Pakdemirli, Tanzim Satışlarının Fiyatları Düşüreceğini İfade Etti

Pakdemirli, Karabük’ün Yenice ilçesindeki fidan dağıtım töreninde tanzim satışları ve su ürünleri yetiştiriciliğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Son Güncelleme : 28 Şubat 2019 - 14:12

Karabük ve İlçelerde bir dizi etkinlik için gelen Bakan Pakdemirli , “Bin tonun üzerinde bakliyatımız şu anda tanzim satışa hazır”  dedi


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Karabük’ün Yenice ilçesindeki fidan dağıtım töreninde tanzim satışları ve su ürünleri yetiştiriciliğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Yenice ilçesinde gerçekleştirilen programda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Fatih Sultan Mehmet’in emaneti Yenice’de kardeşlerimle bir arada olmaktan dolayı son derece memnunum. Tabii ki bir fidan dağıtımı münasebetiyle buradayız. Biliyorsunuz Yenice’de orman emvali ile meşhur. Orman ürünleri burada en ön planda. Yenice orman demek. 1.5 milyon hektardan daha fazla orman alanımızı artırdık. 7 milyon ağaç dikeceğiz dedik. Dünyada yaşayan her bir kişi için ağaç dikeceğiz dedik. Bu yolda arı gibi çalışıyoruz. Bizim partimizin, milletimizin en önemli özelliği biz az laf yaparız çok iş yaparız. Onlar söyler biz çalışırız. Bu alanda geçen gün OECD raporunda son on yılda orman varlığını artıran ülkeler arasında Türkiye en ön seviyelerden birinde. Orman çok önemli, ağaç çok önemli. Yeni birleşen bakanlığımızla Tarım ve Orman bir arada. Bunun ortaya çıkardığı sinerji ve enerji çok daha iyi. Biz tarımı ve ormanla birlikte planlamamız lazım” ifadelerinde bulundu 

Bakanı Bekir Pakdemirli, hububatın tanzim satışıyla, satışına başladığını ifade ederek “Dün itibarıyla 60 ton nohut, 50 ton yeşil mercimek satışı tamamlandı, 35 ton da pirinç satılmak üzere depolara arz edilmiş oldu. Bin tonun üzerinde bakliyatımız şu anda satışa hazır. Buradaki fiyatlar da piyasayı mutlaka yakın zamanda marketlerin de pazarların da tanzim satış fiyatına yaklaşacağına eminiz” diye ifade etti. 

Pakdemirli, “Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından dün tanzim satışlarda satış yapmaya başladık. Tanzim satışlar biliyorsunuz havanın kötü olduğu dönemde domates, biber, patlıcan üzerinden iktidarımızın bütün hizmetleri yok sayılarak bize bir operasyon yapılmaya çalışıldı. Biz de ne dedik, ‘Bunun gereğini yaparız’ dedik. Bir haftada Türkiye’de fiyatları yüzde 40-50 indirecek şekilde organizasyon yaptık ve tanzim satışlar başta iki büyük ilimizde olmak üzere ama isteyen diğer illerimizde de e-ptt üzerinden servis vermek üzere ucuz fiyatlı sebze ve meyveyi ulaştırdık. Bunu ulaştırırken de en güzel netice bir hafta içerisinde Türkiye’deki sebze, meyve fiyatları yüzde 40-50 oranında azaldı. Yani Ankara, İstanbul’daki tanzim satışın Yenice, Karabük ve Düzce’ye de tüm illere de bir faydası olmuş oldu. Bununla da yetinmedik Cumhurbaşkanımızın da bize vermiş olduğu talimat doğrultusunda Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından hububat ürünlerin satışına başladık. Dün itibarıyla 60 ton nohut, 50 ton yeşil mercimek satışı tamamlandı, 35 ton da pirinç satılmak üzere depolara arz edilmiş oldu. Bin tonun üzerinde bakliyatımız şu anda satışa hazır. Buradaki fiyatlar da piyasayı mutlaka yakın zamanda marketlerin de pazarların da tanzim satış fiyatına yaklaşacağına eminiz” diye ifade etti. 

“85 ülkeye ihracat yapıyoruz” 


Su ürünleri yetiştiriciliğinde de önemli açıklamalarda bulunan Pakdemirli, “Su ürünleri yetiştiriciliğinde Türkiye hakikaten çok farklı bir noktaya geldi. Bu gün itibariyle 953 milyon dolar ihracat yapar vaziyete geldik. 2023’te hedefimiz 1 milyar dolardı. Biz bu hedefe 2018 sonu itibariyle varmış olduk. İlk kez sazan balığı yetiştiriciliğini de 50 kuruş destekle kapsam altına aldık. Bu desteklerle de bugüne kadar vermiş olduğumuz desteklerle yetiştiricilik tesisi 1.245’ten 2.286’ya yükseldi. Üretim: 61 Bin Tondan, 315 bin tona yükseldi. İhracat: 2002’de 97 Milyon dolardan, 2018’de 952 Milyon dolara yükseldi. 2019 hedefimiz 1,1 Milyar dolar. 85 Ülkeye ihracat yapıyoruz. Su ürünleri yetiştiriciliği desteklerimizi de 1 Mart Cuma akşamı ödüyor olacağız. Bunun da toplamı 53 milyon lira. Yetiştiricilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. 

