OSG/Pencereden

Son Güncelleme : 09 Kasım 2016 - 8:29

kose-yazilari

 

 

 

DEPREM…!

Ülke ,dışarıda savaş, içeride terörün adı  FETÖ-IŞID-PKK bağlamında kalırken kendi gerçekleri ile uzak kalmamaya özen gösteriyor.

Ekonomik göstergeleri ayakta tutmaya çalışan ekonomistler bir yanda  yaşamın içinde kalan hayat standartları ve yaşamın bizzat kendisi ile de  uğraşanlar bir yanda..

Dünya dönüyor 24 saatler bir başka 24 saatlere bindiriyor, günler gelip geçiyor.

İnsanoğlu korkularını teknoloji ile yenmeye çalışırken, afetler, doğal dengeler bir başka boyut kazanıyor ve süreç içinde doğan sıkıntılar ile ömür gelip geçiyor.

Ancak hayatın bizzat gerçekleri ne yazık ki kendinden taviz vermeden devam ediyor..

İşte DEPREM gerçeği…

Unutmayacağımız Gölcük,Sakarya depremleri üzerinden geçen yıllar ancak her unutmayacağımız dediğimiz de daha da ötelenen,unutulan depremler…

Ne kadar hazırlıklıyız, yarın deprem yaşansa nasıl önlem aldık bugünden, (?) oysa hep denir ” Deprem Öldürmez “  diye ama ne yazık ki alınmayan tedbirler sonrası Deprem Öldürüyor..

Betonu,İnşaatı ile çürük yapılanması ile öldürüyor..

1999 öncesi binalar ne kadar güvenli tartışmasına bile girmeden KARABÜK’TE  okullar, Öğrenci YURTLARI, Hastaneler ve diğer kamu binaları ne kadar güvenli diye sorsak ne kadar sağlıklı yanıt alırız..

Valilik binası İzzettin Vali döneminden bugüne konuşuluyor ancak halen iyileştirme adına tek bir çalışma yok keza Adliye binası ? yarın deprem olsa sorumlusu kim olacak..

Kim olacak konuşulmaz, araştırılmaz bile  hatta bize ‘yazıyorsun yorum yapıyorsun da ne oluyor’  diyenler olacağını da düşünüyorum..

İzzettin Küçük Valimizin gösterdiği hassasiyet ne yazık ki onla bitti. Deprem olursa kimin umurunda ki?…

Ama biz soruyoruz  …

Düşünün,taşının  YARIN deprem olsa ne olur ?…….

Fay hattının 50 KM yanında ki SANAYİ/Cumhuriyet kenti ne olur ?

 ///////////////////////////////////////////

TAŞINMALI,TAŞINACAK DERKEN…NİHAYET..

Bolu Ulaştırma Bölge Müdürlüğüne bağlı Kemal Oyman mevkiin de bulunan kantar uygulanmaları yüzünden  Karabük esnafı zaman zaman kan ağladı desek abartı yapmamış oluruz..

Karabük ‘te 2013 yılında Ulaştırma Bakanlığı Bolu Bölge Müdürlüğünce denetime açılan ve adeta sorun haline getirilerek, her araçtan belge sorulması, yada taşıma kapasitesi ile ilgili olarak işlem yapılması ile dikkatleri çeken  denetim kantarı, uygulamaları ile kentte  bir çok olayın yaşanmasına neden olmuştu… Vatandaşa D belgesi olmadı K belgesi gibi zırt pırt durdurulup tonaj uygulamasından çok   vatandaşa ızdırap çektirme adına çalışıyormuş gibi görünen Kantar yeri de tartışılıyor uygun olmadığı her kesimce kabul görmesine karşın uygulamalar devam edip duruyordu..

2013 yılından bu yana çekilen sıkıntılarda artık bitiyor. Kantar Tünel ötesine taşınıyor. Tüm çalışmaları bitiren Bolu Bölge Müdürlüğü Kantarın bu ay içinde taşınabileceğini vurguladı.

Ehh 3 sene çekilen sıkıntılar, alınan CEZALAR da yanımıza kar kaldı …

Ama olsun, zararın neresinden dönülürse kardır denir…Buna da şükür edin derim..

///////////////////////////////////////////

BAKANLAR YARIŞA GİRDİ

Karabük’e son bir aydır BAKAN yağdı ve yağmaya devam edecek. Bir çok okur biz BAKANLAR Geliyor haberleri yaptıkça “Hayırdır Seçim mi Var” diyor.. Ancak AK Parti İl Başkanı Timürçin Saylar “Biz görevimizi yapıyoruz sağolsun M.Ali Şahin Beyde bize destek oluyor Bakanlar bir bir geliyor gelecekte illa seçim mi olmalı” diyor..

Karabük bu ara BAKAN yağmuruna tutulacak…Bu da hizmetin serileşmesine neden olur Bürokrasi hızlanır ve Karabük’e fayda sağlar..

///////////////////////////////////////////

 

KARDEMİR  YENİŞEHİR KULÜBÜ

Karabük’ün uzunca bir dönemine, sosyal yaşamına damga vuran bir çok ünlüyü ağırlayan Yenişehir Mühendisler derneği ve hemen karşısında ki Havuzlu bahçe gerçekten evlere şenlik. Karabük basını sık sık konuyu gündeme taşımasına karşın ne yazık ki o güzelim tesisler artık bitti. Hurdaya bile ayıramazsınız artık o demirbaşları…Yazık ki ne yazık…

Yenişehir Sineması için bir ara yeni Kent konseyi bir ses verdi seslerini mi kıstılar yoksa ya bizde boşa kürek mi çekiyoruz dediler anlamadık onlarda sustular..

