KBÜ Çevre Anlayışı Ödül Aldı

Son Güncelleme : 28 Ocak 2016 - 16:40

kbü giriş

KBÜ  IU GreenMetric World  University

Ranking’de Türkiye Dördüncüsü Oldu

 

 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) , dünya üniversitelerini çevreye duyarlılık ve sürdürülebilirlik alanlarında her yıl değerlendiren “GreenMetric” (Yeşil Ölçüm) Dünya Üniversiteler Sıralaması platformunda, Türkiye üniversiteleri arasında 4. oldu.

kbü girişKarabük Üniversitesi, IU GreenMetric World University Ranking 2015 değerlendirmesi sonucunda Türkiye’de 4., Dünya Üniversiteleri arasında ise 283. olurken değerlendirmelerde Bülent Ecevit Üniversitesi birinci, Özyeğin Üniversitesi ikinci, Sabancı Üniversitesi üçüncü sırada yer aldı..

Dünya çapında ise birincilik İngiltere’den Nottingham Üniversitesi’nin, ikincilik Connecticut Üniversitesi, üçüncülük ise California Davis Üniversitesi’nin oldu.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Polat : “IU GreenMetric Uluslararası sıralamada, ulusal bazda almış olduğumuz 4.lük bizleri ziyadesi ile mutlu etmiştir. Üniversitemizin almış olduğu bu başarı en üst yöneticiden en alt kademedeki çalışan arkadaşımızın üniversitemize çevre 1BASİNalanında olan katkısının bir sonucudur. Önümüzdeki yıllarda yerleşkemizde tüm binaların çatılarına yerleştireceğimiz güneş panelleri ile enerji üretmeyi planlıyoruz. Gerekli lisans ve izinleri aldığımız proje ile kendi enerjisini üreten, özellikle yaz aylarında ürettiği enerjiyi enterkonnekte sisteme vererek bu yolla gelir elde eden, daha da önemlisi eko kampüs-çevreci kampüs unvanına sahip ilk üniversite olmayı hedefliyoruz. İşte bu amacımız bizi IU GreenMetric Uluslararası sıralamada dünya üniversiteleri arasında daha üst sıralara çıkaracaktır. Biz yönetim olarak ayrıca çevreye karşı duyarlı, bilinçli bireyler yetiştirmek ve çevreye yapmış olduğumuz yatırımlarla gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmanın gayretindeyiz. Bu anlayışımız bizleri Türkiye’nin en çevreci 5 üniversitesi arasında olmamızı sağlamıştır. İnanıyorum ki gelecek yıllarda üniversitemiz uluslararası alanda daha üst basamaklarda yer alacaktır.” dedi.

Green Metric Nedir?

Tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı uluslararasılaşmayı teşvik eden, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çeken ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmayı amaçlayan bir platform olan GreenMetric, dünyadaki bütün yükseköğretim kurumlarının katılımına açıktır. Her yıl farklı ülkelerden pek çok üniversite GreenMetric tarafından altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ve eğitim gibi alanlarda değerlendirilmekte, her değerlendirme alanı için puanlanmakta ve yükseköğretim kurumları, bu değerlendirmelerden aldıkları toplam puanlara göre sıralanmaktadır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.