Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ÖZİPLİK İŞ SENDİKASI “İŞÇİ SENDİKALI ÇALIŞMAK İSTİYOR!” DİYEREK AKKORT ÖNÜNDE EYLEM YAPTI !

Sendikaya üye olmak anayasal haktır. Sendikalaşmayı engellemek suçtur. İşçiler, burada sendikamıza üye olarak anayasal hakkını kullandı.

Sendikaya üye olmak anayasal

Karabük Öziplik İş Sendikası Genel Merkezinin organizesi ile bugün OSB AKKORT fabrikası önünde İşçiler Sendika üyesi olmak istiyoruz diyerek açıklama yaptı.

Öziplik İş Sendikası Genel sekreter yardımcısı Kadir Erkan tarafından yapılan açıklamada; ” “Bugün Akort işçilerinin sendikalaşma mücadelesi için buradayız Akort işvereninin sendika tanımaz tavrını protesto ekmek için buradayız. SENDİKALAŞMAYI DURDURAMAYCAKSINIZ SADECE UZAR, İŞÇİNİN SENDAKİAL HAKKI BAKİDİR. KİMSE HAK MÜCADELESİNİN ÖNÜNE GEÇEMEZ. Karabük’te faaliyet gösteren Akort çalışanları yaklaşık bir ay önce 3 gün gibi kısa bir sürede sendikamız Öz İplik İş’e üye olmuştur. İşçilerin sendikamıza üye olmasından haberdar olan işveren vekilleri tarafından işçilere sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı yapılmıştır. Sendikamızın fabrikada yetkili olduğuna dair yetki yazısı 4 Haziran’da tarafımıza ulaşmıştır. İşverenliğe çoğunluk tespit yazısının ulaşması akabinde, 3 üyemiz işten çıkarılmıştır. 10 Haziran 2024 tarihinde ise işverenlik yetki tespitinde itirazda bulunulmuştur. Sendikaya üye olmak anayasal haktır. Sendikalaşmayı engellemek suçtur. İşçiler, burada sendikamıza üye olarak anayasal hakkını kullandı.” dedi

Önemli markalara üretim yapan firmalarla bağlantılı bir fabrika, maalesef sendikal özgürlüklere saygı göstermediğini belirten Erkan,  “Buradan Akort İşverenine Sesleniyoruz: İşçiler haksız yere işten çıkarıldı.Farklı sebepleri bahane göstererek, sırf sendikalı oldular diye yaptığınız bu girişimin gerekçeleri er ya da geç ortaya çıkacaktır. Bu işçiler bir an önce işlerine dönmeli. Çalışanların sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı göstermelisiniz. Bakın! Uluslararası markalara üretim yapan bu işyerine, işçilerin iradesini yok sayan bu tutum hiç yakışmıyor. Bilin ki ürünlerinizdeki kalitenin devamlılığını emekçiler sağlar. Emekçileri yok sayarak büyümek mümkün değil. 3Gün gibi kısa bir sürede sendika burada yetkiye başvuracak çoğunluğu sağladıysa, işverene büyük bir mesajı var! İŞÇİ SENDİKALI ÇALIŞMAK İSTİYOR! Öz iplik iş sendikası olarak, Biz emekçilerin haklarına saygı gösterilmesini, emekçilerin haklı taleplerinin duyulmasını istiyoruz. Sendikalaşmanın Akort işyerinin büyüme sürecine olumlu katkı sağlayacağının bilinmesini, sendikalı işyerlerinin daha verimli üretim yaptığının farkına varılmasını istiyoruz. Birlikte güçlenmenin, birlikte büyümenin, birlikte paylaşarak yol almanın bilincine erişmeyi, huzurlu bir çalışma ortamının mümkün olabileceğinin bilinmesini istiyoruz. Çalışma barışının sağlanmasını istiyoruz. İşçinin sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı gösterilmesini istiyoruz. İşveren yetkililerine diyalog çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerine yer verdi

Slogan atan işçilere Öziplik İş Sendikası Genel sekreter yardımcısı Kadir Erkan ve Genel başkan yardımcısı Samet Ceylan’da eşlik etti.