ŞAHİN “YEMİN 12 EYLÜL ÜRÜNÜ”

Son Güncelleme : 21 Kasım 2015 - 16:22

12247176_1561708654073698_9200512023737779628_n

HDP’li Leyla Zana’nın TBMM’deki tören sırasında yemin metninin dışına çıkması ve yemininin geçersiz sayılmasıyla gündeme gelen ‘milletvekili yemini’ tartışmasına Karabük Milletvekili ve Ak parti Genel Başkan Yardımcısı  M.Ali Şahin “Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’Ün Metni var, Yada bizim buna çok yakın hazırladığımız bir metin var, hangisi olursa farketmez, 12 Eylül darbecilerin dayatmacı metni değişmeli” dedi..  

ŞAHİN ” MİLLETVEKİLİNE DAYATMA YEMİN

OLMAMALI

AK Parti Karabük İl Danışma Meclisi toplantısı gerçekleşti..

Şahin ve Uysal’da partilerinin Karabük İl Başkanlığında 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen İl Danışma Kurulu toplantısına katıldı.

12250027_1561709194073644_7915209048341426710_nToplantıda konuşma yapan Karabük Milletvekilleri , 1 Kasım seçimlerinde sandık bazlı çalışmalar yaptıklarını, bu aşamada çalışan partilere  ödül ve plaket takdim ederek, şimdi iş zamanı, verilen sözlerin tutulma zamanı dediler..

 

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Karabük Milletvekili M.Ali ŞAHİN, 12 Eylül darbecilerin hazırladığı dayatmacı yemin olmaz, bakın TBMM ilk açılış konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ve arkadaşları nasıl sade ve akılcı bir yemin etmişler hiç bir şey yapamazsak o metne geri dönelim dedi.

 

Parti teşkilatına verilecek ödüller öncesi konuşan Mehmet Ali Şahin, TBMM’de 6. kez yemin ettiğini belirterek, “Hiçbir demokratik ülkenin meclisinde ve anayasasında olmayacak şekilde kötü yazılmış bir yemin metni. İdeoloji kokan, ayrımcılık kokan, baştan sona imla hatalarıyla dolu, tabi ki darbe dönemlerinin anayasasının yemin metnidir” diyerek gündeme bomba gibi bir söylem attı.

 

İl Başkanlığında 100. Yıl Kültür Merkezinde düzenlenen İl Danışma Kurulu toplantısında konuşan Şahin, “AK Parti’nin 317 milletvekili ile tek başına iktidara gelme başarısını gösterdi, geçtiğimiz salı günü TBMM’de milletvekilleri olarak yemin ettik. Ama hala dikkat edin, salı günkü yemin bir yönü ile tartışılıyor basında. Çünkü HDP’li bir bayan milletvekili yemininde ufak bir değişiklik yaptı.” diyerek konuya girdi.

 

İŞTE  ŞAHİN’İN KONUŞMASI 

Geçici başkan Sayın Baykal bu yemini kabul etmedi, Sayın Leyla Zana’nın yeniden gelerek anayasada yazılı olduğu şekilde hiçbir ilave değişiklik yapmadan o metni tekrar etmesini istedi ama kendisi gelmedi. Açıklamalar yapmış, gelmeyeceğim diye. Tabii ki anayasa ve iç tüzük neyi gerektiriyorsa, bu yapılacaktır.Ancak burada üzerinde durulması gereken önemli bir husus var. Altıncı kez parlamentoda yemin etmiş olan bir hemşehrinizim, kardeşinizim. Bu yemin metnini çok beğendiğimiz için, içimize sindiği için yemini yapmış değilizÇünkü hiçbir demokratik ülkenin meclisinde ve anayasasında olmayacak şekilde kötü yazılmış bir yemin metnidir. İdeoloji kokan, ayrımcılık kokan, baştan sona imla hatalarıyla dolu, tabi ki darbe dönemlerinin anayasasının yemin metnidir. O bakımdan bu anayasa yürürlükte kaldığı sürece darbe ürünü, 82 anayasası yürürlükte kaldığı sürece bu anayasa ve tabii ki bu yemin metni tartışılmaya devam edecek

