepede bulunan öğrenci yurdunun bir bloğu, konaklama ihtiyacı olan tüm çalışanlara muhtemelen yeter. yemek temizlik görevlileri de var, güvenlik de var. kesin çözüm olur.