Kurban alırken DİKKAT!!

Son Güncelleme : 06 Ağustos 2018 - 16:09

 

Kurbanlıklara sadece tedavi amaçlı antibiyotik verilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar Beslenme ya da kilo artışı amacıyla kullanılan antibiyotik kalıntıları tüketim yoluyla insana geçebileceği ve çeşitli hastalıklara neden olabileceğine vurgu yapıyorlar.

 

Kurban bayramı öncesi hayvanlarda kilo artışını sağlamak amacıyla antibiyotik verildiğine dair iddiaların çoğalması sonrası uzmanlar bu konuda uyarılarda bulunuyorlar.

 Beslenme ya da kilo artışı sağlamak amacıyla antibiyotik ve benzeri ilaçların kullanılmaması gerektiğine vurgu yapan uzmanlar “Tedavi amaçlı kullanımda da antibiyotiklerin hayvanın vücudundan atılma süreleri vardır. Bu sürelere uygun olarak hayvanların bekletilmesi daha sonra kesime sevk edilmesi veya sağım hayvanlarında sütlerinin bu süre sonunda sağılması gerekmektedir” diyorlar..

Antibiyotik kalıntıları tüketim yoluyla insana geçebileceği uyarısında bulunan konuyla ilgili uzmanlar, vatandaşların dikkatli olmasını ve denetimlerin de bu dönemde çok sağlıklı yapılmasını istiyorlar..

 Bu tür yüklemelerin İnsanda alerjik reaksiyonlar yaratabileceğine dikkat çeken uzmanlar, “ Antibiyotik kullanılan kasaplık hayvanlarda, özellikle vücut sıvılarında (kan, idrar, süt gibi) yoğunluğu fazladır ve vücuttan atılımları da bu yollarla olur. Bu nedenle sütü sağılan hayvanlarda antibiyotik kullanıldığı süreçte sütlerinin tüketilmemesi uygun olur. Et açısından bakarsak, ette fazla bir kalıntı riski yoktur ama yine de antibiyotiklerin kullanım durumlarına göre kalıntı, hayvandan çıkarılan farklı et parçalarında değişik düzeylerde olabilir” şeklinde görüş beyan ediyorlar.

Kurbanlık hayvanları seçerken veteriner sağlık raporunun bulunması gerektiğini ifade eden yetkililer  “ne yazık ki vatandaşımız bu kurallara uymuyor, dikkat etmiyor, günümüzde hayvan pazarları kuruluyor. Bunlarda yerel yönetimlerin denetimi altında olduğu için buraya getirilen hayvanlar zaten kontrol edilmiş olmalı. Hayvanların genel olarak derilerine, tüylerine bakıldığı zaman bunların parlak ve canlı olması, dışkıyla bulaşık olmaması, hayvanların çok zayıf olmamaları gerekir. Ayrıca hayvanlara bakıldığı zaman akıntısı olmaması gerekir. Bu akıntılar özellikle ağız burun bölgesi ve göğüs kenarlarına dikkat edilmelidir. Bunun dışında, hayvanların yaralanmamış olması önem taşıyabilir. Bunlar dikkat edilebilir, ancak dışarıdan da gözlemleyebiliriz” diyerek yaklaşan Kurban bayramı öncesi vatandaşları uyarıyorlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.