Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

“nikâh masası dışında evet dedikleri yok “

      Eski

 

 

 

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Cumhuriyet Halk Parti’sinin arzularını biz gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Karabük’ün Yortan Beldesi’nde 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylaması ve anayasa değişikliği ile ilgili vatandaşlar ile bir araya geldi.

16 Nisan’da yapılacak olan halk oylaması ve anayasa değişikliği çalışmaları kapsamında Yortan Beldesi’nde partisinin düzenlediği toplantıya katılan Şahin; “Cumhuriyet Halk Parti’sinin arzularını biz geçekleştiriyoruz” dedi.

Bundan iki yıl önce Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçilme yaşının 18’e indirilmesiyle ilgili TBMM Başkanlığı’na teklif verdiğini ifade eden Şahin;  “Bu teklifi veren de CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal’dır. Kimdir bu arkadaşımız CHP İstanbul milletvekili avukat bir arkadaşımız. Diyor ki 18 yaşında seçme yaşına sahip olan reşit kabul ettiğimiz ve birçok yükümlülük ile baş başa bıraktığımız gençlerimizin özellikle siyaset noktasında sorumluluk mevkisine ancak 25 yaşında gelebilmesi ciddi adaletsizlik oluşturmaktadır. 18 yaşını dolduran herkesin her türlü cezai hukuki hakları varken, seçilme hakkına ancak 25 yaşını bitirince kavuşacak olması bir çelişkidir, gençleri siyasetten uzak tutmanın ülkeye hiçbir yararı olmayacaktır, yapılacak bir değişiklikle 18 yaşında seçme ve seçilme hakkına kavuşacak olan gençlerin siyasette sorumluluk alması oldukça önemlidir. Meclise bundan iki yıl kadar önce teklif verilmiş. Şimdi, şöyle denilebilir; “ya onu bizden bir milletvekili verdi.”  Ben bunu inceledim; önce Cumhuriyet Halk Partisi gurubuna vermiş bunu, gurup başkanlığı Şubat 2015’de bunu incelemiş. Demiş ki; bu doğrudur, bizde katılıyoruz, altına CHP gurup başkanlığının mührünü basmış ve meclis başkanlığına vermişler. Şimdi bunun tam aksini söylüyorlar; ama bir yanlışlık var. Anayasa değişikliğine vermeleri lazım, yasa ile bu olmaz zaten, bir yanlışlık da oradan. Hukukçu arkadaşımızın böyle bir hata yapmaması lazım; ama gerçek niyetlerinin bu olduğunu ortaya koyması bakımından ilginçtir. Bizler bu önergelerinin arkasında durmalarını beklerdik, durmuyorlar. Onların, bizimde katıldığımız gerekçeler ile meclis başkanına verdiği bu işi biz bu anayasa değişikliğiyle yapıyoruz. Yani onların arzularını gerçekleştiriyoruz; ama onlar buna da karşı çıkıyorlar. Çünkü hayır demedikleri bir şey yok ki. Her şeye hayır derler, bunların sadece evet dedikleri nikâh masasında olmuştur. Yani nikâh masası dışında bunların evet dediği bir şeye ben rastlamadım. Eğer orda da hayır deselerdi, çoluk çocuğa da sahip olamayacaklardı” diye konuştu.

Şahin, konuşmaların ardından, vatandaşların sorularını dinledi ve Karabük’e özel bir firmanın açılışına katıldı.