Prof. Dr. Laylo Raupova: “KBÜ Özbekistan’da tanınan, bilinen en meşhur üniversitelerden”

Son Güncelleme : 13 Aralık 2021 - 18:38

KBÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mücahit Coşkun, Özbekistan’ının çeşitli üniversitelerinden gelen akademik heyeti Rektörlük makamında ağırladı. 

Ali Şir Nevai adlı Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Özbek Dili ve Edebiyatı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Laylo Raupova görüşmede Karabük Üniversitesi’nin uluslararası alanda aldığı başarıları dikkatle takip ettiklerini belirterek akademik konularda iş birliği yapmak istediklerini söyledi. 

Özbekistan da bulunan Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi, Fergana Üniversitesi ve Andican Üniversitesi Öğretim Üyeleri, akademik iş birliği konularında görüşmek üzere Karabük Üniversitesine geldi.   

Heyette; Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Özbek Dili ve Edebiyatı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Laylo Raupova, Filoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bakhtiyor Mengliev, Bilgisayar Dilbilimi ve Dijital Teknolojiler Bölümü Başkanı Dr. Botir Elov, Fergana Devlet Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Zuhra Akbarova, Andican Devlet Üniversitesi Özbek Dilbilimi Bölümü Başkanı Doç. Dr. Shohida Shakhobiddinova, Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Öğretim Üyesi Dilrabo Elova, Ali Şir Nevai Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Öğrenci Temsilcisi Nafosat Zaripboyeva bulundu.   

Özbekistan’dan gelen heyet Rektör Vekili Prof. Dr. Mücahit Coşkun tarafından Rektörlük makamında karşılandı. Prof. Dr. Coşkun görüşmede ilk olarak heyete KBÜ hakkında bilgiler aktardı. Toplantı iki üniversitenin tanıtım videoları izlenmesi ve yapılabilecek anlaşmaların görüşülmesi şeklinde devam etti. 

Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi Özbek Dili ve Edebiyatı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Laylo Raupova “Türkiye, Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden. Bu nedenle akademik alanda yapılan iş birliklerine büyük önem veriyoruz. Amacımız dünya çapında almış olduğu başarılarla akademik faaliyetlerine devam eden Karabük Üniversitesi’nin tecrübelerini öğrenmek. Aynı zamanda iki üniversite arasında öğretim üyeleri ve öğrenci değişimi sağlamak. Karabük Üniversitesi Özbekistan’da tanınan, bilinen en meşhur üniversitelerden birisi. Dilde dolaşan, konuşulan bir üniversite. Biz de tecrübelerinizden faydalanmak istiyoruz.” şeklinde konuştu. 

Görüşmeye KBÜ Genel Sekreteri Lütfü Köm ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Yahya Karabudak da katılarak KBÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mücahit Coşkun’a eşlik etti. 

Programın sonunda KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun günün anısına konuklara hediyelerini takdim etti. Özbek heyet de günün anısına Coşkun’a hediyelerini verdi.   

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.