Kurban Bayramı Tetbirleri

Son Güncelleme : 08 Ağustos 2018 - 16:52

Karabük Valiliği yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kentte ki tüm tedbirleri alarak ilgili kurumları görevlendirdi.

Karabük Valiliğinden yapılan açıklamaya göre,  “İlimizde vatandaşlarımızın, Kurban Bayramı tatilini huzur ve güven ortamı içerisinde geçirebilmeleri amacıyla Valiliğimizce alınan tedbirler aşağıya çıkarılmıştır.” dendi.

İşte alınan Güvenlik Önlemleri;

 

1-GÜVENLİK ÖNLEMLERİ:

A-İl Jandarma Komutanlığı:

-Polis sorumluluk alanı dışında kalan sahada gerekli önlemler İl Jandarma Komutanlığınca alınacak, hazırlanan Kurban Bayramı güvenlik tedbirleri planının bir örneği Valilik Makamına tevdi edilecektir.

-Kurban Bayramı nedeniyle yoğunlaşacak olan İlimiz merkezinden ilçelerimize ve ilçelerimiz arasındaki trafik akışını rahatlatıcı gerekli önlemler alınacaktır.

-İl Jandarma Komutanlığı telefon numarası: 4337547-4 hat (156)

B-İl Emniyet Müdürlüğü:

-Hazırlanan Kurban Bayramı güvenlik tedbirleri planının bir örneği Valilik Makamına tevdi edilecek, gerekirse ek güvenlik tedbirleri alınacaktır.

-Kurban Bayramı nedeniyle yoğunlaşacak olan şehir içi ve şehirlerarası trafiğini rahatlatacak Otobüs Terminali ve Garda gerekli ek önlemler alınacaktır.

-Eğlence yerleri ve umuma açık yerler, çevreyi rahatsız etmemeleri için sürekli kontrol altında bulundurulacak, gerektiğinde uyarılarak saatinde kapanmaları sağlanacaktır.

-Emniyet Müdürlüğü telefon numaraları: 4157130-5 hat (155)

C-İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Belediye Zabıtası ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü:

-Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanların sevklerinin kontrol ve denetimi açısından İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ile Belediye Zabıtası gibi tüm kolluk kuvvetleri sıkı bir işbirliği ve koordinasyon halinde olacak, kaçak hayvan hareketlerine karşı düzenlenen yol kontrol ve denetimlerin sayısı artırılacaktır.

-İl ve ilçeler arası sevki talep edilen fakat kümelenerek tanımlanmamış, veri tabanına kaydedilmemiş ve yanlarında pasaportları bulunmayan kurbanlık sığır cinsi hayvanların sevklerine izin verilmeyecektir.

-Hayvanların nakil vasıtalarına aşırı yüklenmelerine, nakliye sırasında yaralanma veya gereksiz yere acı ve ıstırap çekmelerine neden olabilecek nakil vasıtaları ile sevklerine izin verilmeyecektir.

 

2-SAĞLIK HİZMETLERİ:

-Hastanelerde (Devlet Hastanesi) nöbetçi doktor ve yeteri kadar yardımcı sağlık personeli bulundurulacak.

-Nöbetçi Eczanelerin tesbiti ile açık bulundurulmaları sağlanacak.

-Yeteri kadar ambulans ve şoför tefriki ile diğer tedbirler İl Sağlık Müdürlüğünce bir Plan dâhilinde hazırlanarak bir örneği Valilik Makamına tevdi edilecektir.

Sağlıkla ilgili telefon numaraları:

Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi: 4158000-10 hat

Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (Eski Binası) : 4241161 (10 hat)

 

3-BELEDİYE HİZMETLERİ:

– Kurban Bayramı nedeniyle Belediye Başkanlığınca zabıta, itfaiye, temizlik ve su hizmetleri ile piyasa ve işyerlerinin denetim konuları hususundaki çalışmalar özel olarak, fiyat ve kalite denetimleri için esnaf odaları ile iş birliğine gidilecektir.

– Belediye otobüsleri geç vakitlere kadar ulaşımı sağlayacak, Belediye Başkanlığınca alınacak tedbirler Valilik Makamına tevdi edilecektir.

-Kurbanlık hayvan alım ve satım yerleri resmi veteriner hekimleri, belediye veteriner hekimleri ve belediye zabıta ekiplerince işbirliği ve koordinasyon sağlanarak etkin ve sürekli olarak denetlenecek ve kontrol edilecektir.

-Vatandaşlarımız, kurbanlık hayvanlarını köylerde ve önceden belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde kesebilirler. Ancak, cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurbanlık hayvan kesimleri yasaktır. Bu kurala uymayanlar hakkında yasal yaptırımlar uygulanacaktır.

-Çevre ve halk sağlığını dikkate alacak şekilde kesim yerlerinde çevre temizliğinin yapılması hususunda gerekli tedbirler alınacaktır.

Belediye Hizmetleri ile ilgili telefon numaraları:

Belediye Başkanlığı Santrali: 4130900-4128993

Zabıta: 4153141 (153)

İtfaiye : 4156232 (110)

 

4-DİĞER HUSUSLAR:

A-Defterdarlık

-Eğlence yerlerinin denetimi, Vergi Denetmenlerince sağlanacaktır.

B-Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü:

-Kurban Bayramı öncesinde ve Kurban Bayramı süresince İl Müdürünün sorumluluğunda ve Hayvan Sağlığı Şube Müdürlerinin koordinasyonunda İl ve İlçe Müdürlüklerinde yeterli sayıda araç ile nöbetçi veteriner hekimler görevlendirilecektir.

-Kurbanlık kesimi yapılacak özel işletmeler belirlenecek ve denetlemesi yapılacaktır.

-Kurbanlık hayvan satış yerleri Belediye ile müşterek olarak her gün sabah ve akşam olmak üzere iki kez usulüne uygun olarak temizlenerek dezenfekte edilecektir.

C- Enerjisa Başkent Elektrik Dağıtım Karabük İşletme Müdürlüğü:

-Şehre kesintisiz ve yeterli güçte elektrik verilmesi için gereken önlemler alınacaktır.

-Meydana gelebilecek arızalara ve elektrik kesintilerine karşı yeteri kadar ekip ve teknik personel görev başında bulundurulacaktır.

Enerjisa Telefonu: 433 23 00-433 46 00 (186)

 

D-PTT BAŞ MÜDÜRLÜĞÜ :

-Vatandaşlarımızın haberleşme hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanabilmeleri için İl Telekom Yöneticiliği ve PTT Merkez Müdürlüğünce uygun görülecek tedbirler alınacaktır.

-Meydana gelebilecek arızalara karşı yeteri kadar ekip ve teknik personel görev başında bulundurulacaktır.

5-Yukarıda belirtilen konuların yanında her kurum kendi alanına giren hususlarda ihtiyaç duyulması halinde ilave tedbirleri alacak ve herhangi bir olumsuzluğa meydan verilmeyecektir.

 

6-KAYMAKAMLIKLAR:

-Kaymakamlıklarca, Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğine yönelik yukarıdakilere benzer önlemler ilçeler itibariyle planlanacak ve bu planın bir örneği Valilik Makamına tevdi edilecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.