Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Karabük’te Yaşananlar Şimdi İSDEMİR’DE Yaşanıyor..

Bir dönem Karabük’e gelerek

Bir dönem Karabük’e gelerek Kardemir’de örgütlenme çalışmaları yapan hatta 3000 bini aşkın üye sayılarına ulaştıklarını iddia eden ancak sonrasında mahkemeler ve yetkisizlik süreçleri ile devam eden Sendikal kavga bugün İsdemir’de neredeyse aynı ölçüde,aynı senaryolar ve aynı tertiplerde yaşanıyor.

TÜRKMETAL

Çelik İş sendikasından ayrılarak Türk Metal Sendikası Bölge Sorumlusu, Metin Önde  çarpıcı açıklamalar yaparak, ; “ ‘Ey Umarsız Saltanat, Ey Başında ki Kırbaç, Bu Yalvarmak Değildir Asla Bil ki İsyandır İsyan…’ ‘Yüreğimiz Yangın Yeri… Bu Ateşi Ancak Siz ve Ben Söndüreceğim…’ Alayına İsyan Alayına…Bu Gönül kervanını yolundan döndürmeye, durdurmaya, ne o kutsal toprakların arıtamadığı adam ne de yıllardır bu fabrika da Ali Cengiz’i oynayan omurgasızın gücü yetecek” şeklinde sert açıklamalarda bulundu.

 

 1 Ocak tarihinde yetkiyi almaları halinde fabrika da ki baskı ve zulmün sona ereceğini ifade eden, Önde; “Sendikacılık 6 -7 tane devasa otel sahibi olmakla olmazmış. Olmasın. Sendikacılık sosyal tesisi olmakla da olmazmış. Olmasın. Sendikacılık Ereğli gibi özelleşen bir fabrika da ücreti düşürmeden kimseyi kapının önüne koymadan Türkiye’nin en yüksek ücretini almakla da olmazmış. Olmasın. Sendikacılık yürekle de olmazmış. Olmasın. Allah’a şükürler olsun onların olmaz dediği her şey bizde var.” dedi.TMTL

Sık sık 1 Ocak tarihinde yetkiyi alıp masaya oturduğumuz da diyerek yetki konusunda açıklamalar yapan Önde; “1 Ocak’ta yetkiyi alıp masaya oturduğumuz da bu fabrika da bugün yapılan baskı ve zulüm ortadan kalkacak. Emeğinizin tam karşılığını onurlu bir şekilde vermek zorunda kalacaklar. Çünkü biz üretiyoruz. Üretip kazandırıyoruz. Kazandırırken de kazanmak istiyoruz. Ama kazanırken ezilmeden, huzur içerisinde güvenle çalışmak istiyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu

İSDEMİR’ de 12 aydan bu yana eşit ile eşit ücret ödenmediğine dikkat çekip, Çelik İş Sendikası Genel Başkanı Ali Cengiz Gül’ü eleştiren Önde; “bu fabrika da İSDEMİR İşçisinin 40 yıllık kazanımlarının 40 günde heba etti. Hovarda bir miras yedi gibi davrandı. Genel başkanlığı şımarıklık halinde hareket etti. Mübarek kendisini Genel Başkan olunca bakan yardımcısı oldu zannetti. Herkese gücüm yeter zannetti. Önüne gelene posta koydu, önüne gelene kafa tuttu. Şimdi ne yapıyor omzunda bir peşkir, elinde bir kolonya o bir elinde bir peçete ne demektir siz söyleyin.Dün size selam vermekten çekinen bu zat bugün soyunma odalarınızın önünden ayrılmıyor değil mi? Çok terlediniz terinizi sileyim diyor değil mi? Bir müddet sonra tuvaletten çıktıktan sonra merak etmeyin. Elinize kolonya dökecek daha hijyen olsun diye. İnşallah 1 Ocak’tan sonra bu fabrikanın 12 aydan bu yana kanayan bir yarası var; ‘eşit işe eşit ücret ödenmiyor.’ Bu fabrika da küçük B ve Büyük B var. Bu fabrika da eski B yeni B var. Bu fabrika da el yazısıyla b alfabe yazısıyla b var. Biz geldiğimiz de bir tane B olacak. O da büyük b olacak. Kimse kusura bakmasın” açıklamasına yer verdi.

Çelik İş Sendikasından Türk Metal Sendikasına katılanlara ‘yuvanıza hoş geldiniz’ diyerek konuşmalarına başlayan Türk Metal Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mesut Gezer, işçinin tek isteğinin huzur olduğunu söyledi.

İSDEMİR’in bir marka olduğunu işaret edip bu markanın değerini yıldızlarla değil sözleşmelerle kanıtlayacaklarını ifade eden Gezer; “herkes tek bir şey istiyor. Huzur istiyor. Mutluluk istiyor. Yani geleceğine teminatla bakmak istiyor. Bu teminatı bize verdiniz bizlerde sizlere layık olmak için sizin kabul etmediğiniz hiçbir şeyi biz de kabul etmeyeceğiz. Güney Doğu’nun parlayan yıldızı İSDEMİR’ dir. Biz bunu çok iyi biliyoruz. İSDEMİR bir markadır. Çalışanı markadır. Bu markanın değerini ancak yıldızlarla değil, sözleşmelerle kanıtlayacağız. Size bir değil, beş değil belki on yıldız takacağız. Ama şu var bu yıldızları takmak için size her zaman ihtiyacımız olacak. Her zaman sahada olacağız. Kağıt üzerinde bir sendika olmayacağız. Sendika sizinle beraber olacak. Ve ben bunu görüyorum. Herkes burada sendikacı olacak. Bizlere Çelik – İş’ten gelen kardeşlerimiz, ağabeylerimiz var, yuvanıza hoş geldiniz diyorum” dedi.

Mesut GEZER örgütlenme süreci içinde  Türk Metal sendikasına  gecen İsdemir İşçisinin sayısını 2193 olarak açıkladı.

 

640x60-kucuk-manset-alt_reklam

 

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO