KBü gelişmekte olan ülkelerdeki üniversite sıralamasında ilk sıralarda

Son Güncelleme : 11 Mart 2021 - 10:33

Times Higher Education (THE)’ın 2021 yılı için yayımladığı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 1000’de yer alan Karabük Üniversitesi, gelişmekte olan ülkelerdeki en iyi üniversiteler sıralamasında da 301-350 bandında yer alarak başarılarına bir yenisini daha ekledi. 

Dünyanın en prestijli sıralama kuruluşu olan Times Higher Education (THE) tarafından “Emerging Economies University Rankings 2021” (Gelişmekte Olan Ekonomiye Sahip Ülkeler Üniversite Sıralaması) açıklandı. Karabük Üniversitesi, bu sıralamada ilk 301-350 arasında yer alarak en iyi üniversiteler arasındaki yerini korudu.  

‘THE Emerging Economies University Rankings 2021’ sıralamasında; üniversiteler, global / bölgesel araştırmalarda saygınlık, yayın, bilgi transferi, kitap, yayınlara yapılan atıflar, patent, eğitim ortamı, sanayi destekli proje geliri gibi 13 kritere göre değerlendiriliyor. 48 ülkenin dahil olduğu sıralamada Çin üniversiteleri ilk 5 sırada yer alırken, Türkiye’den 43 üniversite listeye girme başarısı gösterdi. 

“Yükselen gelişmiş”, “ikincil gelişen” veya “sınır” olmak üzere üç sınıflandırma sisteminin uygulandığı sıralamada, Karabük Üniversitesi 2020 yılında da 301-350’lik sıralamasıyla önemli bir başarıyı ortaya koymuştu. Karabük Üniversitesi geçtiğimiz ay yayımlanan dünyanın en iyi üniversiteleri 2021 sıralamasında da Dünya’da ilk 1000 üniversite arasına girmiş ve Türkiye’de ise devlet üniversiteleri arasında ilk 5’te yer almıştı. 

Çad Büyükelçisinden Rektör Polat’a ziyaret

Çad Ankara Büyükelçisi Adoum Dangai Nokour Guet, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Çad Ankara Büyükelçisi Adoum Dangai Nokour Guet ziyaretin öncellikle nezaket ziyareti olduğunu belirterek, “Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim gören yaklaşık bin 400 Çadlı öğrenci var. Bu öğrencilerin 918’i Karabük Üniversitesinde öğrenim görüyor. Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan Karabük Üniversitesi Çad’dan en fazla öğrencinin bulunduğu üniversite. Bu sebeple, öğrencilerimizle görüşmeler yapmak üzere sık sık Karabük’e geliyorum. 3 yıldır Türkiye’deyim. Ankara’dan ayrılıp en çok gittiğim yer Karabük. 2020 yılında pandemiden dolayı çok fazla ziyaret gerçekleştiremedik. Türkiye pandemi sürecini çok iyi yöneten bir ülke. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi pandemi sürecini dünyadaki birçok ülkeden daha iyi yönetti. Çok güçlü ülkeler pandemi sürecini Türkiye kadar iyi yönetemedi. Bundan dolayı Allah’a şükrediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devletine teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin ne kadar güçlü bir ülke olduğunu gördük. İnşallah pandemiden bir an önce kurtulacağız.  Böyle zor zamanlarda kardeşler belli olur. Bu süreçte Türkiye Çad’ın yanında olduğunu gösterdi. 2 uçak sağlık malzemesi Çad’a gönderildi. Müteşekkiriz. Bu Türkiye ile Çad arasındaki bağın ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.” dedi.

“Bir ülke eğitim konusunda yardım ediyorsa her şeyini ona vermiş demektir.”

Guet konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye her konuda Çad’ın yanında. Özellikle de eğitim konusunda. Bir ülke eğitim konusunda yardım ediyorsa her şeyini ona vermiş demektir. 2019 yılında Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby Itno’ya Karabük Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilmişti. Hem size teşekkür etmek hem de buradaki öğrencilerimizi takip etmek için geldik.  Ailelerinden ayrılıp buraya gelen öğrenciler önce Allah’a sonra size emanet. Öğrencilerimizle görüştük onlara hem bulundukları bölgenin hem de üniversitenin kurallarına uymaları ve gerekli dikkati göstermeleri konusunda tavsiyelerde bulunduk.” ifadelerini kullandı.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, “Gönlümde Çad’ın ve Çadlı öğrencilerin her zaman ayrı bir yeri var. Onlar bizim çocuklarımız. Onların burada öğrenim gördükleri süre boyunca her türlü sorunlarında yanlarındayız.” dedi.

Ziyarette Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun ile KBÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Öğr. Gör. Oya Çepni Önalan ve Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Öğr. Gör. Kerim Tanış da hazır bulundu.

Büyükelçi Guet’e ziyareti sırasında Türkiye ve Kıbrıs’taki Çadlı Öğrenciler Birliği de eşlik etti.

Ziyaret hediye takdiminin ardından sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.