AK PARTİ’NİN YENİ YEMİN METNİ

7890549 milletvekilinin oradaki metni okuyarak yemin ettik, ancak bu metni hala tartışmaya devam edeceğiz. Bu nedenle diyorum ki biran önce bu darbe ürünü anayasa yerine sivil anlayışla yazılmış anayasayı TBMM yürürlüğe koyabilmelidir. Bu yeni dönemde AK Parti olarak en önemli hedeflerimizden bir tanesi budur. Peki şöyle bir soru sorabilirsiniz; siz AK Parti olarak anayasayı değiştirdiğinizde yemin metniniz nasıl olacak? Bundan farklı mı olacak? Biz, geçtiğimiz 24. dönemde yeni bir anayasa metni hazırladık. Parlamentoda uzlaşma komisyonuna sunduk ve kamu ile de paylaştık.Bizim yeni anayasada, sivil anayasada ön gördüğümüz yemin metnimiz her türlü ideolojiden uzak, ayrımcılıktan uzak çağdaş ve demokratik bir ülkede, mecliste bulunması gereken üstüne ant içilmesi gereken bir metin. İzin verirseniz bizim anayasa değişikliğinde, yani yeni anayasa tasarısındaki yemin metnini sizlerle paylaşmak istiyorum.

“İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye bağlı kalacağıma, devletin bağımsızlığını, milletin bağımsız şartsız egemenliğini koruyacağıma, mukaddesatım ve şerefim üzerine yemin ederim.”

Bizim yemin metnimiz bu. Bu kadar. Herkesin Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşı olan herkesin, etnik kökeni ne olursa olsun, anadili ne olursa olsun, herkesin üzerinde mutabık kalacağı ve gönül huzur ile üstünde yemin edebileceği bir metindir” ifadesinde bulundu.

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN BAŞLATTIĞI  YEMİN DE OLUR”

‘Ya siz eski köye yeni adet mi getiriyorsunuz?’ diye aklınıza böyle bir soruda ama eski köye, yeni âdeti 1982 darbe ürünü anayasa getirdi. Bakın Cumhuriyetin ilk anayasası 1924 anayasası. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Başbakan İsmet İnönü. O dönemde meclisten geçmiş anayasanın yemin metnini sizlerle paylaşıyorum; ‘

“Vatan ve Milletin saadet ve selâmetine ve milletin bilâ kaydü şart hâkimiyetine mugayir bir gaye gütmeyeceğime ve Cumhuriyet esaslarına sadakatten ayrılmayacağıma namusum üzerine söz veriyorum.”

bu kadar. Demin ben AK Parti olarak metin önerdim ya, o da olabilir bu da olabilir. Bunda da herhangi bir sorun yok. Ama bakın diğer siyasi partilere, 24. Dönemde meclis başkanlığında sundukları anayasa değişiklik tekliflerinde ki yemine bakın, 82 anayasasının yemin metninden pek farklı değildir.Sadece birkaç yer değişmiştir. Özellikle CHP’nin aşağı yukarı tamamen aynıdır. MHP’nin de yüzde 70 – yüzde 80 aynıdır. O bakımdan bu yeni dönemi mutlaka Türkiye’de ayrımcılığa izin vermeyen, ideoloji dayatmayan sivil bir anlayışla yapılmış, yapılacak şiddetle ihtiyacı var…

“HİÇBİR PROBLEM YOKTUR, OLMAZ, OLMAYACAKTIR,ÇÜNKÜ BİZ AYNI DAVANIN MENSUPLARIYIZ.”

12241445_1561708554073708_1299606143565086338_nŞuanda 64. Cumhuriyet Hükümetinin kurulması beklentisi olduğunu da kaydeden Şahin, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Gazetelerde bir takım köşe yazarları yazıyor, ‘Efendim hükümet hala niye kurulmuyor, hani nerede’ diyorlar. 2011 seçimlerinden sonra da AK Parti ek başına iktidara geldiğinde de 8 gün sonra hükümet kuruldu. Demek ki bu işin bir hazırlığı var. Başbakanımız ve Genel Başkanımız yeni hükümeti kurmakla ilgili istişarelere devam ediyor ve listeyi Cumhurbaşkanımıza sunacak.

Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı ve AK Parti’nin kurucu lideri olarak 3 dönem Başbakanlığını yapmış bir Cumhurbaşkanı olarak

‘Başarılı bir kabinenin oluşmasında Cumhurbaşkanı ve Başbakanın ortak bir çalışma ortaya koyması ülkenin geleceği açısından son derece önemlidir’ diye bir açıklama yaptı.Bazıları bunu eleştirebilir. Sayın Cumhurbaşkanımız AK Parti grubunu en iyi tanıyan isimlerin başında gelir. Ne diyor kilit cümle şu; ‘Başarılı bir kabine oluşturmak için Başbakanla istişare edeceğim ve tavsiyelerim olacak’ bu tavsiyeler ışığında çok başarılı olabilecek 2019’a kadar Türkiye’yi taşıyabilecek bir kabineyi en kısa sürede kuracağız mesajını veriyor. Niye kurulmadı, acaba Cumhurbaşkanı ile Başbakanla arasında bir problem mi? var.Bir problem çıkması için dua eden çevrelerin olduğunu biliyorum ama boşuna beklerler. Cumhurbaşkanımız ile Başbakanımız arasında hiçbir problem yoktur, olmaz, olmayacaktır. Çünkü biz aynı davanın mensuplarıyız. Bizim yola çıkarken milletimize vaat ettiğimiz bu ülkeye hizmet etmek en başarılı icraatları bu ülke insanına kazandırmaktır. Şuanda yeni kabine kurulurken, yapılan çalışma bundan ibaretti. Tabiî ki kabineyi Başbakanımız hazırlayacaktır sunacaktır. Ama orası her geleni onaylayan bir makam değildir.Tabi orası inceleyecektir, tavsiyeler ve önerileri olacaktır.Bu öneriler istikametinde çok başarılı olacak bir kabine Pazartesi günü beklentimiz odur ortaya çıkacaktır. 64. Hükümet kolları sıvayarak besmeleyi çekip milletimize ve ülkemize hizmete başlayacaktır.Sayın beyler, sayın bayanlar sevgili Ak partililer, güven son derece önemlidir. 1 Kasım seçimleri milletimizin iradesinin tek parti iktidarından yana tecelli ettiği bir seçimdir. Ancak 7 Haziran seçimlerinde de milletimiz doğru yapmıştır, 1 Kasım seçimlerinde de doğru yapmıştır”

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Doğrucu 21 Kasım 2015 / 18:08 Cevapla

Pkk lılarla başa çıkamayınca sistemi değiştirmek isteyin. Helal yaa!! Onlar çok şeyden memnun değiller onları da değiştirin. Zaten bir kısmını değiştirdiniz. Birçok kurumun başından TC yi kaldırdınız, Ne mutlu Türküm diyene yazısını kaldırdınız. Yakında taleplerini tek tek sıralamaya başlarlar.

SEDAT 21 Kasım 2015 / 21:55 Cevapla

Sizin bu söylemlerinizi Atatürk ün partisiyim diyenler söylemeli, demokrat bir yaklaşım, Cumhuriyetçi, milliyetçi en önemlisi değişimi destekleyen devrimci bir söylem. çok inandırıcı mı..hayır. Ama yağmasanız dahi gürlüyorsunuz. yel olup uçamayanların yanında tüm kalbi duygularımla teşekkür ederim. bu söylemlere bu ülkede faşistler anarşistler karşı gelir.