“AK Parti’nin oyları düşerse yarın muhalefet kafamızda boza pişirir. “

Bakan Pakdemirli, “Yenice Karabük’ün en batıdaki ilçesi, Zonguldak’a açılan kapı. Ama biz istiyoruz ki Yenice’de Türkiye’ye açılsın. İşte kaldı tam bir ay. Bugün 28 Şubat, kışın son günü. Post modern darbeyi hatırlıyoruz. Türkiye sürekli olarak istikrarsızlaştırılmaya çalışıldı. Koalisyonlarla gittik geldik. Temel ihtiyaçları kuyruklarla aldık. Bakkallarda, benzin istasyonlarında kuyruğa girdik. Salça için kuyruğa girdik. 80’li yıllarda Özal geldi. Türkiye bir istikrara kavuştu ve prangalarını kırdı. Özal tekrar ülkemizi gururlu bir ülke haline getirdi. Ama 90’lı yılları koalisyonlarla ve istikrarsızlaştırmayla kaybettik. 2000’li yıllarda AK Parti’nin gelmesiyle sizlerin de desteğiyle AK Parti ülkeyi iyi bir noktaya getirdi. Ama su uyur düşman uyumaz. Sürekli olarak istikrarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Koalisyonlar Türkiye’ye yaramıyor. Sizin de teveccühünüzle Başkanlık sistemine geçtik. Başkanlık sistemi ile önümüzde 2023’e kadar bir zaman var. Başkanlık sisteminin oturmasını, genç olan demokrasimizin çeşit, çeşit saldırıya uğramasına rağmen bizim 2023’e kadar istikrarlı bir döneme daha ihtiyacımız var. Ondan sonra gönlünüzde kim varsa ona verebilirsiniz ama eğer bu seçimlerde yerel seçim olarak görüp AK Parti’nin oyları düşerse yarın muhalefet kafamızda boza pişirir. Bizde 2023’e kadar kalamayız. Türkiye bu kadar seçime gitmemeli. Türkiye bu kadar istikrara rağmen 16 yılda 13 seçime gidilmiş. Seçim işini kenara bırakıp hizmetlere bakmamız lazım.” açıklamaları ile dikkatleri çekti

Bakan Pakdemirli Daha Sonra Karabük’e geçerek Büyük Kulüpte Ak partinin tertiplediği toplantıya geçti 

Bakan Pakdemirli, Karabük’ün sera yatırımına önem vermesini istedi

Karabük’te Tarım ve Orman Sektörü değerlendirme toplantısına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Karabük’ün seracılık alanında güzel işler yapabileceğini ve vatandaşların bu fırsattan yararlanması gerektiğini söyledi. 


Karabük ile ilgili yapılanlar hakkında bilgi veren Bakan Pakdemirli, “Tarım ve Hayvancılık alanında 103 milyon TL’lik hibe. Tarımsal hasılamızı yüzde 60 oranında arttırmışız. Bir o kadar daha arttırırsak önümüzdeki 20 seneyi garantileriz. Genç çiftçi projelerinde 12 milyon TL destek vermişiz. Mera ıslahı 3 bin dekar. Kırsal kalkınma hibeleri 15 milyon TL. Büyükbaş hayvan adedimiz 50 bin başa, küçükbaş hayvan adedimiz 26 bin başa, süt üretimimiz 45 bin tona gelmiş. Orman ve su alanlarında 1.3 milyar lira yatırım, 32.4 metreküplük içme suyu, Ovacık Hatipoğlu barajı, sulama 4 bin 930 dekar, 36 adet dere ıslahı, fidan dikimi 30 milyon adet. 20 adet mesire yeri, bin 870 aileye 21.5 milyon TL Or-Köy kredisi vermişiz” dedi. 
Bakan Pakdemirli çiftçi borçlarının yapılandırıldığını ve çiftçilere yönelik olarak elektrik kullanımında yüzde 12 oranında indirim yapıldığını hatırlatarak çiftçilerin bundan sonra elektriği daha ucuz kullanacağını söyledi. 


“1 Marttan itibaren ödemeye başlıyor olacağız” 


Hayvancılık ile alakalı ari işletme desteklerinin bulunduğunu açıklayan Pakdemirli, “ 900 adet ari işletmeye 35.8 milyon TL destekleme tutarına 1 Mart Cuma gününden itibaren de ödemeye başlıyor olacağız . 2018 yılı Aralık ayı süt destekleme ödemelerini de 243 bin üreticimizin ürettiği 741 bin ton süt için 95 milyon TL’lik çiğ süt desteğini de 1 Mart’tan itibaren ödemeye başlıyor olacağız” ifadelerine yer verdi. 
“Karabük’ün bu fırsattan faydalanmasını istiyorum” 
Bakan Pakdemirli Karabük’te sanayi kenti olmasının yanı sıra seracılık alanında da güzel işler yapılabileceğini ifade ederek, “Seracılık ile ilgili de çok güzel bir proje açıkladık. Ziraat Bankası çok düşük faizli bir kredi ayarladı. 2 yıl ödemesiz toplamda 7 yıl vadeli. Yüzde 8.25 senelik faizle yüzde 75’ine kadar olan bedelini kredilendiriyor ve sera yatırımı yapabiliyorsunuz. Sera yatırımı kendini çabuk ödeyen yatırımlar. 3-4 senede kendini ödüyor. Burada ben Karabük’ün bu fırsattan daha fazla faydalanmasını istiyorum, arzuluyorum” diye konuştu. 


