Öğretmenler Gününde Eğitim İş’ten maaş bordrosu yakma eylemi..

Son Güncelleme : 24 Kasım 2021 - 11:31

Eğitim İş Karabük Temsilciliği, Safranbolu Misaki Milli Meydanında öğretmenler gününü kutladı ve bordro yakarak ‘İnsanca yaşam istiyoruz” diyerek açıklamada bulundular

Eğitim İş sendikası Karabük temsilcileri ve öğretmenler yanı sıra CHP İl Başkanı Abdullah Çakır, ADD Safranbolu Başkanı İsmet Saraçoğlu CHP Safranbolu İlçe Başkanı Bahtiyar Acar yanı sıra çeşitli STK başkanları ve basın mensupları katıldığı toplantıda, Eğitim İş Sendikası Karabük İl Temsilcisi Zeki Çelik “ Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mekteplerinin kendisine verdiği “Başöğretmen” unvanını kabul etmesinin yıldönümünde tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz. Başöğretmenimiz Atatürk’ü saygıyla anıyoruz. Öğretmenlik emek, sevgi ve sabır isteyen bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülmeyecek kadar değerli, hoşgörü ve fedakârlık mesleğidir. Bunun bilincinde olan biz öğretmenler eğitim emekçilerinin bir bileşeni olarak siyasi iktidarların tüm baskılarına ve yok saymalarına rağmen öğrencilerimizin daha nitelikli eğitim almaları için olağanüstü bir çaba harcıyoruz.” diyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti.

“Özellikle son dönemde mevcut siyasi iktidarın gerici eğitim dayatması sonucunda; Cumhuriyetimizin birikimi olan halkçı, laik ve bilimsel eğitim anlayışı çok büyük yaralar almış, çocuklarımız adeta Orta Çağ karanlığına mahkûm edilmişlerdir. Eğitim sisteminde yapılan bu bilinçli tahribat sonucunda eğitim birliği bozulmuştur. Eğitimde piyasacı dayatma sonucunda ise; özel okulların payı yüzde ikilerden son dönemde yüzde otuzlara doğru tırmanmıştır. Bu durum eğitimde fırsat eşitliği ilkesine vurulan en büyük darbe olmuştur.

2022 yılı için hazırlanan sefalet bütçesinden de anlaşılacağı üzere bizlere yine açlık sınırına mahkûm eden ücretler reva görülecektir. Bizler dünyada istatistiklerde en çok çalışan öğretmen sıralamasında en üste, en az ücret alan sıralamasında en altlarda kalmaktan, itibarımızın her yıl düşmesinden bıktık.

Yine bu iktidar döneminde öğretmenlerin sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorilere ayrılması,  modern çağın kölelik sistemini yaratmıştır. Ataması yapılmayan öğretmen sayısı 700 bini geçmiştir.

Biz eğitim emekçileri olarak her 24 Kasımda atılan hamaset nutuklarını artık duymak istemiyoruz. Tüm halkımız gibi Eğitim emekçileri de zamlar ve ekonomik krizler sonucunda yoksullaşmış, insanca yaşam seviyesinden uzaklaşmışlardır.

Değerli halkımız, değerli basın emekçileri,

Fedakârca emek veren eğitim çalışanlarının durumunu daha net ortaya çıkarmak için sendikamızın 3630 eğitim emekçisinin katılımı ile gerçekleştirdiği ankette çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmıştır. araştırmamıza göre;

-Katılımcıların yüzde 57,8’i ailenin gıda ihtiyaçlarını karşılamada zorluk yaşadığını, yüzde 48,3’ü maaşlarının yetersizliğinden dolayı ek hesap kullandıklarını, yüzde 77,7’si ailenin sağlık harcamalarını karşılamakta zorluk çektiklerini, yüzde 90’ı kullandıkları kredi kartının borçlarını ödemede zorlandıklarını, yüzde 65’i geçinmekte zorlandıklarını ailelerinden veya yakınlarından borç aldıklarını beyan etmişlerdir.

-Katılımcıların yüzde 84,3’ü ek iş aradığı belirtmiştir. Öğretmenin işi dışında ek iş aramak istemesi oldukça manidardır. Anketimiz incelendiğinde hükumetin, pandemi sürecini her alanda olduğu gibi eğitimde de yeterli önlemler almayarak yürüttüğü görülecektir.

Biz eğitim emekçileri olarak meslek onurumuzda yaratılan tüm bu tahribatlar karşısında artık sözün bittiğini ve eylem zamanının geldiğine inanıyoruz.

Bu tablonun yaratıcıları bilmelidir ki Başöğretmen Atatürk’ün eğitim neferleri olarak bu karamsar, vahim tabloya rağmen yılmıyoruz! Boyun eğmiyoruz!

Değerli basın emekçileri

Bu karanlıktan çıkış için taleplerimizden bazıları şunlardır:

İnsanlık onuruna yaraşır bir ücret alıp, insanca yaşamak istiyoruz!

Söz verilmesine rağmen yaşama geçirilmeyen 3600 ek gösterge hakkımızı hemen istiyoruz!

Maaşlarımıza uygulanan vergi diliminin %15 ile sabitlenmesini istiyoruz!

Eğitim çalışanları arasında ayrımcılık yaratacak uygulamalara son verilmesi istiyoruz!

Ek ders ücretlerimizin emekliliğe sayılmasını talep ediyoruz!

Eğitim emekçilerinin köle değil geleceğin mimarları olduğunun idrak edilmesini istiyoruz!

Sadece öğrencilerimiz ve kendimiz için değil ülkemizin geleceği için laik, bilimsel, parasız ve kamusal eğitim istiyoruz!

Yeterli sayıda öğretmen ve yardımcı personel istihdam edilmesini istiyoruz!

Öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçecek önlemler alınmasını talep ediyoruz!

Her şeyden önemlisi meslek onurumuzu geri istiyoruz!

Tüm eğitim emekçilerinin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, daha güzel günler için birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Zam, kriz ve yoksulluk karşısında tükenen emekçilerin haklarını savunmak için;

2022 sefalet bütçesine hayır demek için;

Bize söylenen yalanlara son vermek için;

 4 Aralık’ta Ankara Anıttepe’de Konfederasyonumuz Birleşik Kamu İş’in gerçekleştireceği mitinge tüm halkımızı davet ediyoruz.

YAŞASIN EĞİTİM İŞ YAŞASIN BİRLEŞİK KAMU İŞ

Eğitim İş Karabük Temsilcisi Zeki Çelik ‘in Konuşması ardından bordolarını yakan Öğretmenler ardından yakılan bordoları da temizleyerek alandan ayrıldılar

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.