Proje Ortakları Rektörü Ziyaret Etti

Son Güncelleme : 12 Eylül 2014 - 10:36

 1

Karabük Üniversitesi  KBÜ  Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından yürütülen, Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo Da Vinci Yenilik Transferleri ( Transfer of Innovation) projesi olan ‘Yenilenebilir Enerji Teknisyenleri Yetiştirme’ adlı proje kapsamında Üniversite de bulunan proje ortakları Rektör Uysal’ı ziyaret etti.

Avrupa Birliği Komisyonu’nda bağımsız iki dış uzman tarafından kabul edilen, projenin yürütücülüğünü Üniversite yaptığı Fransa, Portekiz, İtalya ve Türkiye ortaklı ‘Yenilenebilir Enerji Teknisyenleri Yetiştirme’ projesinin sonuna geliniyor. Eylül 2012’de başlayan 240,000 Euro’luk proje kapsamında Türkiye ve Portekiz’den 30’ar kişi olmak üzere toplamda 60 kişilik bir gruba Fransa’dan gelen uzmanlar tarafından yenilenebilir enerji hakkında eğitim verildi ve veriliyor.

Eğitimin sonunda katılımcılar Avrupa Birliği ülkelerinde geçerliliği olan ‘Yenilenebilir Enerji Teknisyenliği’ sertifikası sahibi olacaklar.

Rektörlük makamında gerçekleşen ve son dönemde yapılan faaliyetler hakkında detaylı bilginin verildiği ziyarete, Uluslararası İlişkiler Koordinatörümüz Öğr. Gör. Oya Önalan ve Öğretim Üyelerimizin eşliğinde Fransa ve Portekiz’den Proje ortakları katıldı.

Ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof.Dr. Burhanettin Uysal: “İki yıl önce başladığımız ‘Yenilenebilir Enerji Teknisyenleri Yetiştirme’ adlı projemizin sonuna geliyoruz. Üniversite olarak bilimsel çalışmalarda olduğu gibi Avrupa Birliği projelerinde de uluslararası boyutta farkındalık oluşturabilmek ve başta Karabük olmak üzere ülkemizde ve dünyada her türlü alanda katkıda bulunacak çalışmalar yapmak için gayret gösteriyoruz. Bilginin ve teknolojisinin hızla yenilenmesi ve insan nüfusunun hızlı artışı sonucunda birçok kaynağımızı hızla tüketmeye başladık. Durum böyle olunca da artık son yıllarda yenilenebilir enerji üretiminde bir artış meydana geldi. Özellikle devlet politikalarının öncülüğünde hazırlanan kanunlar ve yönetmelikler ve aynı zamanda teşviklerin de etkisiyle günümüzde; hidroelektrik, rüzgâr ve güneş enerjileri alanlarında hızlı bir artış gözlenmektedir. Bu proje ile yenilenebilir enerji uzmanları yetiştiriliyor. Yetiştirilen teknisyenler tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerliliği olan Yenilenebilir Enerji Teknisyenliği Sertifikasına sahip olacaklar. Umuyorum ki yetişen uzmanlarımız Türkiye’nin ve dünyanın alternatif enerji kaynaklarının depolanarak kullanılmasında katkı sağlayacaklardır.” dedi.

Proje kapsamında, Yenilenebilir Enerji Teknisyenliği’nin son Sertifikasyon Programı Eğitimleri 22 Eylül 2014 tarihinde Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa olarak düzenlenecek olup, proje çıktılarının paylaşılacağı ve herkese açık olacağı proje kapanış toplantısı 30 Eylül 2014 tarihinde saat 14:00’da KBÜ de düzenlenecektir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.