Karabük´ün “Raylı Ulaşım Proje” Hayali Ne Oldu?

Son Güncelleme : 17 Mayıs 2021 - 17:43

Her gün keşmekeş haline dönen şehir içi trafiği, KARDEMİR’İn RAY üretiminde Dünya devleri ile yarıştığı ve Raylı sistemler konusunda KBÜ’sinin öncü rol oynadığı Karabük’te raylı ulaşım projesi yapılsın isteniyor

Karabük Gündemine ilk olarak, 2012 yılında düzenlenen bir basın toplantısı ile gündeme gelen ve Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin, Kendisinden sonra gelecek Belediye Başkanının çöp toplayacağını iddia etmesi ile haberlere taşınan Raylı sistem taşımacılığı unutuldu

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; o dönemde “ Şunu iddia ediyorum benden sonra gelecek Belediye Başkanı çöp toplar. Karabük’te yapılabilecek tek bir proje var. İlerde çok ciddi bir şekilde konuşulabilecek bir proje bu. Safranbolu Karabük arası Raylı Sistem. Bunun dışında hiç kimse çok ciddi bir proje koyamaz. Bunu da ben yapacağım.” diyerek konuyu gündeme taşımıştı

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili daha sonra 2016 yılında yine düzenlediği bir basın toplantısı ile yeni bir Mega Proje ile Karabük´te Demiryolu ulaşımı sağlayacaklarını açıklamış, Yaklaşık 240 Milyon TL tutarında ki proje çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, “Hafif Raylı Sistem” isimli projeyi çok daha düşük maliyette ve tamamen Belediye imkanları ile gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulunmuştu

Başkan Vergili, “Hafif Raylı Sistem” ile Demir Yolu ulaşımı sağlayacaklarını bu projenin adının “Hafif Raylı Sistemler” Projesi olduğunu belirterek, “Soğuksu Mahallesinden başlayarak, Fevzi Fırat Caddesi, Hürriyet Caddesi, Yeşil Mahalle, Üniversite ve Bostanbükü bölgesinde ki arıtmanın bulunduğu alana kadar yaklaşık 13-14 kilometre uzunluğunda ki ulaşım projemiz için 2017 yılında ilgili kurumlardan gerekli izinler alınarak, iktidar yetkililerimizin de yardımı ile bu yatırıma başlamak istiyoruz.” İfadelerinde bulunmuştu.

“80 Milyon Dolar yani 240 Milyon TL’ye tekabül edecek bu projeyi tamamen öz kaynaklarımızı değerlendirerek, maliyetleri de çok aşağılara çekerek yapacağız. Yaklaşık 1,5 yıldır bu proje üzerinde bizzat çalışıyorum. İnşallah böylesine önemli bir projeyi gerçekleştirerek bölgemize önemli bir hizmet yaparız” şeklinde bilgiler veren Başkan Vergili’nin 2012 yılında düşünülen 2016 yılında projelendirilen ve “En Büyük Hayalim” dediği Raylı Sistemler Şehir İçi Toplu Taşıma Projesi Hayal Mi Oluyor?

İlk etapta Karabük şehir merkezinden başlayıp, üniversite kampüs alanı içinden 100. Yıl ve 5000 evler mahallesini kapsayan hafif raylı sistemler toplu taşıma fikrini 2012 yılında kamuoyu ile paylaşan ardından 2017 yılında projelendiren Başkan Rafet Vergili, “Memleketime hizmet anlamında atacağım en büyük imza olacak” ifadelerine yer vermişti

Dört yıl önce Karabük kamuoyu ile Raylı sistemler projesini paylaşan Vergili, zamanla şehir içini bir ağ gibi örecek ve Safranbolu ilçesine de ilerleyen yıllarda uzanacak olan hafif raylı sistemler toplu taşıma projesi için Karabük halkı beklenti içinde.