Yazık..Günah..Ayıp kelimeleri de kifayetsiz kalıyor artık..

Alın hayrını görün hurdalığın, bir tarihi gömdünüz, kına mı gerek bilmiyoruz ama biz gerçekten üzgünüz ve yazacak kelime bulamıyoruz artık…

///////////////////////////////////////////

 

YURTLAR MESELESİ

Herkes kafasına göre yorum yapıyor, iyi  olması adına yada sinsiliğinden olsa gerek ama kimse işin aslı nedir araştırmıyor..

Milli Eğitim Bakanlığı Bir genelge ile tüm Valiliklere birer uygulama yönetmeliği gönderdi.. Kısaca dendi ki her şey kontrol altında olacak ( Yani PKK-FETÖ-IŞID Terör örgütlerine karşı) Devlet meydanı boş bırakmayacak. Birde en önemlisi YURT olabilmesi ve ÖĞRENCİ kabul edebilmesi için işletmelerin deprem yönetmeliği gereği binası dayanıklı olacak …

Sonra MEB’nın istediği YURT standartlarına uyacak..Bunu belgelendirecek ve ancak öğrenci kabul edebilecek YURT olabilecek…

Genelge bu dönem sezon başı çıktı ve Valiliklere dağıtıldı, Valiliklerde bu tür uygunsuz yerler var mı derken bir bakıldı ki öğrenci almaması  gereken yerlerin öğrenci aldığı görüldü ve bazılarının da  RUHSATSIZ  olduğu ..

Bunlar sezon başında araştırıldı ve alt komisyonlar bu tip yerleri belirledi.. Yani pansiyonu adam gibi çalıştıran yerlere öğrenci alamazsınız demeden önce pansiyon bile olamamış uygunsuz yerleri belirledi..  Valilik adım adım Yönetmelik ve genelge gereğini yaptı.. Yapmasa uygulamasa suçtu zira…

Uyarı yazıları yazdılar…Sonra bir çok iş yeri zaten biz bu şartlara uyamayız diye öğrencileri birbirlerine devir etmeye başladılar.. Ne yapsın garip öğrenci en uygun  yere geçmek isteğinde, Okuluna yakın olacak ulaşım sorunu olmasın, yemekleri iyi olsun, yattığı yer hijyenik ve güvenli olsun istiyor…

Uzatmayalım, Valilik  komisyonları ile bırakın öğrenci almaya yetkisi olmayan  ruhsat sahibi dahi olmayan  iş yerlerine tanıdığı zaman doldu diye kapatmaya başladı.  Hani hep denir ya Vergi en kutsal kazançtır diye.. Devlet te buna uyun dedi yani..

Geç kaldı mı kalındı…Öğrenciler sıkıntı çekecek mi çekecek ancak bunlar sezon başında basın tarafından işlendi mi işlendi… Zaten mağdur olan da yok kapanan yerlerde öğrenci yok deniyor olsa suç işlemiş oluyor ? Zira öğrenci ile bir tek KYK lar yada MEB bağlı özel yurtlar sözleşme yapabiliyor…

Kanun diyor..Devlet bunu Kanun yapmış uygulayın diyor.  Buna Uyun diyor…Kanunsuz olmayın diyor..

Olay bu..

///////////////////////////////////////////

 

 KARABÜKSPORUMUZ

Burkina Fasolu milli oyuncu Abdou Razack Traore’nin yaptığı bir açıklama sebebiyle Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edildi..

Kulüp gereksiz ve anlamsız bir telaş yaşadı…Başkan Tankut FB kızacak diye savunma alacağız falan gibi açıklamalar yaptı ajanslara..

Çok anlamsız. Oysa bütün liglerde oyuncular, hakemlerle yada rakip takımla ilgili  şikayet ederler, ardından İki veya altı maç cezadan bahsedildi ki bu tam bir komediydi…Oyuncuya para cezası kesersin hatalıysa ki o onun için büyük cezadır.. Maç cezası verirsen kulübe kesmiş olursun ki bu da başka bir mantalite içinde olduğunuzun gösterir…

Kısacası KARABÜKSPOR bu tip olaylar karşısında adeta çaresiz kalıyor, ne yaptığını bilmeden amaçsız çıkışlar yaparken zararın boyutunu daha da abartı yapılmasını sağlıyor..

İşte hep diyoruz tecrübe…

Sonra taraftar sayfalarına baktım çok akılcı bir yorum Salih Yelmek kardeşimizden yapılmış…

Kime takla atılıyor,kime yaranmak isteniyor Salih kardeşimiz bir çok spor yorumcusuna taş çıkartırcasına yorumlamış yazmış..

Fenerbahçe’ye yaranmak yerine KARABÜSPORLU olabilmek anlamında güzel bir yorum yapılmış..

Sahi Abdou Razack Traore  ne demiş…Bence geçen hafta Galatasaraylı Sinan’ın yada BJK lı Aboubakar  söylemlerinden açıklamalarından çok ta farkı yoktu.. Ama Anadolu takımı ya birde Başkanı gereken cezayı veririz dedi ya Ehh o zaman vurun abalıya..Ha..Abalıya vururken kulübede vuruyorsunuz ya işte canımız orda yanıyor..

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Semih Gülen
Semih Gülen[email protected]
Karabük Gündem Haber Sitesi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni - Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Karabük Başkanı