Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Karabükspor Tarihçesi

1937 yılında Gazi Mustafa

1937 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün emirleri doğrultusunda tüm ülkede spor adına yeniden yapılanma süreci başlamış ve özellikle Karabük’te ülkenin ilk ağır sanayi hamlesinin başladığı yerde bunun öncülüğünü yapacak kulüplerin kurulması çalışmaları hız kazanmıştı.

Futbol takımı antrenörlüğünü o tarihlerde işletme montajında görevli İngiliz mühendis Mr.Lain,tarafından kurulan amatör takım bölgede diğer takımlarında kurulmasını ve yarışmacı olmasını sağlamıştır.

1940 lı yılları geçerken DÇ spor ile birlikte Demir Spor, Karabük Gençlik Spor takımları bölge amatör takımları ile müsabakalar düzenlemeye başlandı

Karabük’te sporun diğer dalları da önem görmekte ve yine 1945 li yıllar sonunda atletizm takımı antrenörlüğünü Millî atlet Faik Önen, Güreş takımı antrenörlüğünü, Mersinli Ahmet ve Yaşar Doğu görev alarak bölge sporuna katkı sağlamışlardır

İlk Bisiklet turnuvası yine ilk tenis müsabakaları ve 1950 li yıllarda Boks sporuyla dikkatleri çekerken yine Havuzlu bahçesi ile yüzme dalında sportif faaliyetler de yürütülmekteydi.

1968 yılına kadar bölge amatör takımları içinde sürekli gelişen ve dikkat çeken DÇ Karabükspor ve Karabük Gençlik spor 1969 yılında 3.lige terfi maçları öncesi birleşme kararı alarak DÇ Karabüksporun ilk adımlarını atıyorlardı

DÇ Karabükspor profesyonel lig tarihide  1969 yılında Karabük Gençlik Spor’un kırmızı rengi ile Demir Çelik Gençlik Spor’un mavi rengini alıp yeni renkleri olan kırmızı mavili Demir Çelik logolu amblemi içinde 1969-70 sezonunda Türkiye 3. Ligi Beyaz Grubu’nda profesyonel liglerinde yerini aldı.

1982-1983 sezonunda 2.ig’den düşen DÇ Karabükspor, o sezon 3. Lig de kaldırıldığı için amatör kümeye düşmüştü.

1983-1984 sezonunda Zonguldak Amatör Küme 1.si ve sonra Bölge maçları sonucunda tam 34 maç hiç yenilmeden) Karabüklü gençlerden oluşan kadro, son maçta Çorluspor’la Çorlu’da 0-0 berabere kalarak şampiyon olmuş ve profesyonel liglere tekrar dönmüştü.

1992-1993 sezonunda play-off Yükselme Grubundan Anadolu’da ilk kez bir ilçe takımı Türkiye 1. Ligi’ne yükseliyor ve yine dikkatleri üzerine çekiyordu DÇ Karabükspor.

O sezon Tesislerini yeniliyor, Alt yapılara önem vermenin semeresini topluyordu. Dönem Yöneticilerinin Özellikle Başkan Dursun Altıparmak, As Başkanlar Celal Çalış, Osman Nuri Bal, Tesisler Sorumlusu ve Basın Sözcüsü Semih Gülen ve Profesyonel Takım sorumlusu İsmail Sürmen’in emekleri kentte takdir görüyordu.

Ancak, 1993-94 sezonu DÇ karabükspor Türkiye liglerinde ender görülen bir dram ile son maçında kendi evinde Zeytinburnuspor’a uzatma dakikası golü ile 2-1 mağlup oluyor ve tekrar 1.lige düşüyordu

Karabükspor Süper lige tekrar Metin Türker ve Recai Başkan’ın başkanlığında tekrar Süper lige yükselirken takım o sene DÇ işletmelerinin özelleşmesi sonrası adının Kardemir olması nedeni ile adını Kardemir Karabük spor olarak tescilliyordu

1993-1994, sezonundan sonra 1997-1999, 2010-2015, 2016-2018 sezonlarında süper ligde 10 sezonluk başarılı bir grafik çizen Kardemir Karabükspor  futbol takımı 2009-10 futbol sezonun da 1. Lig’i Yücel İldiz TD lüğü ile  Türkiye 2. Liglerinde Kocaelisporun 1991-1992 sezonunda topladığı 83 puanın ardından 77 puan toplayarak 2. Lig tarihinde en çok puan toplayan 2. takım olarak Süper Lig’e yükselmişti.

2012-13 sezonunda Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor’u 3-1 ik skorlar ile geçerken , Beşiktaş ile, 10 kişi kaldığı maçta 2-0 geride olmasına rağmen beraberliği yakalayarak kulüp tarihi açısından önemli bir başarı elde etmiştir.

Bu tarihsel süreçleri sonrası 2015 sezonunda Hikmet Ferudun Tankut başkanlığında ki yönetimin büyük bir borç batağı ardından olağan üstü kongre kararı ile kulübü ortada bırakması sonrası 4 kez ertelenen olağanüstü kongre sonrası Karabük Valisi, Milletvekilleri, Belediye Başkanı bir araya gelerek Ziya Ünsal isminde karar kılmıştı..

Gerçekleşen kongrede H.Ferudun Tankut ve Yönetimi ibra edilmemiş, Karabükspor süreci de  Türk Adaletine teslim edilen dosyalar sonrası menajerlere ve futbolculara ödenen afaki paralar ile yapılan milyonluk harcamaların mahkemelerde görüşmeleri ile geçmiştir.

Bu dönem Mali sorunlarla boğuşan ve bu sezon TFF 1. Lig’de mücadele eden Kardemir Karabükspor’da tarihi bir gelişme yaşandı. Kulübün eski başkanı Ferudun Tankut ile 5 yöneticiye karşılıksız çek verdikleri gerekçesiyle mahkeme tarafından para cezası kesildi.

Kardemir Karabükspor Ziya Ünsal döneminden sonra Mehmet Aytekin , Sedat Namal ve Mehmet Yüksel Başkanlıklarında önce 1.lige sonra 2. Lige ve 3.lige düşerek tarihinin en kötü süreçlerini yaşamış, sponsoru olan Kardemir AŞ nin desteğini çekmesi, kentin olayları sadece izlemesi neticesinde önce Bal ligine sonra Amatör liglere düşmüş ve karşılaşmalara çıkmadığı için spor müsabakalarından men edilmiştir.

Karabükspor Tarihçesi TRT ekranında