Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KILIÇDAROĞLU’NDAN İSDEMİR GREVİNE TAM DESTEK

 Çelik-İş Sendikasının İSDEMİR’DE  TİS

 Çelik-İş Sendikasının İSDEMİR’DE  TİS toplu görüşmelerinde anlaşma sağlayamaması üzerine grev kararı alımıştı.  Grevin ardından günlük 15 bin tonluk üretim yapan fabrikada üretimi durmuştu .Bugün 6.günü geçilen Grev çadırlarını ve işçileri   CHP Genel Başkanı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu “işçilere ve greve tam destek verdiklerini göstermek için İskenderun’dayız “Dedi.

 

chpisdemirgrev 

KILIÇDAROĞLU “ İSDEMİR GREVİNE

DESTEK VERİYORUZ”

 

Çelik-İş Sendikası Genel başkanı Cengiz Gül, açıklamalarda bulunarak grev kırma eylemlerine tepki gösterdi. Chp Genel başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’NU konuk eden Gül “Greve her geçen gün müthiş bir destek geliyor” dedi.

Kılıçdaroğlu’na sevgi gösterilerinde bulunan İSDEMİR İşçileri “Biriz,Tükenmeyiz” sloganları ile karşıladıklar ve sevgi gösterilerinde bulundular.

İşçilere yüzde 6 oranında ücret zammı önerildiğini belirten Gül, başmühendisler aracıyla greve katılmayan işçilere yüzde 30 zam önerdiğini ve işçiyi bölerek grev kırıcılığı yapıldığını vurguladı.Fabrikanın bu şekilde suç işlediğini grev kırıcılığı yaptığını vurgulayan Gül, konuya ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Genel Başkan Gül, açıklamalarında İSDEMİR’de kaymakam ve uzman doktordan fazla maaş alan posta başı olduğunu’ açıklayan Genel Müdür Recep Özhan’ın aldığı maaşa vurgu yaparak, “Ocak, Şubat, Mart. 3 aylık kar payı olarak ne kadar aldı? 200 bin liraya yakın net para aldı, ben biliyorum. Maaşı da, bu ülkenin Başbakanı ve Cumhurbaşkanı’ndan fazla. Bu ülkede, Cumhurbaşkanı’ndan fazla mı çalışıyor, Recep Özhan? Sen işçinin maaşını, profesör, savcı yaparsan. Ben de senin maaşını, bu ülkenin en yüksek insanlarıyla kıyasladığımda, onlardan fazla maaş aldığını ispat ederim. Başmüdürler, müdürler, genel müdür yardımcıları ve başmühendisler, üretimden, kardan pay alıyorlar. Kim üretiyor? İşçiler. Üretimi yapan bu işçilerin kar payı hakkıyken, başmüdürü, müdürü, başmühendisi niye yalnız alıyor? Başmüdürü de almadı, müdürü de almadı, kimse almadı. Bölüşelim. İSDEMİR üretemezse, ilk zarar edecek insan Recep Özhan’dır” diye konuştu. 

Genel Müdür Özhan’ın, ERDEMİR ile İSDEMİR arasındaki kıyaslamasına da katılmadığını, daha önce gerilerde bulunan İSDEMİR’in ERDEMİR’den daha büyük olduğunu, devletin verileriyle ortaya konulan ilk 500 şirketi sıralamasında gözler önüne sergilendiğini savunan Gül, “Bu sıralama bizi 7’nci sıraya, ERDEMİR’i 8’inci sıraya koydu” dedi.

Gül, ücret noktasında yüzde 51’lik zam artışının, son noktaları olmadığını sözlerine ekleyerek, şöyle dedi : “Recep Özhan ‘1 kuruş vermem’ dedi. Biz de diyoruz ki, biz 1 kuruş daha fazla alacağız. Şu anda görüşmeler var. Görüşülüyor, şartlar araştırılıyor. Buradan Genel Müdürlük düzeyinde bir sonuç çıkmayacağı aşikardır. Zaten ‘1 kuruş vermem’ diyor. İSDEMİR Genel Müdürü ile bu grevin olmayacağı açık”

 

KILIÇDAROĞLU’NDAN  “GREVE TAM DESTEK”

 

chp çelik iş isdemir grev

 

 

 

Grevin 6.günü geçilirken İskenderun’a geçen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’da işçilere yaptığı konuşmada tam destek verdiklerini belirterek hak arama mücadelesi süresince yanlarında omuz omuza olacaklarını ifade etti.

Kurulan platformda ilk olarak söz alan Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül “Onurumuz, gururumuz ve insanca yaşamak için yola çıktık. ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçe sine’ yaşamak istiyoruz. İsdemir yönetimi bizi bir birimize düşürmek istedi. Son 8 aydır İsdemir’de sosyal ve iş barış bozuldu. Ekonomik nedenler de grevimize neden olsa da asıl nedenimiz iş huzuru ve iş güvencesidir. Mutluluğun resmini çizmek istedik. Buna izin vermediler. İsdemir’de grev kırıcılığı gibi tehlikeli bir oyunu oynadılar. Eğer grev kırıcılığında başarılı olsalardı bugün burada miting değil kavga olurdu. Onun için bu yönetimi kınıyorum. Ücret konusu bu işin son halkasıdır. Onurlu yaşamak için bu grevi başlattık. Belki bu grev işçi hareketinin makûs talihini değiştirecektir. Eğer 5000 bin işçiyle başlattığımız Türkiye’nin en büyük grevi başarısız olursa bilin ki Türk işçi sınıfı kaybedecektir. Eğilmeyeceğiz, bükülmeyeceğiz ve direne diren kazanacağız. Grevimizin 13. günde bize destek vermeye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aramızda şimdi sözü ona bırakıyorum, hoş geldiniz sayın genel başkanım” diye konuştu.

 

DSCN2378

CHP Olarak Haklarınızı Savunacağız

Genel Başkan Gül sonrası söz alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “ Az önce bir slogan attınız ‘başkan nerede biz oradayız’ diye. Ben de yanışını söylüyorum. Başkan neredeyse ben de oradayım. Başkan sizi temsil ediyor. Sizin için konuşuyor, koşturuyor. Sakalını uzatarak sizlerle birlikte tavır koyuyor, mesajınızı veriyor. CHP olarak emek ve alın terinden yanayız. Üreten ve ekonomiye katkı sunan her işçinin ellerinden öperiz. Etnik ayrım yoktur bizde. Alnını, alın teriyle sulandıran işçiden yanayız. Sizler burada grev yapıp özgürlüğü savunup, hakkınızı arıyorsunuz. Hak aramak kutsaldır. başkan az önce güzel bir şey dedi. Temel hedefimiz ücret değil  işyerinde huzur içinde kardeş gibi çalışmak istiyoruz. Bizi bölmek istiyorlar ama bölünmüyoruz’ dedi. Zaten bu alanda bölünmediğinizi gösteriyor. Sizin haklarınızı sonuna kadar savunacağız. Başkan bir alıntı yaptı  ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe sine’ yaşam isteğini ifade etti. Bir işçi alın terinin karışlığını alıp huzur içinde evinin yolunu tutmalıdır. Belediye başkanlarımız, partili yöneticilerimiz sizleri  dinleyecekler. Biz sesinizi Ankara’dan duyduk ve geldik yanınıza. Başkaları duyacaktır sizi. Mücadeleniz hayırlı olsun, gazanız mübarek osun. Hepinizi en içten dileklerimle Kılıçdaroğlu selamıyla selamlıyorum. Yanınızdayız, yanınızda olmaya da devam edeceğiz” dedi.

DSC_0288

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşması sonrası Çelik-İş Sendikası’nın Grev Anı Defterine İsdemir işçinin haklı mücadelelerinin yanında olduklarını yazdı ve haklı grevin takipçisi olacaklarını ifade etti.

DSC_0281