KARDEMİR A.Ş. TBMM GÜNDEMİNDE

Son Güncelleme : 31 Aralık 2020 - 16:12

İYİ PARTİLİ TÜRKKAN KARDEMİR YÖNETİMİ’NE ATAMA SÜRECİNDE YAŞANANLAR İLE İLGİLİ İDDİALARI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI. HAZİNE VE MALİYE BAKANI LÜTFİ ELVAN’IN CEVAPLAMASI İSTEĞİ İLE SORU ÖNERGESİ VERDİ

KARDEMİR AŞ de Kasım ayı içinde yapılan son kongre sonrası SPK tarafından gönderilen 9 yönetim kurulu üyesinin adeta atama gibi seçimi sonrası gözler bir anda şirketin işleyişine çevrildi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konu ile ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Türkkan, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi. Türkkan önergesinde Bakan Elvan’a 7 soru yöneltti.

Kamuoyunda çıkan onlarca haber sonrası Yüzde yüzü halka açık bir şirkette, adeta korkutarak, seçme ve seçilmeye nasıl müdahale ediliyor? bunun hukukta yeri var mı? sorularını yöneten Türkkan SPK Başkanı Görevden alınacak mı? sorusunu yönetti.

2017 yılından sonra Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KARDEMİR) yönetiminde görev alacak isimler birçok kez değiştiğine dikkat çeken Türkkan, ” Bu süreçte Sermaye Piyasası Kurulu’nun tebliğine göre hareket edilerek 4 bağımsız üye tespit edildi, bu kişiler arasında AK Partili bazı eski milletvekillerinin de olduğu isimler de yer aldı. Ancak; Yönetim’de yer alacak isimlerin belirlenmesi aşamasında, şirkette daha önce görev yapmış kişiler tarafından dile getirilen iddialar hafife alınacak gibi değil.” dedi

İDDİALARIN ODAĞINDA SPK BAŞKANI VAR

SPK BAŞKANI’NIN TEHDİT EDEREK ATANMA SÜRECİNE MÜDAHALE ETTİĞİ DOĞRU MU?

Türkkan Önergesinde; “Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KARDEMİR)’de 2017 yılından sonra Yönetim Kurulu’nda görev alacak isimler birçok kez değişmiştir.

KARDEMİR ile ilgili olarak yaşanan süreçte Sermaye Piyasası Kurulu’nun tebliğine göre hareket edilerek 4 bağımsız üye tespit edilmiş, bu kişiler arasında AK Partili bazı eski milletvekillerinin de olduğu isimler yer almıştır.” diye yazan Türkkan, “Bu süreçte Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı’nın, KARDEMİR Yönetimi’ne atanacak isimlerin belirlenmesi konusunda müdahale ettiğine dair iddialar da şirkette daha önce görev yapmış kişiler tarafından dile getirilmektedir.”  ifadesini kullandı.

BAKANLIK İDDİALAR KONUSUNDA BİLGİ SAHİBİ OLDU MU?

 İşte Türkkan’ın soruları;

” 1-İddiaya göre; 30 Ekim 2020 tarihinde SPK Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yolbulan ile görüşmesinde 12 isimden oluşan bir liste vermiş, hangi ismin hangi gruptan (A-B-D Grubu) seçileceğini de söylemiştir.  SPK Başkanı ayrıca, Genel Kurul’u kimin yöneteceğini, yardımcı olacak isimleri de vererek 3 tane gözlemci göndereceğini, bunların dışına çıkılamayacağını ifade etmiştir. 

Bu iddialar doğru mudur, Bakanlık’ın bu durumdan haberi var mıdır?

2-SPK Başkanı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Yolbulan’ı tehdit ettiği ve seçimlere müdahalede bulunduğu doğru mudur, bu durumdan Bakanlık olarak haberiniz var mıdır?

3-Bağımsız üyeler belirlenmesine rağmen, kanunlar çerçevesinde hareket etmesi gereken, devlete bağlı bir Kurul’un Başkanı’nın, bağımsız üyelerin aday olarak belirlenmesine karşı çıkarak yönlendirmede bulunması doğru mudur, hangi kanunda bununla ilgili madde yer almaktadır?

4-Yüzde yüzü halka açık bir şirkette, adeta korkutarak, seçme ve seçilmeye nasıl müdahale edilmektedir, bunun hukukta yeri var mıdır?

5-Sözü edilen iddialar hakkında Bakanlık herhangi bir inceleme başlatacak mıdır, bu doğrultuda nasıl bir yol izlenecektir?

6-Bakanlık tarafından yapılacak incelemenin ardından SPK Başkanı’nın görevden alınması düşünülmekte midir?

7-Bir şirkete Yönetim Kurulu atanması sürecinde böyle iddialar varken ülkeye yabancı yatırımcı gelmesi noktasında nasıl hareket edilmesi düşünülmektedir, bu konuda Bakanlık olarak görüşünüz nedir?”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.