LGS TERCİHLERİ VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Son Güncelleme : 07 Temmuz 2019 - 16:21
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

                       

     Ortaöğretim Kurumları için tercih işlemleri 1 temmuz 2019 pazartesi başladı. tercih işlemleri 12 Temmuz günü saat 17.00’ye kadar sürecek.

     Bir eğitimci olarak, velilere tavsiyem, ilk haftayı okul araştırmaya ayırmalarını, ikinci hafta’da tercih işlemlerini yapmalarıdır.

     Bu hafta kendi yüzdelik diliminize ve okulların 2018 yüzdelik dilimlerine bakarak kendinize 10 okulluk bir liste hazırlayın. Bu okulların yüzdelik dilimleri, öğrencinin yüzdelik diliminin biraz altında ve biraz üstünde olmalıdır.

    Çünkü çok uçuk oynamalar öğrencilere zarar veriyor. İlk 1-2 okul kendi yüzdelik dilimlerinin 1-2 puan üstünde olabilir. Okul alternatifleri birbirine yakın olmalı, yoksa girme ihtimali azalır.

    Sonra sıraladığınız okullara tek tek gidin, görün. Eğitim ortamını, olanaklarını, ders programlarını öğrenmeye çalışın. Okuldaki yöneticilerle konuşun. Tercih işlemini evde bile yapsanız okul müdürüne onaylatıp imzalı çıktı almayı unutmayın.

   MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALAN OKUL TÜRLERİ

  1. Fen Liseleri
  2. Sosyal Bilimler Liseleri
  3. Özel Program uygulayan Anadolu Liseleri
  4. Özel program hazırlayan Anadolu İmam hatip liseleri
  5. Anadolu Teknik Liseleri
  6. Mesleki ve teknik Anadolu Liseleri

Merkezi sınavla öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacaktır.

Merkezi Sınav puanının eşitliği halinde sırasıyla; okul Başarı Puanı,8-7-6.cı sınıflardaki Yılsonu başarı puanı üstünlüğüne bakılacaktır.

  Bu durumlarda belirleyemezse,8.Sınıfta özürsüz devamsızlık, tercih önceliği ve öğrenci, nin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılır.

Not: Özel Okulların burs imkânlarını araştırmanız ve bir seçenek olarak bunu da elinizde bulundurmanız yararlı olabilir.

 En az 4 yıl tercih ettiği okulda öğrenim göreceği için son söz öğrencinin olmalıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.