KESK “Biat Etmeyeceğiz.”

Son Güncelleme : 23 Kasım 2016 - 14:25

KESK KARABÜK ŞUBELER PLATFORMU DÖNEM SÖZCÜSÜ  Ahmet AVDANCI ” AYDINLAR LAİK DEMOKRASİDEN YANA OLANLAR, KAMU ÇALIŞANLARI,  CADI AVININ BİR PARÇASI OLDU.İKTİDARIN HUKUKSUZ İŞLERİNE BİAT ETMEYECEĞİZ” DEDİ.

kesk-1

KESK Karabük Şubeler platformu adına basın açıklaması yapan Avdancı şöyle dedi;

22 Kasım 2016 tarihinde yine bir KHK ile uyandık. 677 sayılı KHK ile binlerce kamu çalışanı değişik kurum ve kurumlardan ihraç edildi. 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında on binlerce kamu çalışanının ihraç edildiği gibi bugün de değişik bakanlıklara bağlı binlerce kamu çalışanı sorgusuz sualsiz ihraç edildi. Darbe girişimini fırsata çeviren iktidar yalnızca darbe girişimi içerisinde yer alanlarla değil, bu durumu bahane ederek tüm toplumsal muhalefeti tasfiye etme çabası içerisindedir.
Darbe girişimi bastırılmış, darbe içerisinde darbe yaşanmaya başlanmıştır. İktidar sahipleri OHAL’i olağan bir durummuş gibi sürdürme gayreti içerisindedirler. OHAL yönetimi daha fazla sürdürülemez. Darbe girişimini iktidar kendi lehine darbeye çevirmiştir. Her türlü hak arama ve her türlü düşünce açıklama özgürlüğü suç kapsamında değerlendirilmektedir.
OHAL kapsamında parlamenter sistem askıya alınmış, yasama yürütme, yargı erklerinin ayrılığı ilkesi terk edilmiştir. Anayasanın en temel ilkeleri defalarca ihlal edilmektedir. Hukukun en temel prensipleri hiçe sayılmaktadır. Ülkemiz tek adam iktidarı içerisinde otoriter bir biçimde yönetilmektedir. KHK ile İhraç edilen kamu çalışanlarına savunma hakkı bile verilmemektedir. Masumiyet karinesi hiçe sayılmakta, evrensel hukuk ilkeleri göz ardı edilmekte, adil yargılanma hakkı tümüyle ortadan kaldırılmaktadır.
Bu süreçte kurunun yanında yaş yakılmakta ve bu durumu da bizlerin bir ayrıntı olarak görmesi istenmektedir. Gazeteler kapatılmakta, gazeteciler sorgusuz sualsiz gözaltına alınıp, tutuklanmaktadır. Ülkemiz evrensel demokratik ilkelerden gün geçtikçe uzaklaşmaktadır. FETÖ yapılanması ile yıllar yılı iktidar ortağı olup işin içerisinden kandırıldık diyerek çıkanlar kendi suçlarını bastırmak amacıyla tüm demokratik, aydınlanmacı, ilerici güçleri susturmak istemekte ve teslim almaya çalışmaktadır.
Aydınlanmacı, laik, demokrasiden yana eşitlikçi akademisyenler, kamu çalışanları da bu süreçte cadı avının bir parçası haline getirilmiştir. Cadı avı kendileri dışındaki her unsuru kapsamakta ama siyaset mekanizmanı bir türlü kapsamamaktadır. Demokratik, bilimsel, laik, kamucu eğitim mücadelesini sürdüren her unsur iktidar ve iktidarın yandaşları tarafından cadı kazanına atılmaktadır. Bu ortaçağ mantığıdır. Engizisyon uygulamasıdır.
KHK ile açığa alınan, ihraç edilen tüm üyelerimiz ile dayanışma içerisinde bulunacağız. Kamudan KHK ile hukuksuz bir biçimde, savunma yapma hakkı dahi verilmeden, adil yargılanma hakkı ihlal edilerek ihraç edilen üyelerimiz ile her türlü maddi ve manevi dayanışma içerisinde olacağız. Adil yargılanma hakkının evrensel bir hak olduğunu, üyelerimizin de bu hakkı sonuna kadar kullanacağının bilinmesini istemekteyiz. Bu süreçte her türlü hukuksal hakları noktasında dayanışma içerisinde bulunacağız. Maddi ve manevi her türlü dayanışma ilişkisini örgütleyeceğiz.
İktidarın hukuksuz uygulamalarına teslim olmayacağız. Biat etmeyeceğiz. Boyun eğmeyeceğiz. İktidarın gerici, bilimsellikten uzak, laiklik karşıtı, özelleştirmeci ve antidemokratik uygulamalarına karşı, kamusal, bilimsel, demokratik, laiklik ve özgürlük mücadelesini sürdüreceğiz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.