PANORAMA

Son Güncelleme : 06 Ocak 2016 - 14:34

osmangüldemir

Karabük Üniversitesi Sayın Burhanettin Uysal’ dan sonra kimilerine göre değişim, kimilerine göre ise başkalaşım yaşıyor.

Yeni Rektörümüz ile beraber hem idari kadrolarda, hem de akademik kadrolarda ahbap çavuş ilişkilerinden tutunda ideolojik bir yapılanma içerisinde olduğu kamuoyunda seslendirilmeye başlandı.

Bu durum üniversitemizin özgür, çağdaş ve bilim yuvası olmaktan hızla geriye götüreceğidir.

*****

Bir diğer eleştiride öğrenci sayısının düşürülerek eğitim seviyesinin yüksek tutulacağı varsayımıdır.

Türkiye’nin ihtiyacı olan teknik bölümlerin açılması yerine bazı bölümlerin kapatılması ve öğrenci kontenjanlarının düşürülmesi şeklindeki varsayımlardır.

Bu tezi doğrulayan gerçek ise Safranbolu’ya yapılan kampüste 10 bin öğrencinin olacağı söylenmekteydi; Oysa

Güzel Sanatlar Fakültesi’ne maksimum 400,

Mimarlık Fakültesi’ne maksimum 400,

Turizm Meslek Yüksek Okulu’na maksimum 800 sayısı ile beraber şuanda 1600 civarında öğrenci kapasitesi vardır.

Bu rakamlar eğitim-öğretim boyunca 5 bin kişiyi geçmeyeceği sonucuna götürür.

****

Bir diğer tehlike de 2016-2017 kontenjan sayısının azaltılacağı söylemidir.

Bence üniversitemizdeki eğitim ve öğretimin çağdaş üniversiteler seviyesine kentin ekonomik dengelerini bozmadan ve geleceğini etkilemeden şuandaki sayılarda tutarak ulaşılması doğru olacağı kanısındayım.

Yukarıda kullandığım EKONOMİK DENGELER cümlesini altını kalın çizgilerle çizmek isterim.

Karabük Vekilimiz eski Rektör Hocamız Sayın Burhanettin Uysal’ ın geçen yıl öğretim yılı başında Karabük iş çevrelerine öğrenci sayısının 60 bin olacağını hedef göstererek yatırımlarında bunu göz ardında bulunmasını istemiştir.

Nitekim birçok arkadaşımız yurt, kafe, konut, kantin gibi hizmet sektörlerine birikimlerini aktararak sosyo-ekonomik olarak Karabük’e katma değer yaratmışlardır.

****

Karabük kamuoyu, sivil toplum kuruluşları ve iş çevreleri bu konuyu yakından takip etmek, siyaset kurumlarını uyarmak hem kentimiz, hem de çocuklarımızın geleceği açısından çok önemlidir.

Sahi siyaset dedim de gerçeği söylemek gerekirse Ak Parti İl Yönetimi’nin bu konuya tepki verdiğini biliyorum. Bu onların sorumluluklarının gereğidir.

Peki, CHP VE MHP İl Yönetimleri’nden konuyla ilgili bir açıklama duydunuz mu?

…….

karab-kg-ndem-banner

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.