Karadağ “Hesabını Kim Verecek”

Son Güncelleme : 25 Eylül 2014 - 11:04

Karabük CHP İl Başkanı Bayram Karadağ  bir süredir Kamuoyunun gündeminde olan  Katı atık depolanması konusunda yapılan çalışmalar hakkında partisinin görüşlerini bir kez daha bir basın açıklaması ile paylaşırken “Hesabını Kim verecek” diye sordu.

 

 

7

Karadağ yaptığı açıklamada şöyle dedi ;

 

“Arkadaşlarım ve ben Cumhuriyet Halk Partisinin öncelikle İnsan söyleminden yola çıkarak siyaset yapıyoruz,Bunun için Bize verilen oyları değil de insanların Mağdur olup olmadıklarını tespit edip buna göre çalışmalarımızı yönlendiriyoruz.

Bugün Aşağıkızılcaören köyünde Karabük’ümüzün çöplerinin Asit köyü yakınlarına gelişigüzel şekilde depolanması sonucu Köy halkımız Hastalıktan başını alamamaktadır. Özellikle Resmi organlarca da tespit edilen Tıbbi atıkların rastgele boşaltılması geçimini tarımla sağlayan ve dere yatağına yakın ekim yapılan tarım alanları ve Köy halkı için ciddi bir tehlike arz etmektedir.

Yazın sıcaktan Toz bulutundan adeta köyden durulmamaktadır.Köyümüzde son 20 yıldır giderek artan kanser vakaları herkesi korkutmakla beraber bizce köy ahalimizin kaderi olamamalıdır.

7 yıldır yapılacağı söylenen Katı atık depolama tesisinin kurulacağı yerin her türlü açıklamaya rağmen uygun olmadığı bir gerçektir.

Geçmişte Heyelan bölgesi ilan edilen bir yerin yakınlarına Katı atık bertaraf tesislerini yapmakta ısrarcı olmanın nedenini anlamakta zorluk çekiyoruz.

2011 yılının kasım ayında yapılacak tesislerin yüzeyde çatlaklar olduğu gerekçesi ile yapımının bir süre durdurulmuştu. O tarihten bu yana katı atık bertaraf tesisinde bir çalışma yapılmamıştır.

Karabükte 7 yıl önce yapımına başlanan ancak yeri itibarıyla yanlış olduğunu söylediğimiz katı atık bertaraf tesislerini yerinde görmek için buraya geldik ama üzülerek gördük ki 3 sene önce heyelan nedeniyle geldiğimiz burada aradan geçen onca yıla rağmen iğne ucu kadar ilerleme sağlanamamış.

Burası ile beraber temeli atılan katı atık tesisleri bitirilmişken burasının bu halde kalmasının hesabını kim verecek,Tamamlanamayan yatırımların hesabını kim verecek,Şimdi Çöpten elektrik üreteceğiz diye bu yatırımdaki başarısızlık unutturulmaya çalışılmaktadır.

10616027_10152772675339015_2775758906547609342_n

Çağdaş ülkelerde ve Ülkemizdeki bazı şehirlerde şehrin çöpünden elektrik üreten bazı firmalar vardır yalnız Karabük ve ilçelerinden toplanan çöp miktarı bu gibi tesisleri çalıştırılması için yeterli midir bu araştırılmadan Karabük’e böyle bir Tesis kurulabileceğini savunmak hedef saptırmadır Başarısızlığı kapatma yöntemidir.

3 sene önce söylediğimiz gibi Buradaki su kaynakları üzerinde yapılmaya çalışılan Katı atık bertaraf tesisinin Heyelanlar yüzünden yer seçimi yanlıştır. Su Kaynakları üzerinde planlandığından çöpten sızan maddeler yer altı suları vasıtasıyla tarım ürünlerine karışmaktadır. Acilen ciddiyetle üzerinde durularak katı atık bertaraf tesisine yeni bir yer bulunmalı ve Karabük’ün ilçelerinin çöp sorunu acilen çözülmelidir.

Üstelik katı atık bertaraf tesislerinin Yine yerleşim bölgelerine yakın yapılanması da hep köy halkı bakımından tekrar hastalıklarla yaşamak demektir.

Karabük İli Çevre hizmetleri birliğinin bu yerin belirlenmesi aşamasında yeterli çalışmayı yapmadığı inancındayım.

Bu katı atık bertaraf tesisleri yüzünden Zaten Aşağıkızılcaören köyünde Kanser hastaları varken Şimdi yeni kurulacak olan Tesisisin Yakınlarındaki yerleşim yerlerinde eksiklikler yüzünden Hastalıklar çoğalırsa bunun hesabını kim verecek.

Sorunları çözmek başka bir sorun yaratmakla olmamalıdır.

Sorunları Çözdük diyenler Karabük’ümüzün üzerine çöken Karabük Çöplüğünü neden Yerleşim yerlerinden uzak bir yere taşıyamamışlardır. Safranbolunun çöplük sorununu neden görmezden gelmektedirler.

Kısaca Karabük’ümüzde işler iyiye gitmemektedir ve Umut’un yerini umutsuzluk almıştır,ama hiçbir sorun çözümsüz değildir Sorunları çözebilecek insanlar İktidarda değildir.

Ben Buradan Katı atık bertaraf tesisi için herkesin dikkatini çekmek istiyorum.Daha temiz bir Karabük için duyarlı olmaya davet ediyorum”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.