Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KBÜ THE Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2024’te En İyiler Arasına Girerken QS Dünya Sıralamasında İse Büyük Başarıya İmza Attı

Karabük Üniversitesi THE Dünya

Karabük Üniversitesi THE Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2024’te En İyiler Arasına Girerken QS Dünya Sıralamasında İse Büyük Başarıya İmza Attı

Üniversiteler Öğretim, Araştırma Ortamı, Araştırma Kalitesi, Endüstri ve Uluslararası Görünüş olmak üzere 5 alandaki 18 göstergeye göre değerlendiği “Times Higher Education (THE) Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2024” yayımlandı.

Dünyanın en saygın derecelendirme kuruluşlarından olan Times Higher Education (THE) tarafından Dünya Üniversite Sıralaması 2024 yayınladı. “THE Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2024”, Öğretim, Araştırma Ortamı, Araştırma Kalitesi, Endüstri ve Uluslararası Görünüş olmak üzere 5 alanda yer alan 18 göstergeye göre değerlendirildi.

Değerlendirme 108 ülke ve bölgeden bin 904 üniversiteyi içeriyor. Bu kapsamda Karabük Üniversitesi yapılan değerlendirmeler sonucu 1201-1500 bandında yer aldı.

Listede Türkiye’den 75 üniversite yer alırken, bu sayı ile dünyada 7. en iyi temsil edilen ülke unvanını kazandı. Karabük Üniversitesi 33’üncü sırada yer alarak başarıya imza attı. Karabük Üniversitesi listede yer alan devlet üniversiteleri arasında ise 22’inci sırada yer aldı.

Öte yandan Dünyaca tanınan yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS (Quacquarelli Symonds) tarafından belirlenen “Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024” listesi yayımlandı. Karabük Üniversitesi “Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024″te 551-600 bandında, Avrupa-Batı Asya 2024 sıralamasında 45’inci sırada yer aldı.

Yükseköğretim kurumlarının performanslarını her yıl çeşitli ölçütlere göre değerlendiren ve derecelendiren QS (Quacquarelli Symonds), derecelendirme takviminde bir yeniliğe giderek ilk kez Avrupa Üniversiteleri Sıralamalarını açıkladı.

QS’in, “Akademik saygınlık, çalışan saygınlığı, makale başına düşen atıf ve öğretim üyesi başına düşen makale sayıları, uluslararası araştırma iletişim ağı, istihdam edilebilirlik, öğretim üyesi-öğrenci oranı, uluslararası öğrenci çeşitliliği, uluslararası öğretim üyesi oranı, gelen değişim öğrencisi oranı, giden değişim öğrencisi oranı, sürdürülebilirlik puanı” kriterlerini esas alarak ve “küresel tanınma, araştırma becerisi, öğretim kaynakları, uluslararasılaşma ve istihdam” gibi alanlarda yaptığı değerlendirmede 72 üniversite ile Türkiye, Birleşik Krallık’tan sonra en fazla üniversite ile temsil edilen ikinci ülke oldu.

688 Avrupa üniversitenin değerlendirildiği 2024 QS Avrupa Üniversiteler Sıralamasından Karabük Üniversitesi 551-600 bandında yer alırken QS Avrupa Sıralamasının bir parçası olarak yayınlanan Avrupa-Batı Asya 2024 sıralamasında 45’inci sırada yer aldı.

Türkiye sıralamaları incelendiğinde ise “Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024″e Türkiye’den dâhil edilen üniversite sayısı 72 oldu. Karabük Üniversitesi bu üniversiteler arasında 38. sıraya yerleşerek başarı elde etti.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO