Ramsey’de Eylemlere Devam..

Son Güncelleme : 29 Kasım 2014 - 10:45

KARABÜK 2.DAYANIŞMA TOPLANTISI YAPILDI

 

IMG_9589

 

Eylemler Farlışacağı Belirtilen Toplantıda

“Direniş ve Birliğe  Devam” Denildi..

 

Öz İplik-İş, Karabük’te sendikalaşma mücadelesi veren Ramsey-Gürmen işçileri için dayanışma toplantısı düzenledi. Tüccarlar Düğün Salonunda gerçekleşen toplantıya, Genel BaşkanMurat İnanç, Genel Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Bölge, İl, ilçe Başkanları ve Ramsey-Gürmen işçileri katıldı. Basın mensupları yoğun katılım sağladı. Genel Başkan Murat İnanç, beş aydır Karabük ve Kastamonu/Araç’ta Ramsey Gürmen işçilerinin örgütlenme mücadelesi verdiğini belirterek, “Bizim işveren ve işveren yetkilileri ile bir sorunumuz yok. Bizim işveren tarafına bir düşmanlığımız yok. İşçiler sendikalı olmak istiyor. RAMSEY gibi 20 ülkeye satış yapan dünya devi bir marka yetkilileri, işçiler sendikaya üye oldu diye işlerine son veriyor. Emek karşıtı bir duruş ile karşı karşıyayız” dedi.

 cats

İnanç konuşmalarına şu şekilde devam etti:  Ramsey’de çalışan işçi kardeşlerimiz geçtiğimiz Temmuz ayında, işyerlerinde yaşadıkları sıkıntıları giderebilmek için sendikamıza üye olmak istediklerini belirtmişlerdir.  Temmuz ayından bu yana 1650 çalışandan 400’ün üzerinde işçi sendikamıza üye olmuştur.  Ancak sendikal örgütlenme sürecinden haberdar olan işveren ve yetkilileri tarafından, fabrikada ivedilikle sendikasızlaştırma operasyonu başlatılmıştır.  Küçük bir atölye iken, dev bir marka haline gelen, bünyesinde binlerce işçi çalıştıran bir firmanın işçiler üzerinde kurduğu bu baskı mekanizması gerçekten üzücü. Buradaki işçiler; insan onuruna yakışır bir ücret ve şartlara sahip olmak istiyorlar. Bugün fabrikanın geldiği noktada işçilerin emeği var, işçilerin alın teri var. Bunu inkar etmek mümkün değil.  Biz Öz İplik-İş Sendikası olarak, sendikamız adına bir şey istemiyoruz. Biz işçilerin daha iyi koşullara sahip olması için mücadele ediyoruz. Üretim yaptığımız markalara ve tüm yetkililere buradan sesleniyoruz; Ramsey işyerinde hukuksuzluk var. Bu işyerinde örgütlenme özgürlüğü yok. Ramsey işvereni; davranış kurallarını, uluslararası işçi haklarını, anayasanın 51. maddesi ve  6356 sayılı yasanın 25. maddesi olan sendikaya üye olma özgürlüğünü ihlal ediyor. Öz İplik-İş Sendikası; erdemli, ahlaklı onurlu  bir işçi hareketidir. Türkiye’nin sayılı sendikaları arasında her gün üye sayısını artıran, haksızlığa dur diyen, baskılardan korkmayan, yılmayan, üyesinin her zaman yanında yer alan, 36 yıllık birikimi olan bir sendikadır. Öz İplik-İş Sendikası 13 ildeki tüm üyeleriyle AVM’lerdeki Ramsey mağazaları önünde eylem yapacaktır. Uğradığımız haksızlığı tüm Türkiye’ye ve üretim yaptığımız markalara duyuracağız. Bugün burada ramsey işçisine yapılan haksızlığın karşısında duruyoruz. Ramsey yetkililerinden de korkmuyoruz. Bilesiniz ki; bundan sonra Ramsey’de sendikasız çalışma olmayacak. Ramsey işçisi de aynı kararlılıkla çocuklarının geleceği için davasına sahip çıkmalı. Birliğini korumalı ve hakkını almalı

İnanç’ın işçilerin yoğun alkış tezahüratları eşliğinde konuşmasını tamamlamasının ardından, Genel Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Bölge, İl, ilçe Başkanları, ayrı ayrı Ramsey işçilerine seslendiler. 13 ayrı ilden Ramsey işçilerinin mücadeleleri için toplantıya katıldıklarını açıklayan başkanlar; bulundukları illerde bulunan Ramsey-Kip mağazaları önünde eylem yapacaklarını , “mağazada satılan ürünleri üreten işçiler, sendikalı oldukları için işten atıldı, buradan alışveriş yapmayın” mesajı içeren pankart açacaklarını deklare ettiler. Haklı mücadelelerinde yanlarında olduklarını dile getirdiler.

ramseyciler

 Ramsey işçileri ise; ‘işçiyiz haklıyız kazanacağız’,‘susma sustukça sıra sana gelecek’, ‘işçilerin birliği kazandıracak’, ramsey önünde her yerde eylem’ ‘sendika hakkımız engellenemez’,‘sloganlarıyla haklarını alana kadar  mücadele edecekleri mesajını verdiler.

 

Toplantıda sendika hukuk müşaviri Av. Mustafa Avcı tarafından işçiler hakları konusunda ve devam eden örgütlenme süreciyle ilgili bilgilendirildiler. Ramsey işçileri Genel Başkan Murat İnanç’a ve yönetim kurulu üyelerine, örgütlenme aşamasında  görev üstlenen, mücadele veren yetkililere çiçek takdim ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

——————————————————————————————————

 

ismet_market

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.