RAMSEY, TBMM Taşındı

Son Güncelleme : 18 Eylül 2014 - 13:12

CHP’Lİ ÖĞÜT RAMSEY ÇALIŞANLARININ SENDİKA

MÜCADELESİNİ TBMM’YE TAŞIDI

 

FOTO 2

 

Ramsey işçilerinin sorunları TBMM gündemine taşındı. CHP’nin Karabük’ten sorumlu İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Karabük-Kastamonu yolu üzerinde, Karıt köyü mevkiinde faaliyet gösteren Ramsey Üretim Fabrikalarında sendikalı olmak isteyen tekstil işçilerinin, işverenin karşı çıkması sonucu eylemlere başladığı haberlerinin kamuoyuna yansıdığını ifade eden Öğüt, Anayasal bir hak olan sendikalaşma hakkının şirket yetkililerince engellendiği iddiasının doğru olup olmadığını sordu.

Sendikalı olan 400 Ramsey çalışanından 9’unun işten atıldığını hatırlatan Öğüt, “İşten atılmalarının gerekçesi iddia edildiği gibi sendikalı olmaları mıdır; konunun araştırılması düşünülmekte midir?” diye sordu.

CHP’li öğüt ayrıca “Şirket çalışanları zor koşul ve düşük ücretlerle çalıştıklarını dile getirmektedir. Söz konusu işyerindeki çalışma koşullarının incelenmesi düşünülmekte midir?” sorusunu yöneltti. 

İŞTE VERİLEN SORU ÖNERGESİ;

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Kadir Gökmen ÖĞÜT
İstanbul Milletvekili

 

Karabük’te Karabük-Kastamonu yolu üzerinde, Karıt köyü mevkiinde faaliyet gösteren Ramsey Üretim Fabrikalarında sendikalı olmak isteyen tekstil işçilerinin, işverenin karşı çıkması sonucu eylemlere başladığı haberleri kamuoyuna yansımıştır.

Bu bağlamda;

1) Anayasal bir hak olan sendikalaşma hakkının şirket yetkililerince engellendiği doğru mudur?
2) Sendikalı olan 400 Ramsey çalışanından, 9’unun işten atıldığı bilinmektedir. İşten atılmalarının gerekçesi iddia edildiği gibi sendikalı olmaları mıdır; konunun araştırılması düşünülmekte midir?
3) Şirket çalışanları zor koşul ve düşük ücretlerle çalıştıklarını dile getirmektedir. Söz konusu işyerindeki çalışma koşullarının incelenmesi düşünülmekte midir?

 

201420152j

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.