Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KARAKAŞ; “KARABÜK’TE TOPU TOPU ; 500’E YAKIN SIĞINMACI VAR”

    Karabük Kent

 

 

Karabük Kent Konseyi, Kent Konseyi   Karabük’e gelen sığınmacılar hakkında son günlerde ortaya atılan şehir efsanelerinin doğru olup olmadığını araştırmak ve çalışmalar hakkında bilgi alıp kamuoyunu bilgilendirmek için Konsey Başkanı Özcan BÜYÜKGENÇ Başkanlığında toplanarak  İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Ferudun Karakaş’tan bilgi aldı.

 

KARAKAŞ; “KARABÜK’TE TOPU TOPU ;

500’E YAKIN SIĞINMACI VAR”

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Toplantıda Kent Konseyi yürütme kurulu üyeleri yanı sıra İl sağlık Müdürü Ali Burak YÜCEL Sığınmacıların sağlık hizmetlerinden nasıl yararlandığı, İl Milli Eğitim Müdür yardımcısı Kadir ÖZTÜRK ise Sığınmacıların eğitim hizmetlerinden nasıl yararlandıkları konusunda kent konseyini bilgilendirdi.

Özcan BÜYÜKGENÇ “Karabük Kent Konseyi olarak Yerimiz ve Toplantı mekanımız ve hiçbir çalışanımız olmamasına rağmen bugün bir alışveriş merkezimizde Onel alış veriş merkezinde toplandık”  diyerek Karabük’ü bir eksiğini dile getirdi.

 İlimizin önemli konularından ve gelecekte belki de çok daha önemli olacak olan bir konuyu, keşke kendi yerimiz ve mekânımız olsaydı da orada toplansaydık ama yok maalesef  diyerek sitem dolu sözlerle konuşmasına devam eden Kent Konsey başkanı Büyükgenç ;  “Kent konseyimiz kentimizi ilgilendiren konuları görüşüp konuşarak kamuoyunun ve yetkililerin dikkatini çekiyor. Görüşülen konuları ve alınan kararları da her zaman kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kamuoyunu aynı zamanda bilgilendirmiş oluyoruz. Bu ilimizde bulunan veya gelen Sığınmacılar ile ilgilide Şehir efsaneleri oluşmuş durumda. Bunların hangisinin efsane olduğu, hangisinin gerçek olduğunu öğrenmek için bugün buradayız. İlimizde kaç sığınmacı var, Valiliğimiz ve ilgili birimlerimiz bunlar için ne yapıyor? Sığınmacılar vakitlerini nerede nasıl geçiriyor bugün bunları da burada sorgulayacağız.” Dedi.

 

Karakaş  “ ilimiz genelinde yaklaşık 500 sığınmacı var.”

İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Ferudun Karakaş ise  bugüne kadar basın yoluyla yada şehir efsanesi ile yaygınlaştırılmak istenen 700 kişi geldi 1000 kişi oldu gibi rakamların doğruyu yansıtmadığını dile getrerek ; “Öncelikle Kent Konseyimize Kamuoyunun gündemini tuttuğu için teşekkür ediyorum diyerek sözlerine başladı ve ilimiz genelinde yaklaşık 500 sığınmacı var. Bunlar Uluslar arası anlaşmalar kapsamında ülkemize ve ilimize geliyorlar. Sadece bizim ilimize değil bizimle beraber 73 ilimizde bulunmaktalar.Şu anda ilimize on beş farklı ülkeden gelmiş sığınmacı var. Bunlar değişik sebeplerle ülkelerinden ayrılmış insanlar. Biz Karabük valiliği olarak bunlara Nakti yardım yapmadık. Ancak sosyal yardımlaşma vakfımız imkanları doğrultusunda bir takım ihtiyaçlarına destek olmaktayız. Halkımız ve STK larımız da bunlara destek olmaktalar.Ben Kent Konseyi üyelerinden de bu konuda destek olmalarını  istemekteyim. Gelen sığınmacıların içinde bulunan çocukların ve gençlerin Eğitimle ilgili tanılamaları İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yapılmakta. Hali hazırda 42 Sığınmcının tanılaması yapılarak okullara alındı. Halk eğitim müdürlüğü bunlar için Türkçe Kursu açtı ve yakında Eğitime başlayacak.İlimize ilk geldiklerinde İl Emniyet Müdürlüğümüze gelmekteler ve burada Mülakata tabi tutuluyorlar.Sonrasında altı aylık geçici ikamet izinleri veriliyor. Tabi bunlar uzun bir süreç istiyor.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Kent Konseyi üyeleri de görüş ve düşüncelerini toplantıda dile getirdi ve son olarak ilimizde bulunan sığınmacıların üçüncü ülkelere gidinceye kadar misafir olarak kalacağı anlaşıldığından kış tam olarak gelmeden evlerimizde fazla olan kıyafet veya diğer ev malzemelerinin ilgili müdürlüğe iletilmesi konusunda çalışma yapılması ile ilgili görüş bildirdiler.

Bu arada İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileride çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.