Konak Sahipleri Öfkeli “Bu İşten Herkes Mağdur”

Son Güncelleme : 03 Nisan 2022 - 22:54

Safranbolu’da geçtiğimiz yıl, tarihi konaklarda düğün yapma konusunda “2022 da ruhsatı olmayanlara müsaade etmeyeceğiz” tebliğinde bulunan ve geçtiğimiz günlerde basın toplantısı yaparak konu hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Mimar Elif Köse ” Düğün salonu ruhsatı alabilecek mekanların nitelikleri, özellikleri yasalarla belirlenmiş. Nerelerde düğün yapılabilir, nerelere düğün salonu ruhsatı verilebilir belirlenmiş..

Yasaya aykırı olan, şartları taşımayan mekanlarda düğün yapılmakta. Yasayı okuyan herkes bilir. Geçtiğimiz senelerde buralarda düğün yapılmaz dediğimde bana karşı gelen bir konak sahibi, çok güzel bir dilekçe yazmış. Bu dilekçede, düğün salonu ruhsatı olmayan yerlerde düğün yapılamayacağını, mahkeme ile iptal edildiğini, cezalar kesildiğini belirtmiş.

Şimdi diyor ki, buralarda düğün yapılmasına izin verirseniz sizi görevinizi kötüye kullanmaktan mahkemeye veririm. Bakın o da araştırmış ve anlamış. Biz zaten bunları biliyoruz.

Ama kamuoyunun bilmediği bir şey var. Biz Safranbolu’da düğün yapılmaz demiyoruz… Diyoruz ki düğün salonu ruhsatı olmayan mekanlarda düğün yapılamaz. Bu ruhsatı almanın şartları belli. Siz bu şartları yerine getiriyorsanız düğününüzü yaparsınız.” açıklamalarında bulunmuştu.

KONAK SAHİPLERİ ÖFKELİ..!

Bu açıklamalar sonrası Safranbolu’da bazı konak sahipleri bir araya gelerek Başkan Köse’nin açıklamalarının yasal olmadığına vurgu yaptılar ve kendilerininde konuyu yargıya taşıyacaklarını açıkladılar..

Düzenlenen toplantıda konak sahipleri adına konuşan Emre Yaşar; ‘’Bu konunun bu noktaya gelmesinde sebep kesinlikle konaklar değil bu konunun çıkış noktasıyla ilgili konaklar hata yapmıştır, insanlar rahatsız olmuştur, park yeri problemi yaşanmıştır biz bunları anladık bu konulardan dersimizi aldık. ” dedi

Yaşar açıklamasında, ” Sesle ilgili olsun, insanların yaşadığı mağduriyetleri de duyduk biz bununla ilgili Başkan hanıma bunu çözebiliriz bu konuda bizde adım atarız gibi birçok teklifle gittik. Elif hanıma ulaşmaya çalıştık, görüşmeye çalıştık. Ne zaman bir basın toplantısı olsa vücut dilini izliyorum herkesi azarlar vaziyette, herkese bir tepeden bakan Belediye Başkanı, herkese böyle ben biliyorum tavırlarıyla yaklaşan Belediye başkanı ama biz diyalogları koparttık artık.  Buraya Esnaf Odası Başkanını da çağırdık, geçen hafta ki toplantıda Esnaf Odası başkanı da bugün burada olması gerekiyordu. Esnaf Odası Başkanı Konaklarla ilgili bir şekilde ara bulmaya da çalışıyor anladığım kadarıyla. Bizim ara bulunacak bir noktamız yok artık biz o noktayı geçtik maalesef.” ifadelerinde bulundu

“DÜĞÜN SALONU TESİSİ İÇ,İN RUHSAT YASASI BELLİ”

“Başkan Elif Köse’nin Basın toplantısında gösterdiği dilekçe benim.  Ben ne yazdığımı çok iyi biliyorum herhalde o dilekçeyi okuyamadı. Ben diyorum ki bizim düğün salonu ruhsatımız yok farkındayız. Biz bunun farkındayız ve  ama diyoruz ki kimsenin yok, bak altını çiziyorum kimsenin düğün salonu ruhsatı yok o yüzden bana uyguladığın bu yasağı Safranbolu’da tüm mekanlara, tüm kurumlara uygula.” açıklamasında bulunan Yaşar, ” Bizim mekanlarla falanda bir derdimiz yok kim nerede yapıyorsa yapsın bir şekilde insanlar ekmek yesin, para kazansın.  Burada bu işten ekmek yiyen 20 kalemdir var ya bir düğün 20 kalemdir ama kimseyi de rahatsız etmeyelim. Düğün salonlarının tesis ruhsatı için ilgili yasalar belli arkadaşlar bu yasaları uygulamaya kalırsa, bakın iddia ederek söylüyorum Türkiye’nin %95’inde düğün olayı biter buna 5 yıldızlı otellerde dahil, ne biliyim işte restoranlarda dahil İstanbul’da boğazdaki mekanlar da dahil. İstanbul’da boğazda mekanların yada yüzen gemilerde yapılan düğünler için düğün salonu ruhsatımı var..” dedi 

“BEŞ MEKANA DÜĞÜN SALONU RUHSATI VERİLDİ”

Konak sahipleri adına açıklama yapan Emre Yaşar, “Başkan çıktı “ben 5 tane mekana düğün salonu ruhsatı verdim”dedi. Peki Verilir mi?.. Verilmez.. sonradan düğün salonu ruhsatı veremezsiniz. Zira bunun yasasında diyor ki beşinci maddesi C fıkrası ‘benzinlik, cephanelik, hamam, fırın, düğün salonu, özel yapı gerektiren bir iş yeridir’ yani iskanla beraber düğün salonu işletme ruhsatı alınıyor, mekan buna yapım aşamasında hazır olacak. Oluşmuş mu o şartlar.? Bir Belediye Başkanı bu şekilde nasıl davranabiliyor hakikaten anlayamıyorum. Üç senedir sabah kalkıyor düğün akşam yatıyor düğün bir bırak bizi ya bir bırak ya herkes işini yapsın. Kimsenin düğün ruhsatı yok kimse düğün yapamayacak. Bir karar alıyorsun vatandaş mağdur, işletmeci mağdur şimdi 5 tane ruhsat verilmiş bu insanlarda mağdur olacak çünkü ruhsatı sonradan veremezsiniz.. Burada bu olayda Belediye mağdur, Başkan bu işle uğraşıyor mesai harcıyor, konak sahiplei mağdur, Vatandaş mağdur, peki bu işte kim fayda sağlıyor,? Hiç Kimse … Herkes zararlı mağdur o zaman neyin mücadelesi veriliyor.. Son olarak şunu belirtelim biz yasal haklarımızı artık yargıda arayacağız, bu konuda çalışmalarımızı başlattık” açıklamaları yaptı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.