Komisyon Üyeliklerinin Görev Süreleri Yeniden Belirlendi

Son Güncelleme : 24 Haziran 2020 - 12:14

Geçtiğimiz haftalarda Safranbolu Belediye Meclis toplantısında gerçekleştirilen Komisyon üyelikleri seçimlerin de , üyelerin belirlenmesi ile ilgili yapılan oylamada İmar, Plan Bütçe yanı sıra Kültür ve Turizm Komisyon üyelerinin beşten üçe düşürülmesi sonrası ortalık bir anda gerilmişti.

AK parti ve MHP sinin oy çokluğu ile gerçekleşen oylamada 5 er kişilik komisyon üyelikleri üçe düşürülmüş ve bu iki parti yanı sıra CHP bir üyelik almıştı.

25 Belediye Meclis Üyesi sayısı bulunan Safranbolu Belediyesinde, Millet İttifakını oluşturan CHP-İYİ Parti Belediye Meclis üyeleri 12 kişi, Cumhur İttifakını oluşturan AK Parti-MHP üyeleri ise 13 kişiden oluşuyordu. Beraberlik halinde Başkanın oyu 2 sayıldığı için CHP ve İYİ partinin mecliste oy üstünlükleri oluyordu. Ancak yine geçtiğimiz hafta bir İYİ partili meclis üyesinin mazereti nedeni ile meclis toplantısına katılmayışı ile matematiksel denge AK Parti ve MHP grubunun lehine gelişince komisyonlar için verilen teklifler çoğunlukla kabul edilmiş, 3 e düşürülen komisyon üyelikleri CHP,AKP,MHP arasında paylaşılmıştı

Bu hafta başı gerçekleşen 5393 Sayılı Belediye kanununun Meclis toplantısında ise beklenmedik gelişmeler yaşandı

Safranbolu Belediyesinde Encümen üyeliklerinin AK Parti ve MHP’ye geçtiğini kabul eden Başkan Elif Köse, komisyon üye sayılarının 5’den 3’e düşüp düşmediğinin hukuk müşavirliği tarafından incelendiğini belirterek bir sorun olmadığını açıkladı.

Meclis olarak da oylanıp kabul edildiği belirten Başkan Köse Komisyonların süresi konusunda teklif getirdi.

Hafta başı gerçekleşen Belediye Meclis toplantısında CHP grubunca verilen teklifle yeni oluşan komisyonların Eylül 2020 ayına kadar görev yapması oyalamaya alınmak istendi.

Bunun üzerine AK parti ve MHP li meclis üyeleri buna itiraz ederek kanun ve yönetmelik dışı bunu kabul etmeyiz diyerek direttiler ve toplantı bir gün sonraya Salı gününe bırakıldı

Dün gerçekleşen Safranbolu Belediyesi Belediye Meclis toplantısında Hazırün cetvelleri imzalanıp üyeler yerlerini aldıktan sonra Komisyonların üyelik belirlenmesi konusu tekrar gündeme geldi ve bu kez Ak parti ile MHP li meclis üyeleri salonu terk ettiler.

Tekrar 3 (üç) kişiden oluşacak ve Eylül ayına kadar devam edecek Komisyonlar için CHP,İYİ parti isimlerini verirken AK parti ve MHP den boşalan meclis üyeliklerine de isimlerini yazdıran üyeler seçildi.

Daha sonra tekrar toplantıya katılan AK parti ve MHP meclis üyeleri Safranbolu şehir içi taşımacılık araştırma komisyonu kuruluşuna isimler vererek toplantıyı sonlandırdılar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.