Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KBÜ DEN HABERLER…

Rektör Kırışık 100. Yıl

Rektör Kırışık 100. Yıl Esnafı İle Toplantı Yaptı

Karabük 100. Yıl Mahallesinde dükkanları bulunan esnaflar, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık ile görüştü.

KBÜ Rektörü Kırşık, Karabük 100. Yıl Mahallesinde esnaflık yapan Yıldıray Yıldırım, Muhammet Kaya, Mustafa Çorbacı Fikret Özenver, Ali Osman Vural, Özkan Cengiz, Serkan Süleyman Karacı, Ramazan Caymaz, Muhammet Ünal, Hasan Boynueğrioğlu, Okan Erkeç, Semih Çolpan, Vildan Gül, Nevzat Meydan ve Mehmet Aytekin’i Senato Toplandı Salonunda misafir etti. Ziyarete, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elif Çepni ve Genel Sekreter Lütfü Köm eşlik etti.

Ziyarette, Karabük şehrinin ekonomik ve sosyal hayatına yönelik iş birliği olanakları ve ortak projeler ele alındı.

Rektör Kırışık, nazik ziyaretlerinden dolayı esnaflara teşekkür ederek, iş hayatlarına başarılar diledi.

Esnaflar ise misafirperverliği için Rektör Kırışık’a teşekkür ederek, görevinde kolaylıklar diledi.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini Ziyaret Etti

 

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, akademik birimlere yaptığı ziyaretler çerçevesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeydi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, akademik birimlere yaptığı ziyaretler çerçevesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini giderek Dekan Prof. Dr. Ersin Müezzinoğlu’na hayırlı olsun temennisinde bulundu. Ziyarete, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Elif Çepni ve Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş eşlik etti.

Ziyaret sırasında Dekan Müezzinoğlu ve fakülte yöneticileriyle bir araya gelen Rektör Kırışık, fakültenin mevcut durumu, akademik faaliyetler ve gelecek hedeflerine ilişkin bilgi alışverişinde bulundu.

 

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık Orman Fakültesini Ziyaret Etti

 

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, akademik birimlere yaptığı ziyaretler çerçevesinde Orman Fakültesindeydi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, akademik birimlere yaptığı ziyaretler çerçevesinde Orman Fakültesini giderek, Dekan Prof. Dr. Hüseyin Yörür’e hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Ziyarete, Genel Sekreter Lütfü Köm akademik ve idari personel eşlik etti.

Ziyaret sırasında Dekan Yörür ve fakülte yöneticileriyle bir araya gelen Rektör Kırışık, fakültenin mevcut durumu, akademik faaliyetler ve gelecek hedeflerine ilişkin bilgi alışverişinde bulundu.

 

KBÜ Tarafından İlkokul ve Ortaokul Öğrencilerine Temel Sağlık Eğitimi Verildi

Karabük Üniversitesi Gönüllü Hekimler Birliği Kulübü tarafından Yunus Emre İlkokulu ve Yunus Emre Ortaokulu öğrencilerine yönelik Temel Sağlık Eğitimi verildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle gerçekleştirilen etkinlikte, öğrencilere ağız ve diş sağlığı, kişisel hijyen, sağlıklı beslenme alışkanlıkları konularında bilgi verildi.

Öğrencilerin günlük yaşamlarında kolayca uygulayabilecekleri pratik bilgilerle, ağız ve diş sağlığının yanı sıra, kişisel hijyenin ve dengeli beslenmenin genel sağlık üzerindeki etkileri anlatıldı. Öğrencilere, sağlıklı alışkanlıkların erken yaşta kazanılmasının önemi vurgulandı.

Karabük Üniversitesi Gönüllü Hekimler Birliği Kulübü öğrencileri, bu bilinçlendirmeyle öğrencilere diş fırçası ve diş macunu hediye ederek, öğrencileri ağız ve diş sağlığı konusunda daha bilinçli olmaya ve düzenli diş bakımını alışkanlık haline getirmeye teşvik etti.