‘2019 yılı projeleri faaliyete geçecek’ 


Karabük’te devlet su işleri ile ilgili olarak 2019 yılı içerisinde yapılması düşünülen projeleri açıklayan Pakdemirli, şunları söyledi: “Andıraz Barajı ulaşım yolunun inşaat ihalesini bu yıl içerisinde yapacağız hayırlı uğurlu olsun. 15 BİN 600 dekar araziyi sulayacak Aldeğirmen Barajı projesini bu yıl bitiriyoruz. Bu proje araç çayının düzeltilmesi ile ilintili bir proje. İnşallah başkanım seçildiği zaman, yan yana oturacağız bu araç çayının düzenlemesini en kısa zamanda yapacağız. Safranbolu içme suyu isale hattı inşaatı ve Karabük merkez, Eskipazar Pazar çayı taşkın koruma inşaatını da ödeneksiz bırakmayacağız. Safranbolu Akçasu Sel kapanının da 2019 yılı yatırım programına alıp ihale ediyor olacağız. Safranbolu Ovaçayı ıslahına taş alınması içinde 500 bin TL ödenek veriyor olacağız ve 4 bin 800 dekarlık araziyi sulayacak Ovacık Hatipoğlu Göleti sulamasında 2019 yılında hizmete alıyor olacağız” 

ARABÜK KENT ORMANI İLE İLGİLİ DE TALEPLERİN OLDUĞUNU BELİRTEN PAKDEMİRLİ, ” İNŞALLAH BURHANETTİN BAŞKANIM BAŞKAN SEÇİLDİĞİNDE KARABÜK ŞEHRİ ORMANI DA KARABÜK BELEDİYEMİZE KİRAYA VERECEĞİZ, O DA HAYIRLI UĞURLU OLSUN. BAKLA BOSTAN TABİAT PARKINDA SEYİR NOKTASI VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILACAK . DOĞAYA DA BİN ADET KEKLİK SALIMI GERÇEKLEŞTİRİLECEK. ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK DA 7 BİN DEKAR ARAZİDE ÇALIŞMA YAPARAK 1 MİLYON FİDAN DİKECEĞİZ. ORMAN KÖYLERİNDE YAŞAYAN 80 AİLEYE 1.5 MİLYON TL OR-KÖY KREDİ VE HİBE DESTEĞİ VERECEĞİZ. (RIDVAN BOSTANCI – YASİN ERDEM/KARABÜK-İHA)


“Orman köylerinde yaşayan 80 aileye 1.5 milyon TL kredi ve hibe” 


Karabük kent ormanı ile ilgili de taleplerin olduğunu belirten Pakdemirli, “ İnşallah Burhanettin başkanım başkan seçildiğinde Karabük şehri ormanı da Karabük Belediyemize kiraya vereceğiz, o da hayırlı uğurlu olsun. Bakla bostan tabiat parkında seyir noktası ve çevre düzenlemesi yapılacak . Doğaya da bin adet keklik salımı gerçekleştirilecek. Orman genel Müdürlüğü olarak da 7 bin dekar arazide çalışma yaparak 1 milyon fidan dikeceğiz. Orman köylerinde yaşayan 80 aileye 1.5 milyon TL Or-Köy kredi ve hibe desteği vereceğiz. 2019 yılında 30 tane köyde bin 400 dekar alanda 105 bin adet lavanta, kuşburnu, ahududu, alıç, yabani armut, mahlep, yabani elma, ıhlamur ve kestane dikerek 3 yıl süre ile bakımı biz yapacağız. 49 yıllığına da orman köylümüze bunları tahsis edeceğiz. Bununla beraber 10 okul bahçesi 8 ibadethane çevresi ve mezarlık , 3 hastane ve sağlık ocağı bahçesine de toplam 10 bin adet fidan dikeceğiz” dedi. 


“Bu kent daha fazlasını hak ediyor” 


AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Burhanettin Uysal için destek isteyen Pakdemirli, “Köyden kente geçerken Karabük güzel kurulmuş. Hakikaten tam bir cumhuriyet kenti. Ama bu kent çok daha fazlasını hak ediyor. Buraya gelmemizle birlikte bir hareketlilik geldi. Bir sürü müjdeler saydık size. Bu müjdelerin devamı için daha istekli ve arzulu koşmamız için başkanımızın belediyeye bir kahve içmeye çağırması çok daha başka olur. O yüzden bu seçimde 31 Martta sizden ricam, AK Parti belediyecilik ile tanıştıracaksınız” ifadelerini kullandı. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.