KARDEMİR’DEN KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Son Güncelleme : 06 Aralık 2019 - 17:42

KARDEMİR AŞ son günlerde kamuoyunda sıkça konuşulan ‘termik santrali’ ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

KARDEMİR ” Atık gazların elektrik enerjisine çevrildiği bir tesis olup, kömür kullanımı söz konusu olmayan bir santraldir” açıklaması ile kafalarda ki soru işaretlerine kaldırdı.

İşte O açıklama;

Basın ve Kamuoyuna,

“Termik Santral Bacalarına Filtre Takılması ile ilgili yasal düzenleme konusunda bir süredir basında yer alan haberlerde şirketimizin adı da geçmektedir.

KARDEMİR enerji santrali ilk kez 1939 yılında işletmeye alınmış olup, proses gazlarını yakarak üretim yapan toplam 77,5 MW kapasiteli bir enerji santralidir. Santralın gaz+kömür yakan kısmının kapasitesi 27,5MW’dır. Bu santralimizde bulunan 3 kazan çıkışına 2008-2010 yılları arasında yaklaşık 9,7 Milyon $ yatırım harcaması ile Elektro Statik Filtreler yapılmıştır. Bu filtrelerden birincisinin açılışı da dönemin Çevre ve Orman Bakanı olan Sn. Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Adalet Bakanı Sn. Mehmet Ali Şahin’in katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu yatırımlarla yasal emisyon sınırlarının altına çekilen kazan bacalarının tamamı, halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının online sistemine veri göndermekte olup, emisyon izlenmesi anlık olarak Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır.

2013 yılında hizmete alınan 50 MW’lık enerji santralimiz ise atık gazların elektrik enerjisine çevrildiği bir tesis olup, kömür kullanımı sözkonusu olmayan bir santraldir.

Şirketimizin, bahse konu haberlerde geçen termik santralle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Basın ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.