Kütüphaneler Haftası Kutlandı

Son Güncelleme : 28 Mart 2017 - 16:07

 

Safranbolu Halk Kütüphanesi Toplantı Salonu’ndaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programa Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, 125 J. Er Eğtm. Alay Komutanı Mesut İnanOkul Müdürleri ve öğrenciler katılırken açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin yaptı.

Şahin yaptığı konuşmada şunları söyledi; “ Kütüphanelerimizde yeni teknolojik imkanlar kullanılmakta. Müdürlük olarak okullarımız ve kütüphanelerimiz bu yeniliklerden nasıl faydalanır gibi çalışmaları da yapmaktayız. Bu yıl bizleri mutlu eden olaylardan bir tanesi de sıra dışı okurlardan bir tanesinin de Safranbolu’dan olması. Yine Kütüphanelerimiz mevcut olduğu bölgenin kalkınmasında ve kültürünün yayılmasında da önemli görevler üstlenmekte. Ben bu vesile ile Kütüphaneler Haftasını kutluyor, tüm kütüphane çalışanlarımıza başarılar diliyorum. “

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ise,  Kütüphanelerin, bilginin kaynağına direkt ulaşmak demek olduğunu söyledi.

İnternet ortamında arama motorlarına bir sual yazdığınızda sizlere binlerce bilgiyi sunuyor şeklinde konuşmasına devam eden Başkan Aksoy; “ Bu bilgilerin her biri yönlendirilmiş bilgiler. Yani sizlerin hangi yönde düşünmeniz, hangi yönde hareket etmeniz gerektiğini size aktarıyor. Ve bunlar gerçekliği konusunda tartışılabilir bilgiler. Dolayısı ile bu tür bilgilere ulaşabileceğiniz noktalar. Yani kütüphaneler asla vazgeçemeyeceğimiz başvuru odaklarımızın başında geliyor. Kütüphaneler, karşılıklı etkileşim odaklarıdır. Yani buradaki bilgiyi işlemeniz ve sonra da bu bilgiyi geri bırakmanız gerekiyor. Şu anda içerisinde olduğumuz bina inşallah yakında yenilenecek ve hem üniversite öğrencilerimizin faydalanacağı bir yer olacak hem de ilçe halk kütüphanesi olarak hizmet verecek. Dolayısı ile kütüphanelerimiz gelişecek ve çocuklarımız daha nitelikli bilgilere ulaşacaklar. İşte bu bilgiyi hayatın daha çok içerisine sokmamız gerekir diye düşünüyorum. Bu duygularla Kütüphaneler Haftasını kutluyor, böyle güzel ve faydalı programları yapan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından En fazla kitap okuyan okurlara belge ve ödüllerinin verilmesinden sonra yağlı boya tabloların sunulduğu sergiye geçildi.   

 

KARABÜK TE ise “53. Kütüphane Haftası” törenine, Vali Mehmet Aktaş’ın yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, kurum müdürleri, okul müdürleri, şair ve yazarlar, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Ülkelerin gelişmişlik ölçülerinden en önemlilerinden bir tanesi, ülkelerin sahip oldukları kütüphane sayısı olduğunu ifade eden Vali Mehmet Aktaş “Bu kütüphanelerdeki kitap sayısı ve bunlardan da önemlisi kitap okuma oranlarıdır. İşin doğrusu ilk emri “oku” olan bir milletin mensupları olarak bu noktada kütüphane ve kitap sayısı olarak olmasa bile kitap okuma yönüyle çok iyi bir durumda olduğumuzu maalesef söyleyemiyoruz. Kütüphanelerin ve kitap okumanın bir yönü de bir milletin tarihi geçmişiyle bugünü ve geleceği arasında oluşturduğu koordinasyondur. Kütüphaneler her şeyden önce bir milletin kültürünün, medeniyetinin muhafaza edildiği hazinelerdir. Biz çok büyük bir tarihi medeniyete ve geçmişe sahip bir milletiz. 600 yıl dünyaya tek başına hükmetmiş, dünyaya nizam vermiş, adaletle yönetmiş bir milletin mensuplarıyız inşallah bundan sonra da böyle olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın bize gösterdiği hedefler olan 2023 ve 2071 hedeflerini Allah’ın izniyle yakalarsak, onun için mücadele edip gayret gösterirsek 21. yüzyıl Allah’ın izniyle geçmişte olduğu gibi yine Türk yüzyılı olacaktır diye ümit ediyoruz ve buna inanıyoruz. Bunu başarabilmemiz, hayata geçirebilmemiz için her şeyden önce çok okumalıyız. Çocuklarımıza bu konuda örnek olmalıyız ve onları teşvik etmeliyiz. Kütüphaneler haftasının düzenlenme amacı da bu bilinci ortaya koymak, insanlarda bu farkındalığı oluşturmak. Biz Karabük olarak aslında çok güzel imkânlara sahibiz. Her ilçemizde çok güzel kütüphanelerimiz var. İl merkezinde çok güzel bir yerde çok modern bir kütüphanemiz var. Eğitimde çok güzel bir noktadayız, başarıda her zaman en az ilk on sırada yer alan bir iliz. Ama biz bu başarıyı daha yukarı seviyelere taşıyacağız. Onun içinde bu kütüphaneleri daha da fonksiyonel, dolu dolu kullanmamız lazım. Biz büyükler olarak çocuklarımızın ellerinden tutup buraya getirmemiz lazım, biz getirmezsek çocuk buraya gelmez. 53. sünü kutladığımız Kütüphaneler Haftası’nın hem ülkemiz hem de ilimiz açısından verimli ve hayırlı olmasını diliyorum. Bu programın gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere de ayrıca teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.