Mehmet Özhaseki Safranbolu’da

Son Güncelleme : 05 Kasım 2016 - 11:36

necdet-safranbolu-bakan

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki

Karabük / Safranbolu’da 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı genel müdürleri ile birlikte istişare toplantısı yapmak üzere Karabük’e gelen Bakan Özhaseki’ye  Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın yanı sıra, Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AK Parti İl Başkanı Timurçin Saylar ile bakanlığa bağlı kurum genel müdürleri de eşlik etti.  

Bakan Özhaseki beraberinde ki bürokratlar ile Safranbolu Zalifre Otelde sabah kahvaltısı yaptı ve  daha sonra Safranbolu eski çarşıyı gezip,   gazetecilerin sorularını cevapladı.

Katı Atık Tesisi, turizm gibi konulara değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Safranbolu’nun tarihi, kültürel ve doğal yapısı ile ülkemizin cazibe merkezlerinden birisi olduğunu söyledi.

dsc_9446

Bakan Özhaseki şöyle konuştu; “ Eskiden beri takip ettiğimiz Safranbolu’nun bu güzel geleneksel tarihi yapısı hususunda gerek idareci arkadaşlarımızla gerekse kendi iç çalışmalarımızla bu güzel şehirde bir gün geçirmek istedik. Hepimizin bildiği gibi dünyanın en eski yerleşim yerlerinin arsında Anadolu gelmekte. Bu topraklarda binlerce yıldır onlarca medeniyet hüküm sürmüş ve onlardan da izler taşıyoruz. Bu izleri günümüze en güzel şekilde taşıyan ilçelerimizin başında Safranbolu gelmekte. Yıllardır verilen emeklerin karşılığı olarak Safranbolu bir cazibe merkezi olmuştur. Bizim Bakanlığımızı ilgilendiren tarafında ufak tefek problemler var. Katı Atık ile ilgili. Çöp Depolama Sahası ile ilgili. Bu konuyu arkadaşlarımız ile görüşeceğiz. Bu akşam daha ayrıntılı bilgiler alacağız. Bununla birlikte Sayın Mehmet Ali Şahin Beyefendi ve Mehmet Ceylan beyefendiler Safranbolu’nun, Karabük’ün sorunlarını nerdeyse Bakanlığın işlerinin üzerinde görüyorlar ve yakinen takip ediyorlar. Kısaca arkadaşlar bu konuları Sayın Bakan Yardımcımız, Sayın Valimiz, Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız ile görüşüp çözüm noktasında neler yapılması gerekiyor ise onu yapacağız” 

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un daha önce yaptığı 1 Milyon turist hedefliyoruz açıklaması üzerine sorulan turizm hakkındaki soruyu yanıtlayan, Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı da yapmış olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; “ Tarihi Kentler Birliğinin amacı tarihi, kültürel ve doğal mirasımızı korumak ve gelecek nesillere aktarmak için içlerine fonksiyon yüklemek. Tüm bunlar için yardımcı olmak, proje desteği sağlamak, danışmalık hizmeti vermek. Safranbolu’da ilk çalıştığımız hocamız da Metin Sözen Hocamız. Biz Tarihi Kentler Birliğinde şunu yapmaya çalışıyorduk. Her bölge önce kendi bölgelerini masaya yatırsınlar. Ne bölgesi olduğuna karar versinler avantajlarını ve dezavantajlarını tespit etsinler, sonra iç dinamiklerini harekete geçime bakımında gayrette olsunlar, sonrada hükümetten destek beklesinler. İddiamız bu idi “ şeklinde konuştu.

Birçok İl ve ilçeye Safranbolu’yu Örnek Gösteriyoruz

Safranbolu’nun daha önce verdiği örneklerin hepsini yerine falası ile getirdiğini kaydeden Bakan Özhaseki; “ Safranbolu bir turizm kenti olduğunu ortaya koymuş. Dünya Kültür Mirasına zaten adını yazdırmış ve sonra da turizmden istifade edecek gayretini ortaya koymuş. Şimdi arkadaşlarımızın bizlere yol göstermesi ile hükümetler olarak bizim buraya ne gerekiyor ise daha büyük bir gayret ile yapmamız lazım. Biz birçok İl ve ilçeye Safranbolu’yu örnek gösteriyoruz. Çünkü birçok bölge ne yapacağını bilmiyor. Büyük bir çoğunluk ta şu şekilde yapıyor: bizim içimizden de bir siyasi çıksa idi bizi ayağa kaldırırdı, devlet yapsın. Değerli arkadaşlar öyle bir mantık yok. Ankara’da oturduğunuz yerde Sivas’ın köşelerini düşünemezsiniz. Siz genel kararlar alırsınız ve bu yaygınlaşır. Bir bölgenin geleceği oradaki yerel yönetimlerin ufukları ile doğru orantılıdır. Oradaki insanlar gayretli ise, bir proje ortaya koyuyorlardsc_9413sa, ellerini taşın altına koymuşlarsa, bir çırpınma içindeler ise kesinlikle hükümetler gelir, devlet gelir ve destek olur. Yoksa oturduğunuz yeren siz bana bir şey yapın demekle olmuyor. Ne istediğini bilmeden. Dışarıdaki onu bilmez. Bütçemiz bolluklar içerisinde nereye harcayacağımızı bilemediğimiz bir bütçe değil ki. Dört tarafı ateşle yanan bir coğrafyanın içerisinde kendimizi idare ediyoruz. Allah’a Şükür ki Avrupa’da en hızlı gelişen ülkelerin arasında ya birinci ya ikiciyiz. Buna rağmen çok gayretli bir Belediye Başkanımız, bir Bakan Yardımcımız var. Bu bağlamda bizden ne istiyorlar ise önümüze koymaları gerekmektedir. Kısaca buradaki sorunları sizler bizlerden çok daha iyi biliyorsunuz. Sizler bizden isteyeceksiniz, bizlerde baş üstüne deyip koşacağız. Safranbolu bunu fazlası ile hak ediyor” dedi.

Bakan Özhaseki’ye Safranlı çay ikram edilirken Başkan Aksoy ise ziyaret hatırası olarak SAKEM’de yapılan Kâğıt Rölyef Tablo, Safran kolonyası ve yemeni armağan etti.

“Başlı başına terör bir insanlık suçudur.”

“Terör Bütün dinlerde suçtur, bütün kanunlarda suçtur, bütün milletlerde suçtur. Şu millette terörü hoş görür, şu din teröre hoş bakar, falan kanunlar bu terörü biraz affeder diye bir şey yok. Terörün dinide olmaz, imanı da olmaz, ırkı da olmaz, mezhebi de olmaz. Kim teröre destek veriyorsa bu insanlık suçu işlenmiştir. Lanetli insandır bana göre. ve ne yazık ki ülkemizde bunu birkaç belediye ile yaşadık. Orada kanun uygulandı, kayyumlar atandı kayyum atanan arkadaşlar hizmet ediyor..Biz isterdi ki mecliste o bölgedeki insanların dertleri ve sorunları varsa bunları dile getirecek insanlar olsun. ve bu insanlar dönsünler terörü lanetlesinler buradaki insanların desteğinde alarak orayı ayağa kaldıracak işler yapsınlar ama ne yazik ki siyasi uzantısı olan tipler döndüler kandilin emrine girdiklerini ifade eder şekilde beyanlarda bulundular. Milletvekili sıfatıyla birisi çıkıp çok affedersiniz söylerken bile haya ediyorum bu PKK sizi tükürüğü ile boğar diyor. Yani terör örgütü Türk Silahlı kuvvetlerimizi tükürüğü ile boğacakmış onlarca insanı öldüren teröristler cenazesinde boy gösteriyorlar. ve bütün sözleri ile destek veriyorlar. Yine milletvekili sıfatlı birisinin aracında bombalar silahlar yakalanıyor. Dokunulmazlık kalkmış şimdi Savcılar diyorlar ki sizin için daha önceden hazırlanmış suçlamalar var. Gelin ifadenizi verin şimdi başka terbiyesizlik başladı gitmeyiz ifade vermeyiz. ya ne yapmaya çalışıyorsunuz Allah aşkına. Hali hazırdaki sistemi dejenere ederek nereye varacaksınız. Sistemi bozarak nereye varacaksınız. Savcıya ifade vermezsiniz, mahkemede derdinizi anlatmazsınız. Zaten idarecileri de tanımıyorsunuz. Zaten Türkiye Cumhuriyetinin bütün kurallarını yıkmak için uğraşıyorsunuz zaten gidip hendekler çukurlar kazarak öz yönetim ilan ederek bölücülük altında bir sürü adımlar atıyorsunuz o zaman biriside hesap sorar arkadaşlar. Bunun hesabını sorarlar. İşte şimdi öyle bir gündeyiz. Dileğim bir önce arkadaşlarımızın bir önce anlatmaları suçsuz ise dışarı çıkmaları ve sistem içerisinde kendilerini seçen halkın dertlerini dile getirmeleri ve oranın sözcüsü olmaları. Oraya bir yardım varsa iyilik varsa öncü olmalarıdır. veya hükümet kanadı yapmıyorsa eleştirmeleri zorla oraya yatırımlar götürmeli. Kandilin emrine girip onların sözcülüğüne soyunursanız bunun sonu yok. Şimdi yaşadığınız durum bu inşallah acı tecrübelerden istifade edip daha iyi günlere doğru gider.” şeklinde açıklamalarda bulundu

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
karabük lü 6 Kasım 2016 / 09:05 Cevapla

Acaba Sayın bakana Karabükün de deprem bölgesinde ve gecekon du bir köy olduğu hatırlatıldı mı