Karadeniz Havzası Ortak Operasyonel Programı

Son Güncelleme : 21 Şubat 2015 - 15:20

Karadeniz Havzası Ortak Operasyonel Programı UNIVER SEA Universite İş Birliği Ağı Projesinde sona gelindiği belirtildi.

DSC_0173

KBÜ tarafından yapılan basın açıklamasında ” Günümüzde bilgi muazzam jeo-politik etkileri olan bir meta olarak kabul edilmektedir.Hükümetlerin gündeminde  yükseköğretim nasıl daha etkili ve verimli bir ekonomik güç haline  gelir konusu, gittikçe daha fazla önem kazanmakta.Yükseköğretim kurumları her zaman rekabet içinde olsalar da, yeni küresel ekonomi yeni kurallar ve zorluklar ile daha çekişmeli bir ortam yarattı.Üniversiteler Avrupa’da bilgi temelli toplumun gelişiminde ana faktörlerden biridir. Bu nedenle bölgesel kalkınma için de çok büyük önem taşımaktadırlar.

Karadeniz Bölgesi’ndeki ülkeler arasında kültürel ilişkileri ve Yükseköğretim kurumları arasındaki  akademik değişimin önemini göz önüne aldığımızda aralarında Türkiye’den Karabük Üniversitesi (KBU) ve İstanbul Aydın Üniversitesi’ninde (IAU) bulunduğu, Romanya’dan  “Andrei Saguna” University of Constanta’nın koordine ettiği, Gürcistan’dan International Black Sea University (IBSU)Uluslararası Karadeniz Üniversitesi’nin  ve Moldova Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki The Academy Of Public Administration(Kamu Yönetimi Akademisi)ile  toplamda 5 üniversitenin ortaklaşa yürüttüğü AB destekli sona yaklaşılan 2 yıllık UNIVER SEA adlı projenin amacı Karadeniz havzasındaki farklı insan topluluklarının bir arada yaşama alanlarını, ortak kültürlerini  geniş bir yelpazede incelemek ve  kültürlerarası bir öğrenme  platformu oluşturmaktır.

Karadeniz Havzası Ortak Operasyonel Programı (2007-2013), Avrupa Komşuluk Politikası (European Neighbourhood Policy-ENP)’nin bir parçası olup Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Aracı (European Neighbourhood and Partnership Instrument-ENPI) fonlarıyla finanse edilmenin yanı sıra programa, katılımcı ülkeler tarafından ortak finansman sağlanmaktadır. Avrupa Birliği ile müzakere yürüten bir ülke olarak Türkiye’nin programa katılımı, Katılım Öncesi Yardım Aracı (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Programın amacı

1.Sınır bölgelerindeki ekonomik ve sosyal kalkınmayı teşvik etmek,
2.Ortak sorunlara karşı birlikte çalışmak,
3. Toplumlararası ve bölgesel işbirliğini geliştirmektir.

Üniversite işbirliği Ağı projesinin amacı bölge ülkelerindeki aralarında  yüzyıllar boyunca kurulmuş derin, uzun süreli tarihsel ve kültürel bağlantıları olan  akademik topluluğun ve geniş halk kitlelerinin dikkatini çekmek ve Karadeniz havzasında ortak bir kültürel çevre oluşturmaktır.

Bu proje çerçevesinde Karadeniz Havzası’nda Yükseköğretimin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla  ilk toplantı 12-15 Eylül 2013  tarihlerinde tüm ortakların akademik grupları ve her ortaktan 5 er öğrenci ile ortak ülkelerin Yükseköğretim sistemlerinin yapısı, kalite kontrolü, yeterlilikler çerçevesi ve her bir üniversitenin iyi uygulama örnekleri üzerine ilk toplantı RomanyaKöstence de yapıldı.

24-26 Ekim 2013 tarihinde konusu çok kültürlülük ve etnik yapılar olan 2.  Toplantı Türkiye’deKarabük Üniversitesi’nde yapıldı. Toplantının organize edilme sebebi Karadeniz Bölgesindeki çok kültürlülük sürecinin önemini vurgulama, geleceğe yansıtılması karşılıklı güven duygusunun geliştirilmesi, kültürel ve eğitimsel alanda işbirliğinin geliştirilmesinin yanı sıra toplantıda faklı ülkelerden gelen öğrenciler aralarında girmiş oldukları diyaloglarda bölgedeki etnik ve dini grupların aralarında direk benzerlik ve aynı kültürlerin yaşandığı gerçeğini öğrenmiş oldular.​

açıklamanın son bölümnde ” 14-15 Mart 2015 tarihinde Romanya Köstence’de yapılacak olan toplantı ile Karadeniz Havzası Ortak Operasyonel Programı UNIVER SEA Universite İş Birliği Ağı Projesinde sona erecektir dendi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.