Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

O İDDİALAR SONRASI 10 ŞÜPHELİ İÇİN GÖZALTI KARARI ÇIKTI

Karabük Üniversitesi için  ve

Karabük Üniversitesi için  ve özellikle okumaya gelen yabancı statülü öğrencilere yönelik  sosyal medya ağları üzerinden çarpık iddialarda bulunan ve  nefret söylemi içinde olan  8 kişi gözaltına alındı

Karabük Üniversitesi itiraf sayfasında Afrikalı öğrencilerle cinsel ilişki yaşadığını iddia eden Türk öğrencilerin mesajları, kamuoyunda büyük bir tartışma başlatmıştı. Kimi öğrenciler HPV, kimileri de HIV şüphesiyle hastaneye başvurduklarını iddia etmişti. İddialar  sosyal medya hesaplarından yapılırken asılsız ve çirkin söylemlerde oluşmaya başlamıştı.

Ülke gündemine yerleşen çirkin bir çok iddia üzerine İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı  KBÜ ile  100.yıl mahallesi  bölgesine yerleştirdiği mobil araçlar içinde yabancı uyruklu kişilerin sorgulamasını yaptı.

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Karabük Üniversitesi’nde yaşanan olaylarla ilgili sosyal medyada kullanılan nefret söylemlerine ilişkin “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlarından gözaltı kararı verilen 10 şüpheliden 8’i yakalandığı öğrenildi.”

Edinilen bilgilere göre,  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Karabük’te  yaşanan olaylarla ilgili internette ve sosyal medyada kullanılan nefret söylemleriyle “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” niteliğinde paylaşımlar yaptığı tespit edilen 10 kişi hakkında gözaltı kararı verdiği ifade edildi.

Yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen 10 şüpheliden sekizi gözaltına alınırken 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO