Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KARABÜK’TE DENETİMLER YAPILIYOR MU?

Tarım ve Orman Bakanlığı

Tarım ve Orman Bakanlığı geçen eğitim-öğretim dönemi ve yaz tatilinde okul kantinlerine yönelik denetimlerin gerçekleştirildiğini, mevzuata uygun olmayanlara idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Yeni dönemde denetimlerin yoğun bir şekilde devam edileceği de belirtilen Bakanlık,  2011 yılından bugüne kadar tüm eğitim-öğretim dönemlerinde okullar, yaz okulları ve kamplarda bulunan kantin ve yemekhanelerin her sömestirde en az bir kez olmak üzere yılda iki kez denetlendiğini belirtti..

Okul kantinlerinde Tarım ve Orman Bakanlığının yanı sıra Milli Eğtim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca da denetim yapıldığı, okul ve kurumlarda bulunan kantin, yemekhane, büfe, çay ocağı gibi yerlerde gıdaların satışı ve hijyen yönünden üç koldan yapılan denetimlerin daha etkin hale getirilmesi ve iş kaybının azaltılması için de iş birliği yapılacağı açıklandı.

 

KARABÜK’TE DENETİMLER YAPILIYOR MU?

Bakanlıkların konu hakkında yaptıkları açıklamalar sonrası gözler bölgede ki okul kantinlerine çevrildi.

Bir çok veli okul kantinlerinin denetlenmediği konusunda şikayetçi olurken bir çok okul kantini ve denetimlerde öncü olan Okul Aile birlikleri yanı sıra okul idareleri ise rutin denetimlerin yapıldığını vurguluyorlar.

Ancak Karabük’te konu ile ilgili açıklamaların yapılmadığına da dikkat çekilirken, okul kantinlerinin de tıpkı taşımacılık gibi sorun teşkil ettiği vurgulanıyor ve öğrencilerin sağlıklı, ekonomik ve hijyen bir ortamda okul kantinlerinden yararlanması için ilgili il Müdürlüklerinin daha hassas çalışma yapması isteniyor.. 

Öte yandan okulların açılması ile servislerin sıkı bir denetimden geçmesini ve geçtiğimiz yıllarda yaşanan olumsuzlukların bu sene yaşanmaması isteyen Veliler, bu konuda da velilerin ve öğrencilerin mağdur olmaması için erkenden çözülmesi istiyorlar..

Yeni yönetmelik ile okul servislerine ilişkin güvenlik ve denetimleri İçişleri Bakanlığınca, servis araçlarının teknik niteliği Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, kreş, gündüz bakımevi, çocuk kulübü taşımaları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi ve servislere ilişkin hizmet satın alınması işlemleri, mülki amirlerin onayına tabii olmak kaydıyla Millî Eğitim Bakanlığınca yerine getirileceği daha önce açıklanmıştı

Yeni düzenleme ile zorunlu eğitim ve okul öncesi eğitim öğrencilerinin yanı sıra kreş, gündüz bakımevi, çocuk kulüplerine devam eden çocuklar da taşıma faaliyetlerine dahil edildi. Ayrıca taşımacıyı tespitle ilgili komisyonlar kurulması düzenlemesi getirildi.

Taşıma sözleşmeleri mülki idare amirinin onayına bağlandı.