Karabük halkı ‘Sözünün Eri Rafet Vergili” bu projeyi de yapar, ayrıca Karabük’ten Safranbolu’ya karayolu kesintisiz ulaşım projesini de gerçekleştirir” görüşüne yer verirlerken konu hakkında da Başkandan açıklamalar bekliyor.

Öte yandan Karabük Bölgenin Sesi Gazetesi Sahibi Ahmet Gölbek kendi Her Telden Köşesinde “SOĞUKSU MAHALLESİ ile KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ARASINA “RAYLI SİSTEM TOPLU TAŞIMA YAPILMASI UMUDU İLE..” 11 KATLI DEVASA BİNA.. başlıklı yazısında şöyle demişti.

Soğuksu Mahallesi’nde 11 KATLI DEVASA bir bina var ve hiçbir işe yaramıyor, yaramadığı bir yana,Karabük Valisi Sayın FUAT GÜREL başta olmak üzere,Karabük Milletvekilleri de BU BİNA İÇİN çözüm yolları aradılar,BULAMADILAR,Bina olduğu yerde çürümeye terk edildi.

Şimdi vatandaş soruyor BU BİNA NEDEN YAPILDI/YAPTIRILDI..?

Cevabını vermeye çalışalım..

Birkaç yıl önce KARABÜK GÜNDEMİNE, Raylı Sistem TOPLU TAŞIMA YAPILMASI/YAPTIRILMASI gündeme girmişti ve biz o zaman da bunun pek mümkün olmayacağını,Karabük’ün böyle bir yatırımı kaldıracak ne sosyal,ne ekonomik yapısı olduğunu açık bir dille söylemiştik.

O 11 KATLI BİNA,Karabük’te RAYLI TOPLU TAŞIMA SİSTEMİ kurulacak hayali ile yapılmıştı ve O BİNA DA Binlerce ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ yurt olarak ikamet edecek,RAYLI SİSTEM TOPLU TAŞIMA ile ÜNİVERSİTEYE gidip/gelecekti.

RAYLI SİSTEM, beklendiği gibi, olmadı O BİNA DA dımdızlak orta yerde kalakaldı, işin kısaca özeti budur ve şimdi O 11 KATLI BİNA ne olarak kullanılacak,buna bakmak gerek.

Veya KULLANILMAYACAKSA,YIKALIM GİTSİN,boşuna masraf olmasın..!!

Siz ne dersiniz..?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Adem 17 Mayıs 2021 / 23:34 Cevapla

Yapın yapın minibüsçü esnafı ile halkotobusu esnafı kan ağlıyor sanki çok iş varmış gibi…pandemi mahvetti esnafı üstelik birde rafet başkan bu adamlara minusbuleri sıfır aldırdı senetleri ödeyemiyor bu minibüsçü esnafiiiii

Asuman 18 Mayıs 2021 / 10:45 Cevapla

Adem Bey kendi düşünceniz haklı olabilirsiniz ancak bakın ben Kayseriliyim burada öğrenci 10 km yolu 1.2 krş. gidiyor tramvay ile Karabük’te bir dolmuş ücreti 3 Tl gidiş 3 Tl dönüş, 2 vasıta ise yandı zaten. birde olaya böyle bakın bakalım.

Nuri 19 Mayıs 2021 / 00:23 Cevapla

Raylı sistem çok pahalı bir sistem ve geri dönüş kar 15-20 yıl sonra olur bu en erken var sayım. işletme ve bakım yaptıktan sonra ekstra maliyet bu yerine elektrikli metrobüs vb elektrikli körüklü otobüs daha ucuz olur raylı sistem trafiği ve sinyalizasyon ve yol cadde durak kaldırım da güzergah boyunca düzenleme gerek arazisi daha uygun olan Düzce nostaljiyi bile kaldırdı , Sakarya gündemden düşürdü . Raylı sistem nüfusu iki milyonun üstünde olan illerde ve ilçeleri ile iç içe yerleşimli düz arazide verimli

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.