KBÜ KONTENJANLARI DÜŞÜRECEK Mİ?

Son Güncelleme : 05 Ocak 2016 - 11:41

2017 Üniversite tercihleri öncesi tüm akademik birimlerin öğrenci kontenjan bildirimleri yapılmaya başlandı.

karabuk

YÖK Kitapçıklarında yer alacak bilgiler için yapılan çalışmalar içinde, KBÜ (Karabük Üniversitesi) tarafından da yapılan çalışmalar da netleşmeye başladı.

KBÜ kontenjanlarının belirlenmesinde bu sene en önemli kıstas farklı Fakültelerde bulunan aynı bölümlerin birleştirilmesi olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili KBÜ Rektörlüğünden resmi bir açıklama yapılmaması ve çalışmaların gizli tutulması dikkatleri çekerken, kademeli olarak 2017 ye kadar yaklaşık 5-10 bin öğrenci kontenjanının iptal edilerek düşürüleceği iddia ediliyor.

Karabük Üniversitesinde  bugün 49 bin civarında olan öğrenci sayısının 2-3 yıl içinde ise 25 binlere düşülmesinin hedeflendiği de yine bu  iddialar arasında..

KBÜ Senato kararlarına göre; mevcut bölümler ile talep edilen bölümler arasında farklılıklar olduğu gerekçe gösterilerek kontenjanların kısıtlanması yönünde kararlar alındığı iddiaları sonrası ise Karabük ve Safranbolu kamuoyunda bir tedirginlik söz konusu oldu.

ESNAF TEDİRGİNİZ  DİYOR..!

Karabük ve İlçelerinde ki Fakültelerde ve MYO larında ki kontenjanların düşürülmesi iddiası ile birlikte bölgede yatırım yapan iş adamı ve esnafların büyük zararlara uğrayacakları belirtiliyor.. Ancak tüm bunlara karşın merdiven altı pansiyonların  kalitesiz ve uygun olmayan yerleşim birimleri yanı sıra ‘ Öğrencilerin şehir içi ulaşımlarda çektiği sıkıntılarda bu kentte unutulmuş değil,’ diyen konuya yakın kaynaklar Öğrencinin yürüyen cüzdan gibi görülmesine de tepkilerin yoğun olduğuna dikkat çekiyorlar..

ÜNİVERSİTE BÖYLE BİR KARAR – UYGULAMA

YOK DİYOR …

Tüm bu iddialar sonrası KBÜ Rektörlüğü ve İlgili birimler Karabük Gündem’i arayarak  “böylesi bir çalışma yok, sadece aynı bölümlerin birleştirilmesi söz konusu üstelik bu sene kontenjanımız 9 bindir, zaten YÖK böylesi afaki rakamların kontenjan düşmelerine izin vermez iddialar afaki, bir kaç eksik bilgi ve yapılan ön çalışmalardan çıkartılan farklı yorumlar olmuş ” şeklinde açıklamalar yaptılar…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
turgay 5 Ocak 2016 / 11:46 Cevapla

Biraz daha para kazanacaz diye her şey yapılmaz ki. yeter yaa her şey pahalandı. mantar gibi düzensiz apartmanlar, yurtlar çıktı. eskiden bir laf vardı turist döviz getirir ahlak götürür diye. eski ve yeni karabükü bir düşünün ama binalarını falan değil insanlığını, esnaflığını…

Seyfozyigit 5 Ocak 2016 / 13:05 Cevapla

Yav yaz okulu açıldı daha ne istiyorsunuz nankör herifler sömürdüğünüz öğrenciler az mı geldi aklınızı kullanın başka iş sahaları bulun yeter artık can sıkmaya başladınız

ömer bey 5 Ocak 2016 / 13:29 Cevapla

Çok yerinde bir karar inşallah gerçekleşir

adnan türkmen 5 Ocak 2016 / 19:10 Cevapla

Haberi yapmanız,kamuoyu ile bu iddiaları paylaşmanız çok doğru.Karabük te haber bu yayın organından takip ediliyor doğrusu objektif haberleriniz için sizi tebrik ederiz.. ancak üniversitemizde şu an 51 bin dolayında öğrenci var 43 değil bu bir… bu sene 9 bin öğrenci alınacak bu 2. ve sayı artacak bu söylediğiniz 2016-17 sezonu için geçerli olur, şöyle ki 7 bin mezun 9 bin yeni giriş 2 bin kazanım ki oda 10-15 düşüş getirmez..aslında bu bilgileri size ben telefonda verdim ama haklı olarak siz Karabük esnaflarına inandınız ve Üniversite Rektörlüğümüzün size karşı soğuk politikası bu haberin yapılışında da destek olmuş anlaşılan…

Sayın Semih Gülen, KBÜ ile ilgili desteğinizi ve savunuculuğunuzu ben biliyorum…Lütfen haber kaynaklarınıza bakın..

Öğrenciyi yürüyen cüzdan gören, yine eğitime önem vermeyen bir üniversite anlayışına devam edilsin diye düşünenler dolmuşlarda tıka basa öğrenci taşıyanlar, merdiven altı pansiyonlar yaparak öğrenciyi soyan, lokanta yurt pansiyon taşıma yapan cafe gibi sosyal alanlar bunların tümü karabük’e size ne dönüş yapıyor ki? koca bir hiç…oysa kaliteli bir KBÜ size dönüş yapar, haber anlayışınıza saygı duyuyorum, kısmen doğru yönleri var ancak iddialar eksik bilgi lütfen sizin gibi eğitimli ve kültürlü bir gazeteci bu olayı gündeme taşıdı ise sorunuda en iyi bilen biridir ve birde bu pencereden bakması gerekir… saygılarımızla..

emekli 6 Ocak 2016 / 14:31 Cevapla

böyle bir öğrenci azaltmasına gidilirse sadece esnaf ve pansiyoncular zarar görür gibi düşünmeyin.kafelerde lokantalarda pastahanelerde yurt ve pansiyonlarca çalışan 2500 3000 kişide işsiz kalır.ev sahipleri kiracı bulamaz.karabükte istihdam anlamında ve konut anlamındada büyük bir kriz başlar ve bu zincirleme olarak bütün karabükü sarar.20 sene evvele döneriz esnaf azalır kalite ve rekabet düşer.karabüke marka gelmez olanlarda kaçar.esnaf ağzını açıp kardemir işçisi gelecek diye bekler.az iş yapan esnaf ayakta kalmak için malını pahalıya satmak zorunda kalır.bazı sektörler tekelleşir ve akıl almaz bir pahalılık ve göç başlar.yaşanılmaz bir karabük yaratırlar.bu kararları almak o kadar basit görülmemeli bir ilin kısa sürede eriyip yok olmasına sebep olur.

Ahmet Gönen 8 Ocak 2016 / 13:34 Cevapla

KBÜ plansız programsız büyümüş bir üniversite. Doğal olarak bu da şehre olumsuz yansımış. Öğrenci sayısının azlığının veya çokluğunun getirilerini tartışmak yerine daha kaliteli daha modern bir üniversitenin bu şehri nasıl değiştirebieceğine de bakabilmek lazım.