KGİD, Medya Sıkıntılarını Dile Getirdi

Bu haber 12 Şubat 2018 - 17:02 'de eklendi ve 430 kez görüntülendi.

Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan Serap Karaoğlu basın içinde ki sıkıntıları dile getiren bir konuda açıklama yaparak kurumların dikkatini çekti.

Son zamanlarda BASIN-MEDYA adına görev yapanlara dikkat edilmesi konusunda uyarı niteliği taşıyan basın duyurusu şöyle;

 

Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği Duyurusudur

Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de vatandaşlarımız haber alma hakkını yerine getiren kanunların ve yasaların izin verdiği şartları taşıyan basın kuruluşları dır.
Kanunların ve yasaların istediği şartları taşıyan basın kuruluşları, yine kanun ve yasalar çerçevesinde bünyesinde çalıştırdığı basın mensupları aracılığıyla bu görevini yerine getirmektedir.

Yani Karabük’te vatandaşlarımıza haber ulaştıran basın kuruluşları ilgili kurumlarda kaydı olan ve izinli, çalışanları da yine ilgili kurumlar tarafından akredite edilmişlerdir.

Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği bünyesindeki kurumlar ve üyeleri de yukarıda belirtilen şartları taşımaktadır.
Bu şartları taşımayan hiçbir basın kurumu ve çalışanı derneğimize üye olamaz.

Ancak özellikle son zamanlarda ilimizde çığ gibi büyüyen bir sorunla karşı karşıyayız. ,
Yukarıda belirtilen şartları taşımayan, kanunların ve yasaların gerekliliklerini yerine getirmeyen bir takım kişiler, sosyal medya veya blok siteler üzerinden bir basın kuruluşu veya çalışanı gibi habercilik yapmaya çalışmaktır.

Bu durum öncelikle bilgi kirliliğine sebep olmakta, yanlış geçilen haberlerden bir çok vatandaşımız mağdur olmaktadır.
Sosyal medya üzerinden veya blok sitelerden yapılan yanlış haberler düzeltilmemekte ve kaynak belirtemedikleri içinde bir sorumlusu da bulunamamaktadır.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının hazırladığı yasa tasarısı ile bu tür paylaşımlarda bulunan ve internet üzerinden yayın yapanlar RTÜK tarafından denetlenecektir.

Bakanlığın bu duruma müdahale etmesi son derece yerinde bir çalışmadır.

İnternet üzerinden yapılan yayıncılığın bir yasaya tabi olmaması kontrolsüz olan bu sistemin önüne geçecektir. Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de künyesi, vergi kaydı bulunmayan ve hatta bir irtibat adresine dahi sahip olmayan bu tür yayıncılara vatandaşların, kurum veya kuruluşların itibar etmemesi son derece önemli bir konudur.

Bu tür yayıncılar bir basın kuruluşu çalışanı veya basın mensubu da değildir. Yasalarla varlığını sürdüren basın kuruluşları çalışanlarına birer kimlik kartı vermektedir ve bunu valiliklere bildirmektedir.

Bunun dışında kendi imkanlarıyla yaptığı kimlik kartlarını taşıyan, yada hiç kartı olmayanların basın mensubu sayılmayacağı yasalarla belirlenmiştir.

Bu tür yasa dışı olayların önüne geçmek için ve gazetecilik mesleğinin itibarı ile meslek ahlak kurallarına uyulmasını sağlamak açısından dernek olarak çalışmalar yapmaktayız.

Bunun ilk adımı da bir oda kurulması çalışmasıdır.

Kamuoyuna Duyurulur

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.