Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KARDEMİR YENİ KOK BATARYALARINI HİZMETE ALDI

      KARDEMİR

 

 

 

KARDEMİR A.Ş. tarafından yapılan yeni Kok Fabrikasının açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Genel Müdür Fadıl Demirel, “Böyle bir Kok Fabrikası yapmak 200-250 Milyon dolar,  ama biz bunu 68 Milyon dolara yaptık” dedi.

 

 KARDEMİR YENİ KOK BATARYALARINI

HİZMETE ALDI

 

 

KARDEMİR’in üç Milyon Ton kapasite hedefi ile başlattığı yatırımlardan biri olan yeni 70 fırınlık yeni Kok Fabrikasının açılışı düzenlenen törenle hizmete alındı. Kok Bataryalarının hizmete alınması nedeniyle düzenlenen törene; KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan Başkan Vekili Kamil Güleç, Genel Müdür Fadıl Demirel, Müdürler ve işçiler katıldı.

Törenin bir konuşma yapan Genel Müdür Fadıl Demirel; “Şu anda devreye aldığımız fabrika bu ülkenin kendi insanlarıyla, kendi mühendisleriyle, kendi çalışanlarıyla yapmış olduğu ilk kok fabrikasıdır. İskenderun’da, Ereğli’de yapıldı, burada bundan önce de yapıldı, ama bunların parasını biz verdik, yabancılara yaptırdık, ama bu görmüş olduğunuzun tesisin yüzde yüzü tamamen bizin planladığımız, organize ettiğimiz yatırımdır. Bu işin dünyada da yapıcıları çok fazla değil, 3-4 tane firma var, iyi diyebileceğimiz 2 tane dünyada firma var ve bu kok fabrikalarının ürünleri kullanma dikkatine bağlıdır, 40-50 yıl gider, bu kadar uzun ömürlü olduğu için de bir kok fabrikası yapan bir teknik adamın çalışma hayatında bir daha yapma fırsatı olmaz. Bu nedenle de tecrübeli adam bulmak zordur ya emeklidir, ya kenarda köşededir. O yüzden yapımcı firma da dünya da azdır. Biz bu işe gererken dediler ki kok fabrikası kullanıcısı olup da bu işi yapacağız diye soyunan ilk fabrika sizsiniz dikkat edin dediler ve çuvallayabilirsiniz dediler. Bizde yıllardır bu işin içindeki kişiler olarak çok tereddüt geçirdik kendi mütalaalarımızda. Ama dedik ki biz bunu yaparız. Nitekim böyle bir kok fabrikası bunun yapılan ihaleleri benzerleri var önümüzde. 200-250 Milyon dolardan aşağı değil böyle bir kok fabrikası. Biz bunu 68 Milyon dolara yaptık. Bu kadar çevreci, bu kadar çağdaş, bu kadar modern bir fabrika. Bize destek veren Yönetim Kuruluma çok teşekkür ediyorum. Bu işi yapan mühendis arkadaşlarımız, işçi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Genel Müdür Fadıl Demirel’in konuşmasının ardından ilk döküm yapılarak Kok Fabrikası devreye alındı.