Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KBÜFEST  İLE 81 İL KARABÜK ÜNİVERSİTESİNDE BULUŞTU..

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde 21-22 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan ancak İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve yanındaki 8 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından, Türkiye genelinde 1 günlük yas ilan edilmesi ile ilk gün programın da değişiklikle başlayan, Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcılarıyla da  Anadolu’nun kültürel zenginlik ile çeşitliliğini ortaya koyan KBÜFEST başladı..

KarabükÜniversitesinin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye’nin kültürel zenginlik ve çeşitliliğini ortaya koyan KBÜFEST, çeşitli sergiler, sanat etkinlikleri, konserler, yöresel gösteriler, halk oyunları ve yöresel lezzetlerin sergilendiği programlar  yanı sıra  81 ilin tanıtımı ilk günden büyük beğeni aldı.

KBÜFEST, 81 il tanıtımı ve öğrenci kulüpleri stantları açılışı ile başlayan etkinliklerin2 .gününde Zekiye Çomaklı Anadolu Oyaları, Grup Pusula Konseri, Grup Artakalanlar Konseri, Konya Büyükşehir Belediyesi Türk Tasavvuf Mûsikîsi Ve Semâ Topluluğu tarafından Semâ Mukabelesi ve Grup Albatros Konseri yapılacak.  

Stant etkinlikleri, ödüllü bilgi yarışması ve çekiliş, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü öğrencilerinden oluşan Grup Karargah ve Işık Tamtürk ve Orkestrası Konseri ve son olarak  Ömer Günday Türk Halk Müziği Konseri ile tamamlanacak

KBÜFEST’in açılış töreninde konuşan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “Bugün burada; Hoca Ahmet Yesevi, Seyyid Battal Gazi, Hasan Harakani, Hacı Bayram-ı Veli, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Mevlana, Ahi Evran, Fatma Bacı ve Nasreddin Hoca ile Anadolu’ya çalınan bin yıllık mayanın birleştirici gücüyle bir araya geldik. Türkiye’nin 81 ili ve bu illere bağlı 922 ilçesi ile birlikte, kültürümüzü, değerlerimizi, maddi ve manevi kimliğimizi yaşamaya, yaşatmayı ve tanıtmayı amaçlayan bir program ile bir araya gelmiş bulunuyoruz” dedi.


KFÜFEST’in geleneksel bir organizasyona dönüşeceğini ifade eden Rektör Kırışık, “Bütün dünyayı Türkiye gözüyle, Türkiye perspektifiyle anlamlandırmak, yeniden tasarlamak, geleceği inşa etmek amacıyla bilimin ve gençliğin gücünü Türkiye Yüzyılında birleştirme amacını taşıyoruz. Bu konuda da önemli gelişmeler ve önemli adımlar atıyoruz. İşte KBÜFEST’ te bugünden itibaren geleneksel hale getireceğimiz, bilimin ve gençliğin gücünü birleştirecek bir organizasyon olarak sahnelenecek, hayata geçirilecek bir faaliyettir” dedi.

Türkiye Yüzyılı Vizyonu çerçevesinde, öğrencileri yenilikçi, bilime önem veren, kendini geliştirmeyi amaç edinmiş, problem çözme becerisine sahip, ülkeye faydalı bireyler olarak yetiştirme kararlılığında olduklarını belirten Rektör Kırışık, “Saygıdeğer katılımcılar biz güçlü, dinamik ve atılımcı bir üniversiteyiz. Çok çalışkan bir kadromuz var. Kendisine verilen sosyal, kültürel ve akademik ödevlere dört elle sarılan ve kendisine geliştirmek için gayret gösteren öğrencilerimiz var. KBÜFEST fikri ilk ortaya çıktığında tabii Sosyalfest’in üzerinden fazla zaman  geçmemişti, Mart ayında yapmıştık. KBÜFEST’i de inşallah Mayıs ayında bu tarihlerde gerçekleştirme kararı almıştık. Elbette Sosyalfest’in bir koşturmacası, büyük bir heyecanı vardı. KBÜFEST’te bunun yeni bir aşamaya, ama üniversite kapsamında, Karabük kapsamında bir aşamaya taşımış olduk ve başarılı olduğunu düşündüğümüz bir programı hayata geçirdik. Yapacağımız yeni programlarla KBÜFEST’in daha da gelişeceğini, artık gelenek haline geleceğini ve Türkiye çapında da örnek alınan bir program haline geleceğini düşünüyorum. KBÜFEST’e emek veren bütün mesai arkadaşlarıma, hocalarıma,  idari personelime, akademik personelime, kıymetli öğrencilerimize, şehrimizden bu projenin hayata geçirilmesi için destek veren bütün ilgili protokol üyelerimize çok teşekkür ediyorum. İnşallah hep birlikte, işbirliği içerisinde nice güzel çalışmaları, projeleri birlikte başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık ve protokol üyeleri tarafından KBÜFEST açılış kurdelesinin kesilmesiyle devam eden program 81 il stantlarının gezilmesi ile devam etti.