Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

POMEM Yeni Öğretim Sezonuna Başladı

POMEM Yeni Öğretim Sezonuna

POMEM Yeni Öğretim Sezonuna Başladı

Hizmete girdiği birinci eğitim yılında 149, ikinci eğitim yılında ise 452 öğrenci mezun eden Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin üçüncü eğitim ve öğretim dönemi açılışı yapıldı.

Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) konferans salonunda gerçekleştirilen açılış törenine Vali İzzettin Küçük başta olmak üzere Garnizon Komutanı J. Kıd. Albay Samit Tokmak, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Arslan, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, İl Emniyet Müdürü Oktay Keskin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Aşkın, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Karademir ile bazı daire müdürleri ve polis adayları öğrenciler katıldı.

Törende ilk konuşmayı intibak eğitimini başarı ile tamamlayan polis adayı öğrencilerden Ahmet Deniz yaptı.

Daha sonra bir açılış konuşması yapan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Karademir, 4 yıllık üniversite mezunu 484 öğrenci ile eğitim dönemini başlattıklarını ifade ederek “Öğrencilerimiz bir aylık hazırlık dönemini başarıyla tamamlamış ve okulumuzda eğitim-öğretim görmeye hak kazanmışlardır. Bugün başlayan eğitim faaliyetimiz 9 Haziran 2014 tarihinde mezuniyetle son bulacaktır. Atandıkları kadroda bir aylık staj döneminden sonra polis memuru olarak okulumuza değerlendirme eğitimi için geri dönecekler ve 10 günlük bir programın ardından 13 Ağustos 2014 tarihinde okulumuzdan ayrılacaklardır.” dedi.

Polisin, ceza ve adalet sisteminin bir parçası olmasının yanı sıra faaliyet alanı itibariyle demokratikleşme yolunda öncül bir görev de üstlendiğini vurgulayan Karademir “Polis, toplumsal güveni artırması, şiddeti azaltması, yolsuzluk ve örgütlü suçları önlemesiyle istikrar ortamına katkı sağlamakta, bu da sosyal ve ekonomik gelişmeyi beraberinde getirmektedir. Kaliteli bir eğitim ve nitelikli insan kaynağı bu görevin hakkıyla yapılmasının ön şartıdır. Polis Okulları olarak amacımız; Polis adaylarını, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, demokratik ve laik cumhuriyetimizi korumaya kararlı, vatan, millet ve insan sevgisiyle dopdolu, sorumluluk şuuruna sahip, karşılaşılan sorun ve olayları insan hak ve hürriyetleri ile hukuk devleti ilkelerine uygun olarak çözümleyebilen, evrensel değerleri özümseyen, milli kültür ve toplumsal değerlere saygılı, mesleki etik değerlere bağlı, yüksek karakterli, mesleki terbiye ve disiplin anlayışını, birlikte iş görme alışkanlığını kazanmış, bilgi çağının polisleri olarak yetiştirmek ve mesleğe hazırlamaktır.” dedi.

Yeni eğitim dönemi açılış töreninde son konuşmayı yapan Vali İzzetin Küçük ise, polisin can, mal ve namus güvenliğini sağlamanın yanı sıra, hakkaniyetin ve adaletin tecellisinde mahkemelerle birlikte çok önemli görevler üstlendiğini söyledi.

Ülkenin kalkınması ve zenginleşmesinde polisin büyük görev üstlendiğini belirten Vali Küçük “Polisimiz can, mal namus güvenliğini, adaletin tecellisinin yanı sıra ülkenin zenginleşmesinde, kalkınmasında da önemli rol üstlenmektedir. Niye mi? Çünkü huzur ve güvenin olmadığı bir ülkede hiçbir yatırımcı yatırım yapmak istemez. Siz Kamu güvenliğini sağlarken, çok ince bir çizgide, yani kıldan ince, kılıçtan ince gibi görev üstleniyorsunuz. Sizler güvenlik işini bırakırsanız, insan hak ve özgürlükleri ihlale uğrar. Her gün uzun çalışma saatleri, sabahtan akşama kadar kötü olaylar ve kötü insanlarla karşılaşıyorsunuz, bunlar sizi olumsuz etkiliyor. Sabırlı olmayı öğrenin. Stresle mücadeleyi çok iyi öğrenmelisiniz. Geçtiğimiz günlerde istatistikler açıklandı. En çok intihar eden meslek grupları içinde polislerde var. Her gün kendinizi dinleyin, sürekli kendinizi yenileyin ve ben profesyonelim demeyi, profesyonel olmayı öğrenin. Öfke kontrolü çok önemli. Zamanla tecrübe kazanarak nerde, ne zaman nasıl müdahalede bulunacaksınız, bunu öğreneceksiniz” dedi.

Vali İzzettin Küçük’ün konuşmasının ardından tören ilk dersin başlamasıyla sone erdi.

Kaynak KV