Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KARDEMİR’DEN CİDDİ BİR ADIM

  Kardemir’de yapımı tamamlanan

 

Kardemir’de yapımı tamamlanan Gaz Yakıtlı Enerji Santrali yatırımı test çalışmalarına başlarken, tesisi yapan firma SFECO yetkilileri ve basına tesisler gezdirildi. Bu yatırım sonrası Kardemir artık kendi elektriğini kendisi üretecek.

 

 

KARDEMİR KENDİ ELEKTRİĞİNİ

KENDİ ÜRETMEYE BAŞLADI

 

 

DSCF9885

 

 3.000.000 ton üretim kapasitesi” diyerek başladığı yatırımları bir bir devreye alan Kardemir,  geçtiğimiz yılın son çeyreğinde önce Yeni Kireç Fabrikası, daha sonra 3. Sürekli Döküm Tesisi yatırımlarını tamamlayarak işletmeye almıştı.

         Kardemir,  şimdi de yapımı tamamlanan 50 MW’lık Gaz Yakıtlı Yeni Enerji Santralini devreye aldı. 28 Haziran tarihinde kazanda kimyasal yıkama için ilk yakıcı ateşlemesi yapılan tesiste, ilk elektrik üretimi de gerçekleştirildi.

 

         30 Haziran 2013 tarihinde başlatılan test çalışmalarının ardından tesis, yapımcı SFECO firması yetkililerinde katıldığı törenle dün basına tanıtıldı. Düzenlenen tanıtım törenine SFECO Firması  Yönetim Kurulu Başkanı Zhang Linfa, Kardemir Genel Müdürü Fadıl Demirel, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan ile diğer tesis müdürleri ile Çinli heyet katıldı.

         Yatırıma üç sene önce başladıklarını ve ana ekipmanlarının Çin’den sağlandığını belirten Kardemir Genel Müdürü Fadıl Demirel, diğer ekipmanların Türkiye’den sağlandığını belirterek Projenin en önemli özelliği, Kardemir’in havaya attığı bir takım yanabilir gazların bacadan atılmayıp, elektrik enerjisi üretiyor olmasıdır.Yani bu santralin hammaddesi bedavadır. Bu nedenle fabrikamız için ciddi bir katma değer üretecek. Yatarım işletmeciliği olarak ta çok az personel çalışacak, tamamen otomasyon çalışan bir tesis. Maliyetler ve çalışan insan gücü düşünüldüğünde çağdaş bir yatırım. Aynı zamanda da çevre dostu bir yatırım. Çağımızın beklentilerine uygun, atmosfere atık bırakmayan, atmosfere giden gazları daha iyi kullanan bir yatırım. Fabrikanın mevcut şartlarda kullandığı elektrik gücü 70-77 MGW. Bu fabrika 50 MGW üretiyor. Bununla birlikte dışarıdan elektrik satın almayan konuma gelmiştir. Önümüzdeki sene 3 milyon ton üretim kapasitesine çıkacğız. Şimdi üretim kapasitemiz 2 milyon ton. Teker Fabrikamızı yapacağız. Büyümeye devam ediyoruz. Büyümeye devam ettikçe enerji ihtiyacı daha da artacak. Şirketimiz enerji sorununu çözmede ciddi atılımlar yapmıştır. Bu yönde bize katkı veren SFECO firmasına teşekkür ediyoruz. Projenin süreci biraz zorlu geçti. Gayretimiz ve hızlı çalışma ile hedeflenen zamanda bitirildi. Projenin uygulanması aşamasında eksiklikler varsa, analizlerin yapılmasını firmadan rica ediyorum. Projenin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Dedi

              Çin SFECO Yönetim Kurulu başkanı Zahang Linfa ise, proje hedefin zamanında bitirilmesi olduğunu, hedeflenen şekilde projenin bitirildiğini, projenin topluma ve çevreye duyarlı bir proje, bu da Kardemir Yönetiminin topluma ve çevreye olan duyarlılığını gösterdiğini söyledi.

            Daha sonra tesisler yapın dualar ve kurban kesimi ile devre alınırken, tesis Çinli firmaya ve basına gezdirildi. 

Yeni enerji santralinin tam kapasiteye ulaşmasından sonra Kardemir’in elektrik üretim kapasitesi 87,5 MW’ a ulaşmış olacak.

Yeni enerji santralinde Kardemir’in atık gazları olan kok, yüksek fırın ve çelikhane konverter gazları yakıt olarak kullanılacak.  Tesis bu gazların yetersizliği durumunda tesiste doğalgaz kullanılabilecek.

Yeni enerji santralinin yapımı için 40 .000.000 dolar dünya bankası kredi kullanılmış olup, tesisin yatırım tutarının yaklaşık 102 Milyon TL’sına mal olduğu belirtildi.