Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

NEDİR BU YABANCI ÖĞRENCİLERİN TT OLUŞU?

Karabük Üniversitesin de son

Karabük Üniversitesin de son zamanlarda bazı önemli gelişmeler yaşanıyor. Sosyal medyalarda gündemin birinci sırasında yer alan KBÜ ve Karabük’te yabancı statülü öğrenciler için yazılanlar, verilen rakamlara bakılarak ortaya çıkartılan sonuçlar da gerçekten ürkütücü…

Mesele nedir (?), Yabancı Öğrenci Krizi…

KBÜ de yabancı öğrenci sayısındaki artış günün konusu değil ki?

Ama yaygın basında ve özellikle magazin takip eden sosyal medyada konu gündeme taşınıp TT olması dikkatleri çekti tabi…

İnşaat mühendisliği bölümünde bir sınıfa ait olduğu öne sürülen yoklama listesinde, 50 kişiden 48’inin yabancı uyruklu olması yeni mi?

Bir dönem önce ki Rektör Refik Polat bununla övüne övüne bilgi vermiyor muydu…

Bu öğrencilerin çoğunluğu Afrika kökenli oluşu bilinmiyor mu?

YÖK bu konuda TEŞVİK etmiyor muydu!!!

Bu durum, üniversitenin geleceği ve eğitim kalitesi açısından endişe verici bir boyutta taşınabileceği KARABÜK MEDYASINDA 3 sene öncesinden tartışılmaya başlanılmamış mıydı..

Ha! Bu arada Yeni Rektörümüz Sayın Kırışık, ‘Yabancı öğrenci sayılarını düşürmemiz gerekiyor’ diyerek ilk geldiği gün bilgi vermişti..

Biliyoruz…

Olayın YABANCI ÖĞRENCİ Fazlalığından çok  FUHUŞ ve UYUŞTURUCU kullanımı ile gündeme geldiğini bir kez daha belirtelim…

Hastalık İddiaları konusunda KARABÜK GÜNDEM gazetemizde ve İnternet sitemizde 3-4 kez konuyu gündeme taşıdık..

Bize Sağlık İl Müdürlüğünden ve Hastane yetkililerinden ‘Korkulacak bir şey yok kontrol altında’ bilgileri gelmiş ve bizde paylaşmıştık..

Lakin  Üniversitenin itiraf sayfasında yer alan paylaşımlarda, Türk erkek ve kız öğrencilerin Afrika kökenli öğrencilerle yaşadıkları ilişkiler sonrası HPV ve HIV şüphesiyle hastaneye gittiği aktarılıp bu iddialarında sosyal medyada hızla yayılması bir anda neler oluyor dedirtti…

Üstelik Filyos Çayı’nda 18 yaşındaki Gabon uyruklu Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın ölümü sonrası gözler KARABÜK’E çevrilmişken bu ifadeler dikkat çekti tabi..

KBÜ de Uluslararası Öğrenci Sayısı  eski Rektör Refik Polat zamanında şişirildi. Yeni Rektör Fatih Kırışık ise Üniversitenin uluslararası öğrenci sayısının fazlalığına dikkat çekerek o yanlışın düzeltileceğini belirtti.

Özellikle Çadlı öğrencilerin sayısının arttığı, ÇAD ile KBÜ eski Rektörü Polat arasında samimi ilişkiler olduğu hatta Rektörlüğü sonrası ÇAD a atanacağı da iddia edilmişti ancak rota bir başka ülkeye olunca birden akla YÖS sınavları gelmişti..!

Bizim KERİMZADELER başlıklı  yazımız vardı o dönem ve YÖS sınavlarında ki çarpıcı iddiaları gündeme taşımış, hatta Savcılık o dönemde 3-4 kişiyi gözaltına almıştı.

Ama şimdi konu YÖS de değil…

Dedik ya FUHUŞ, Uyuşturucu kullanımı ..

Bu konuda da en iyi açıklamayı, yani bu kadar gündem tutan konu hakkında açıklamaları,  İl sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, KBÜ Rektörlüğü ile 100 Yıl Mahalle Muhtarlarından alınacak  bilgilerin tek bir elden Karabük Valiliğinden yapılacak bilgilendirme ile çözüleceğine inanıyoruz..

Üniversitenin amacının  uluslararası öğrencileri çekerek hem Karabük’e katkı sağlamak hem de küresel bir üniversite olma yolunda ilerlemek olduğunu biliyoruz. Lakin konu saptırıldı nerelere geldi bakın..!

Bu gelişmeler, üniversitenin geleceği ve toplumsal dinamikleri etkileyen önemli konular arasında yer alıyor.

Toplum acil bilgilendirilmeli…

Web Tasarım & SEO: Best4SEO