Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“Bireysellikten,Toplumsal Projelere Geçmeliyiz”

Karabük Ticaret ve Sanayi

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sedat Namal,  bugün yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı.Karabük için hedefin “”Bireysellikten,Toplumsal Projelere Geçmeliyiz”şeklinde gelişmesi gerektiğine vurgu yapan Namal 2 Haftalık TSO gezilerinide değerlendirdi.

Son 2 haftalık dönemde yapılan çalışma ve ziyaretlerini değerlendiren Başkan Namal, oda olarak Çanakkale ve Bursa’ya gezi yaptıklarını belirterek, “Meclis üyelerimiz ile birlikte Çanakkale ve Bursa’da bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunduk, Gittiğimiz şehirler bazı sanayi kuruluşlarını gezerek kentte yapılacak bu tür yatırımlarda nasıl bir destek verileceği yönünde bilgi sahibi olurken Cumhurbaşkanı ile gittikleri 4 günlük İtalya gezisini de , “  Başbakanımızın yurt dışı gezisindeki gibi bürokratlar ve işadamları mevcuttu. Bunlarla görüş alışverişinde bulunduk. İtalya gezisinde Türkiye’nin AB’ye girme noktasında çalışmaların önemini bir kaz daha gördük.” dedi.

Göreve geldikten sonra 3-4 projelerinden birinin yeni bina olduğunu anlatan Namal ; “  Öğlebeli’de bulunan 7 dönümlük araziyi bize 2,8 milyon lira bedel çıkardılar. İnşallah yerle ilgili anlaşmamızı yaparak bu yıl sonuna doğru temel atmayı düşünüyoruz. Bunun yanında OSB bölgesine TOBB ile ortak yapacağımız Endüstri Meslek Lisesinin temeli ile ilgilide çalışmalar başladı. Başbakanımızın Karabük’e geleceğini öğrenince o gününe yetiştirip temeli atmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz Cumartesi günü TOBB’un Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu toplantısı vardı. Bende bu kurulun üyesi olduğumdan orada toplantı sonrası ilk toplantının Karabük’te yapılamasını teklif ettim. Sağ olsun Rıfat bey buna sıcak bakarak Nisan ayı içinde  burada bir toplantı yapacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

TSO Başkanı  Sedat Namal, “Türkiye’de olduğu gibi Karabük’te bir seçim atmosferinden geçiyoruz. Sonuçta seçilecek kişi bizim her zaman temsilcimizdir. Ülkemizin son günlerde geçtiği süreç çok önemli. Buradan iş adamlarımıza seslenerek daha temkinli adımlar atmalarını ve özelikle dövizle borçlanmalarda ve yatırımlar anlamında  daha temkinli olmalarını öneriyorum. Bu böyle gitmeyecektir ancak şurası da kesindir ki   düzelecektir de ” dedi

Karabük’te birbirine sahip çıkma kavramının olmadığını ve bireysel dertlerle uğraşılmasından dert yanan Namal, “ Biz bireysellikten artık toplumsal projelere girmemiz lazım. Yeşil mahalle bölgesindeki haddelerin kaldırılması yönünde daha önce çalışmalarımız vardı. Oranın ıslah alana alınması lazım. Oradaki insanlara daha iyi şartlar sunacaksınız ki yerinden oynatacaksınız. Bizim yer değiştirmedeki amaç ve kazanımımız ne?, Yapılaşma mı, hava kirliliği mi?. OSB ile Kardemir’in mesafesi ne kadar. KARDEMİR bizim mahallemiz gibi oldu. Bizim OSB ile de ileriye dönük sorunlar çıkacak. Orası yetersiz. 200-300 dönüm alanına bir fabrika kurulacak yere yatırımcı gelse böyle bir yerimiz bile yok. Biz 10 yıl sonra yine iç içe kalacağız. Karabük yerleşim noktasında kentsel dönüşüm diyoruz. İlla büyük binalar değil bu dönüşüm. Eskipazar yolu ve Keltepe bölgesine doğru şehir olarak genişlediğimiz 10 yada 20 yıl sonra yine sanayi şehrin içinde olmuş olacak. Bunla ilgili olarak ileriye dönük çalışmalar yaparak bir dizi önlemler almamız lazım. ” diyerek kentsel dönüşümün sosyal düşünülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Namal Filyos limanı ile ilgili bir soruya da ” Diş macunu tüpünden çıkmıştır geriye dönüş olmaz” diyerek Filyos Liman projesinin tıjır tıkır yürüdüğünü Hükümetin bu konuda detaylı çalışmalar yaptığını vurgulayarak, ” Karabük’ün ortak akıl projeleri konusunda İş adamı,STK ları, Siyasetçisi,Bürokratı ,Vatandaşı hep birlikte Karabük için hareket edilmesi gerektiğini düşünüyoruz ” dedi.

IMG_8083