 

KBÜ’de “Personel Maaş Hesaplama ve SGK İşlemleri Kursu”

Karabük Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı tarafından hizmet içi eğitim kapsamında Sinop Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından Karabük Üniversitesi personeline yönelik “Personel Maaş Hesaplama ve SGK İşlemleri Kursu” verildi.

Personelin mali haklarını daha iyi anlamalarına ve bu konudaki sorularını çözmelerine yardımcı olmak ile amacıyla düzenlenen eğitimde Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Sekreteri Hasip Ağırçelik tarafından, personelin maaş ve tahakkuk süreçleri hakkında detaylı bilgiler, özlük hakları ve maaş tahsilatı konularında önemli bilgiler paylaşıldı.

Eğitime katılan 80 kişi, maaşlarının nasıl hesaplandığı, tahakkuk süreçlerinin nasıl işlediği ve özlük haklarının neler olduğu gibi konularda detaylı bilgi edinme fırsatı buldu.

Düzenlenen eğitimin ardından Rektör Kırışık, katılımcılara sertifikalarını verdi.

 

KBÜ’de Biyomimetik Akıllı Yılanımsı Robot Geliştirildi

 

Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Murat Gökmen, gerçek bir yılanı model alarak 3 boyutlu yazıcıyla zorlu çevre koşullarında hareket kabiliyetine sahip keşif, gözlem, araştırma, tıp ve askeri amaçlı kullanılabilecek “Biyomimetik Akıllı Yılanımsı Robot” olan “BİYROT 01” i üretti.

Ankara Medipol Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Cevat Özarpa danışmalığında, Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Murat Gökmen, KBÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen, “Biyomimetik Tasarım ile Akıllı Yılanımsı Robot Tasarımı ve Uygulaması” projesi kapsamında Yılanımsı Robot BİYROT 01’i geliştirdi.

Yılan model alınarak yapılan ve yüksek hareket kabiliyetine sahip olan Yılanımsı Robot BİYROT 01, üzerinde bulunan sensörler sayesinde gerçek bir yılan gibi engellere takılmadan hareket edebilme özelliği sayesinde araştırma, gözlem, inceleme, keşif, tıp ve askeri amaçlı olarak kullanılabilecek. Bu alanda Türkiye’de yapılan ikinci çalışma olan robot, biyolojik yılanın yaptığı hareketlerin tamamını yapabilmekle birlikte yılan tarafından yapılamayan iki hareketi de gerçekleştirebiliyor.

Gökmen, arama ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere bir robot geliştirme projesini başlattıklarını açıklayarak, “Bu projeye başlama nedenlerimizin bir tanesi 6 Şubat’ta yaşadığımız hazin vakaydı. Orada şunu gördük, arama kurtarma faaliyetlerinin yetersiz olduğunu ve biz bu yetersizlikten dolayı ne gibi bir çözüm üretebileceğimizi, mühendislik anlamında neler yapabileceğimizi düşündük ve akabinde arama kurtarma faaliyetlerinde daha etkin bir şekilde ve daha hızlı bir şekilde görev ifa edecek bir robot düşündük. Bundan dolayı böyle bir çalışma yaptık” dedi.

BİYROT 01 adını verdikleri proje kapsamında “Biyomimetrik Akıllı Robot” geliştirme çalışmalarını sürdürdüklerini açıklayan Gökmen, “Ülkemizde hemen hemen yok denilebileceği kadar az. Şu an ülkemizde bu konu hakkında yapılmış bir çalışma var. Fakat bizim çalışmamız, yapılan çalışmaya nazaran farklılık göstermektedir. Bizim çalışmamızın özellikle robotumuzun hareket kabiliyetinin ve kullanım kolaylığının aynı zamanda hareket çeşitlerinin olmasından dolayı bu alanda ilk diyebileceğimiz bir çalışma oldu. Fakat dünyada da keza bunun örnekleri olmakta” diye konuştu.

BİYROT 01’in farklı çalışma alanlarında da kullanabileceğini ifade eden Gökmen, “Arama kurtarma faaliyetleri için geliştirdiğimiz BİYROT robotumuzun tasarım esnekliğinden dolayı biz farklı çalışma alanlarında da farklı çalışma görevlerine de kullanabilmekteyiz. Örnek vermek gerekirse boru içi denetimlerde, insanların giremediği dar ve kısıtlı olan bölgelerde çok rahat bir şekilde kullanabiliriz. Askeri alanda özellikle savunma sanayinde kullanabiliriz ki zaten ileriye dönük çalışmalarımızın başında savunma sanayinde iş yapacak ya da savunma sanayinde görev yapacak bir robot da yapmayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Gökmen, robotun sadece arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılmadığını dile getirerek, “Aynı şekilde depremzedelere faydalı yük taşıyarak, özellikle ihtiyacı nazarına olan, iletişimi sağlayacak olan herhangi bir telsiz, iletişimi sağlayacak olan bir telefon yahut ihtiyacı olan ilaçları da modüler yapısıyla modüllerine eklediğimiz vakit depremzedeleri de ulaştırmayı düşünüyoruz. Sadece deprem değil, doğal afetlerin hemen hemen hepsinde kullanılabilecek. Toprak kayması, göçük ya da heyelan gibi olanlarda ya da bina çökmesi gibi durumlarda kullanmayı düşünüyoruz” dedi.

Geliştirdikleri BİYROT 01’in toplamda 11 parçadan oluştuğunu, 9 farklı eklemi bünyesinde barındırdığını ifade eden Gökmen, “Bu 9 eklemin kontrolü için 9 adet servo motor kullanıldı. Robot, 5 eksen üzerinde hareket kabiliyetine sahiptir. Robot, eklemeli imalat yöntemlerinden biri olan 3D yazıcılarla %30 doluluk oranında üretilmiştir. Yapılan tasarım çalışmaları sonucunda enerji ve ağırlık tasarımında %50’ye yakın bir tasarruf sağlamış olduk” şeklinde konuştu.

Robotun iki farklı baş kısmına sahip olduğunu ifade eden Gökmen, ön kısımda kamera ve sensörlerin yer aldığını, arka kısımda ise güç sistemlerinin konulabileceğini dile getirdi. Gökmen, bu tasarımın, farklı görev sistemlerine uygun olduğunu gösterdiğini belirtti.

Çevre koşullarına göre görev ifa edebilecek yapay zeka ile destekli bir robotu da yapmak istediklerini belirten Gökmen, “Şu an robotumuz manuel olarak kontrol edilebilmekte ama bizim ileriye dönük çalışmalarımızda bizim esas itibarıyla yapmak istediğimiz otonom bir robot, kendi kendine karar verebilen, kendi karar mekanizmasını oluşturabilen ve görev icabında bulunduğu çevre koşullarına göre görev ifa edebilecek yapay zeka ile destekli bir robotu da yapmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Özbekistan Alfraganus Üniversitesinden Karabük Üniversitesine Ziyaret

Özbekistan Alfraganus Üniversitesi Rektörü Mahmudov Muhammadismoil, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’ı ziyaret etti.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Özbekistan Alfraganus Üniversitesi Rektörü Mahmudov Muhammadismoil, Safakhonov Berdiyor, Muhamedov Asror, Mirazimov Sarvar, Ismailov Azizbek, Suleymanov Nuriddin, Nigmatov Djurabek ve Yuldashev Yakub’u Rektörlük makamında ağırladı.

Ziyarete, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Elif Çepni ve Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Genel Sekreter Lütfü Köm, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Adnan Uçur eşlik etti.

Yapılan görüşmede KBÜ Rektörü Kırışık ile Alfraganus Üniversitesi Rektörü Muhammadismoil, akademik iş birliklerinin güçlendirilmesi ve yapılabilecek projeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Görüşme karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.

 

 

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO