“O yurtta görev yapan bütün personel ve temas içinde oldukları bütün kişilerin gözetim altında olmalı”

Son Güncelleme : 06 Nisan 2020 - 16:42

Karabük İYİ Parti İl Başkanı Kenan Karabacak Valilik makamında gerçekleşen ve siyasi partilerin il başkanlarının katıldığı toplantı sonrası yazılı bir açıklama yaparak, Cezayir,Tunus ve Ürdünlülerin kaldığı yurtta yurtta görev yapan bütün personelin ve temas içinde oldukları bütün kişilerin gözetim altında tutulduklarını açıkladı

Karabacak açıklamasında şöyle dedi; ” 5 Nisan 2020 tarihinde Karabük valisi sayın Fuat Gürel’in davetiyle Emniyet müdürlüğü, jandarma komutanlığı, Sağlık İl müdürlüğü ve siyasi partilerin Karabük il başkanlarının katılımı ile Covid 19 salgını konusunda bir bilgilendirme ve görüş teatisi toplantısı gerçekleştirilmiştir.Toplantıda tarafımıza iletilen bilgiler özetle şöyledir.


Karabük genelinde 5 Nisan tarihi itibariyle toplam 600 test yapıldığı 36 kişide virüs tesbit edildiği bunlardan 3 hastanın vefat ettiği, 33 hastanın 12 sinin Safranbolu da misafir edilen Cezayirli lerden olduğu 33 hastanında tedavilerinin devam ettiği belirtilmiştir. Ayrıca yapılan testlerinde covid 19 tanısı konulmamış olmasına rağmen gösterdikleri semptomlar nedeni ile tedbir amaçlı olarak 47 hastanın daha hastanede denetim ve gözetim altında tutulduğu bilgisi verilmiştir.

“Sağlık İl müdürlüğü şu an için il genelinde test kiti ve maske galoş eldiven gibi koruyucu malzeme eksikliği yok”


Safranbolu daki yurta yerleştirilen Cezayirli lerin tamamının muayenelerinin yapıldığı şüpheli görülenlere yapılan testler sonucu 12 sinde virüs tespit edilip hastanede tedavi altında tutuldukları, geri kalan bütün Cezayirlilerin ülkelerine gönderildikleri, yurtta görev yapan bütün personelin ve temas içinde oldukları bütün kişilerin gözetim altında tutuldukları ve takip edildikleri, bunlara ilave olarak Karabük dışından ilimize gelen 4 binden fazla hemşehrimizmiş takip edildiği bilgisi verilmiştir Sağlık İl müdürlüğü şu an için il genelinde test kiti ve maske galoş eldiven gibi koruyucu malzeme eksikliği olmadığını, hastanemizde yeterli personel ve ekipmanın mevcut olduğunu, hasta sayısının giderek artması halinde kullanılmak üzere tesbit edilen bir yurtta ilave 200 yataklı bir karantina ve tedavi ünitesi oluşturmak üzere hazırlık yaptıkları bilgisi verilmiştir. Salgından vefat edenlerin ilgili mevzuata uygun tedbirler alınarak defnedildiği, virüs nedeniyle vefat etmese de yoğun bakımda tedavi gören hastaların da defin işlemlerinin virüsten vefat edenler gibi yapılmasını uygun gördüklerini bu nedenlerde virüsten vefat edenlerin olduğundan daha fazla sanıldığı belirtilmiştir.

“Cezayirlilerin tutulduğu yurtta görev yapan kişilerin ve onların temas ettiği kişilerin sıkı takip edilmesi gerekmektedir.”


Değerli hemşehrilerimiz, tarafımıza verilen bilgiler özetle bunlar olup toplantıda tarafımızdan dile getirilen değerlendirmeler şöyledir.
Her şeyden önce kamuoyunda bilgi kirliliğini önlemek için tarafımıza verilen bu bilgilerin zamanında en yetkili ağızlardan uygun yollarla basın ve sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna aktarılması gerekmektedir. Başta Karabük ve Safranbolu belediye başkanlıkları olmak üzere bütün yerel yöneticilerle koordinasyon içinde bütün imkanlar kullanılarak çalışılmalıdır. Devlet Millet işbirliği kapsamında siyasi parti il başkanlarının dahil olduğu sosyal medya üzerinden Valinin başkanlığında bir iletişim ağı kurulmalıdır. Cezayirlilerin Karabük e getirilmesinde olduğu gibi Sağlık imkanları sınırlı bir il olan şehrimize dışarıdan herhangi bir grup getirilmemelidir. Cezayirlilerin tutulduğu yurtta görev yapan kişilerin ve onların temas ettiği kişilerin sıkı takip edilmesi gerekmektedir. Marketlerde çarşı ve pazar yerlerinde sosyal mesafe, maske ve eldiven kullanılması için daha sıkı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Önerilerimizin bütün katılımcılar tarafından makul karşılandığı gözlenmiştir.


Sonuç olarak, Dünya genelinde olduğu gibi Karabükümüzde de büyük bir tehlikeyle karşı karşıya yız. Yapılan toplantıda da belirtildiği gibi, bu salgını enaz zararla atlatma ın tek yolu bulunmaktadır. Buda İnsanların bu virüsü birbirlerine bulaştırmasının önlenmesidir. Yani insanların birbirleriyle temasının, bir araya gelmesinin enaza indirmesi ve ilgililerin bütün uyarılarına ve kısıtlamalara sabır gösterip uyması gerekmemektedir. Herşeyden önce biz kendimizi korumaya almalıyız.
BU sorunla mücadelede en başta risk altında çalışan Sağlık personeline, kolluk güçlerine, belediye çalışanlarına ve diğer bütün görevlilere şükranlarımızı sunuyoruz. En kısa sürede içimizi aydınlatan günlere kavuşmak dileğiyle Sağlık ve esenlik diliyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.