Kardemir, Yeni Bir Çevre Yatırımını Daha İhale Etti

Son Güncelleme : 20 Ekim 2017 - 22:09

 

 

Kardemir, yeni bir çevre yatırımının daha ihalesini tamamlayarak yüklenici firmasını belirledi.

 

Kardemir Yönetim Kurulunun 12.10.2017 tarihli toplantısında alınan karar ile Genel Müdürlük Makamına verilen yetki doğrultusunda “Çelikhane Konverter ve Maden Çukurları Toz Toplama Sistemi” ihalesi bugün tamamlandı.

“Çelikhane Konverter ve Maden Çukurları Toz Toplama Sistemi” ihalesine en uygun teklifi veren ALFER Mühendislik firması yetkilileri bugün Kardemir’e davet edildi. Firma yetkilileri ile Kardemir Satınalma Müdürlüğünde yapılan görüşmeler sonucunda taraflar arasında teknik ve ticari anlaşma sağlandı. Anlaşma sonrasında hazırlanan protokole ise Kardemir adına Genel Müdür Ercüment Ünal ve Satınalma Müdürü Harun Cebeci imza koyarken, ALFER Mühendislik adına ise firma yetkilisi Cem Özdemiroğlu protokolü imzaladı.

“Çelikhane Konverter ve Maden Çukurları Toz Toplama Sistemi” ihalesi için ALFER Mühendislik yetkilisi Cem Özdemiroğlu ile el sıkışan Kardemir Genel Müdürü Ercüment Ünal yaptığı açıklamada, yapılan ihalenin hem taraflar hem de Karabük için hayırlı olmasını diledi. Ünal açıklamasında şu görüşlere yer verdi:  “Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Belediye Başkanımız Sayın Rafet Vergili’yi ziyaret etmiş ve kendileri ile birlikte düzenlediğimiz ortak basın toplantısında şirketimizin bugüne kadar yaptığı ve bundan sonra bir takvime bağlanarak yapacağı çevre yatırımları konusunda açıklamalarda bulunmuştum. Bu açıklamada başlıca Sinter, Kok, Yüksek Fırınlar ve Çelikhane bölgelerinde yapılacak olan çevre yatırımların bulunduğunu belirtmiş ve bu yatırımlara ilişkin ihalelerinde hızla sonuçlandırılarak yatırımlara başlanacağını ve 2018 yılsonunda yaklaşık 50 Milyon USD’lik çevre yatırımlarının tamamlanacağını ifade etmiştim. Yine Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Ceylan’a da yapılacak olan çevre yatırımlarımız hakkında bilgi vermiş, Karabük Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüze de Çevre İlerleme Raporumuzu sunmuştuk.  Bugün en önemli çevre yatırımlarımızdan birisinin daha ihalesini tamamlayarak yüklenici firmasını belirlemiş bulunuyoruz. Çelikhane Konverter ve Maden Çukurları Toz Toplama Sistemini ALFER Mühendislik firmasına ihale ettik. Firma hızla yatırım sürecine başlayacak. Bu yatırım 2018 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Hem taraflar için hem de Karabük’ümüz için hayırlı olmasını diliyorum. Yine bilindiği gibi Haziran ayında kamuoyuna açıkladığımız ve yüklenici firması yine ALFER Mühendislik olan Sinter Fabrikası Muhtelif Noktalara Toz Toplama ve Tozsuzlaştırma Sistemleri Kurulması işi ile ilgili çevre yatırımımız da devam ediyor. Yüksek Fırın Tozsuzlaştırma Sistemi ihalesi ise bu hafta başında oluşturuldu ve 8 Kasım 2017 Çarşamba günü ihale kapanacak. Bu yatırıma ilişkin ihale sürecini de hızla tamamlamak istiyoruz. Böylelikle yıl sonuna kadar çevre yatırımlarına ilişkin projelerin tamamını başlatmış olacağız. Ocak 2018 tarihinde de Belediye Başkanımıza  söz verdiğimiz gibi Kardemir’de Belediye Başkanımızın katılımı ile tüm yatırımların başladığını gösteren, yatırımların ilerleme raporunu kendilerine taktim edip, sahada çevre yatırımları montaj çalışmalarını yerinde birlikte değerlendireceğiz.”

Bu yıl Haziran ayında Kireç Fabrikası Tozsuzlaştırma Sistemini tamamlayarak devreye alan Kardemir, daha öncede 50 MW’lık Enerji Santrali, Merkezi Atık Su Arıtma Tesisi, Biyolojik Arıtma Tesisi, OPG 100 Kazanları Elektro Filtre Sistemleri, Çelikhane Gaz Temizleme Sistemi, Yeni Sinter Elektro Filtreleri ve Torbalı Toz Toz Toplama Sistemi, 50 ton/saat kapasiteli Gaz Yakan Kazan, Radyasyon Ölçüm İstasyonu, Konverter Gazı Toplama Sistemi, Konverter İkincil Toz Toplama Sistemi, Hava Kalitesi İzleme İstasyonu, Yenişehir Isı Santralinin Doğalgaza Dönüşümü, C Projesi Çöktürme Havuzu, Kuru Tip Gaz Temizleme Sistemi, Emisyon ve Hava Kalitesi Ölçümleri, Yüksek Fırın 2 ve Yüksek Fırın 3 Tepe Gazı Analizör Sistemleri, Sürekli Emisyon (Toz+Gaz) Ölçüm Sistemi, Fabrika Geneli Havai Hat ve İçme Suyu Hat Değişimleri, Yenişehir İçme Suyu Boru Hat Değişimi, Yeni Curuf Değerlendirme Tesisi, Kükürt Giderme Tesisi (Toz Toplama Sistemi Dahil), Yeni Hurdalık Holü, Çamur Susuzlaştırma Tesisi Filtre Pres, 3. Sürekli Döküm Tesisi Soğutma Suyu ve Su Sistemleri, Kok Fabrikaları Toz Bastırma Sistemleri, 1 Nolu Yüksek Fırın Toz Toplama sistemi, 1 Nolu Yüksek Fırın Şarj ve Tozsuzlaştırma Sistemi, Yüksek Fırın Cevher Hazırlama Toz Bastırma Sistemi, Sinter 1 ve Sinter 2 Makinelerinin ESP’lerinin Bakımı, Merkezi Atık Su Arıtma Tesisi Online İstasyonunun Yenilenmesi gibi yaklaşık 100 Milyon USD tutarındaki çevre yatırımlarını tamamlamıştı.

Kardemir’de halen Sinter 1-2 ve 3 Makinelerinin Baca Gazı Desülfürizasyon Tesisleri, Biyolojik Arıtma Tesisi İyileştirilmesi, Kırma Eleme Tesisleri Toz Toplama Sistemleri ile partikül madde konsantrasyonunun düşürülmesi amacıyla fabrika sahası içerisinde bulunan ana güzergâhtaki yolların betonlanması yatırımları ise devam ediyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
karabüklü 22 Ekim 2017 / 11:08 Cevapla

.BU NEDİR ARKADAŞ YA.BU NASIL BİR DURUŞ BİRİLERİ GENEL MÜDÜRE FOTOĞRAF ÇEKİLİRKEN 23 NİSAN TÖRENLERİNDEKİ TEMSİLİ KOLTUĞA OTURAN ÇOCUKLAR GİBİ POZ VERDİĞİNİ SÖYLESİN.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN