Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MTA RİSK BÖLGELERİNİ VERDİ, JEOLOJİ MÜHENDİSİ MUSTAFA KURİ “TEDBİR ALMALIYIZ” DEDİ

Türkiye Kahramanmaraş merkezli 10

Türkiye Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizde iki büyük deprem ile sarsılırken yine Türkiye deprem riski haritası gündeme geldi ve MTA yenilenmiş Türkiye diri fay hattı haritasını yayınladı. Karabük İş güvenliği uzmanı ve jeoloji Mühendisi Mustafa Kuri’de ; Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda enerjinin biriktiğini ve önümüzdeki 50 yıl içinde 6.5 şiddeti üzerinde deprem meydana geleceğini ifade etti.

KURİ ” KARABÜK MTA 1.DERECE RİSK BÖLGESİNDE ONA GÖRE HAZIRLIKLI , ,OLMALIYIZ”

Arap levhasının hareketiyle çok ciddi 400 km’lik büyük bir kırılma meydana geldi. Tabi bu kırılma neticesinde özellikle üzerinde fay hattının geçtiği bölge üzerindeki Kahramanmaraş, Pazarcık, İskenderun Körfezi, Hatay bu bölgelerde çok ciddi yıkımlar yaşandı. sebep oldu. Bu kadar yaygın bir deprem bu yüzyılda yaşamadık dolayısı ile bölge zaten aylardır, yıllardır uyarıyorlardı. Böyle bir deprem bekleniyordu ama bu kadar büyüklükte ve bu kadar uzun mesafede bir 400 km’lik bir hattın komple kırılması da farklı oldu. Deprem istatistik enstitüsünün bizim bölgemizde vermiş olduğu deprem ortalamaları ile ilgili yüksek şiddette deprem olma yüzdeleriyle ilgili bir hesaplama vardır. Biz bunu bütün zemin etüt raporlarımızın içinde de koyarız, bütün toplantılarda da bunu aktarırız. Her bölgede bu istatistikler yapılıyor, her bölge kendine yakın olan fayın hareketlerini takip ediyor. Bizi etkileyen aktif fay bekleme süresi yüzde 80’lerle doldurmuş durumda. Biz de her an burada 6 ve 6’nın üzerinde bizi etkileyecek bir deprem bekleniyor zaten MTA nın risk haritasına baktığımızda Karabük 1. derece risk bölgesinde ” dedi

Türkiye’de 45 ilde bulunan 485 diri fay 5,5 ve üzerinde deprem üretebilir riskini belirleyen MTA en riskli deprem bölgelerini şöyle sıraladı …

MTA DİRİ FAY HARİTASINA GÖRE BİRİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale, Siirt.

YENİLENMİŞ DİRİ FAY HARİTASINA GÖRE İKİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı, Çorum.

TÜRKİYE MTA DİRİ FAY HARİTASINA GÖRE ÜÇÜNCÜ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu’yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

MTA YENİLENMİŞ DİRİ FAY HARİTASINA GÖRE EN AZ RİSKLİ BÖLGELER

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır.